BEOGRAD, ZAGREB, Na blagi ekonomski oporavak grupe od devet zemalja regiona Jugoistočne Evrope pozitivne efekte donosi niska vrijednost evra, kao i niže cijene nafte.
Tome doprinosi i ekonomski oporavak glavnog dijela regiona Centralne i Istočne Evrope. Poslovni rezultati se poboljšavaju nakon perioda 2010-2013.,saopšteno je u istraživanju „Rizici i mogućnosti poslovanja u Centralnoj i Istočnoj Evropi“, urađeno za potrebe TMF Group, a koje je objavilo Istraživačko odjeljenje Ekonomista.
Kompanije koje šire svoje poslovanje u Centralnoj i Istočnoj Evropi imaju koristi od opšteg, stabilnog ekonomskog razvoja kao i iznosa korporativnog poreza koji je niži nego u većini zemalja Zapadne Evrope.
Duboke strukturne reforme, u srednjoročnim i dugoročnim prognozama, predstavljaju šansu za srpsku ekonomiju i njeno ozdravljenje.
Međutim, ekonomska i poslovna predviđanja za narednih 18 mjeseci mogu biti nepovoljna zbog: smanjenja plata i penzija, veće stope nezaposlenosti uzrokovane restrukturiranjem javnih preduzeća i novim Zakonom o privatizaciji, niskog nivoa povjerenja potrošača, kao i poslovne zajednice, i smanjenog izvoza u EU zbog slabog opravka.
Takođe, skok vrijednosti švajcarskog franka, otkazivanje projekta Južnog toka kao i mjere štednje i fiskalne konsolidacije, koje generalno smanjuju opštu potrošnju, mogu imati negativne efekte.
Jugoistočna Evropa i dalje nudi mogućnosti rasta, ali i nosi rizike za poslovanje. Potencijalni investitori i međunarodne kompanije moraju biti dobro pripremljene kako bi znale kako da se nose sa rizicima kao i da imaju podršku lokalnih stručnjaka koji imaju značajna iskustva u ambijentu u kojem se legislativa i regulative brzo mijenjaju.
Rizici proizilaze i iz usporavanja i pojave deflacije u evrozoni, kao i pogoršanja situacije u Rusiji i Ukrajini.
„Potrošači su počeli da troše više. Relativni skok ekonomskih brojeva jenjava posljednjih mjeseci kao posljedica činjenice da je ciklus rasta neuravnotežen”, kaže Danijel Tornili iz CEEMEA Biznis
“S obzirom na to da kompanije nastoje da nadomjeste rast na slabije razvijenim tržištima, pokazalo se da region Centralne i Istočne Evrope može predstavljati jedno manje objedinjeno tržište. Kada objedinite zemlje Centralne i Istočne Evrope dobijate veći broj stanovništva sa raznolikim tržištima, kao i potrošačkim potrebama koje treba zadovoljiti”, objašnjava Tornili.
Međutim složen poreski sistem zajedno sa legislativom koja se ubrzano mijenja kao i određenog odsustva transparentnosti u poslovanju, mogu uticati na duži period značajnog oporavka. U ovome Jugoistočna Evropa još uvijek kaska u rastu, ali nudi velike mogućnosti u posmatranju regiona kao klastera zemalja, ističe Juraj Gerzeni, šef odjeljenja TMF Group za Evropu, Bliski Istok i Afriku
Srbija ima dobar potencijal za međunarodni biznis, ističe Jelena Ćuk, generalni direktor TMF Group Srbija, objašnjavajući da tome doprinosi to što Srbija ima povoljne poreze, kao i niz ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, između ostalog, sa mnogim zemljama EU, kao i Kanadom, Kinom, Indijom i Rusijom. B92