SARAJEVO, Drvna industrija je veoma perspektivna grana u BiH jer konstantno bilježi rast izvoza, a prošle godine ostvareno je više od milijardu KM izvoza, rekao je danas predsjednik Asocijacije drvoprerađivača Spoljnotrgovinske komore BiH Suvad Ećo.
Ećo je, pred početak stručnog seminara o temi “Povećanje konkurentnosti drvne industrije za izvoz”, istakao da u ukupnom izvozu BiH drvna industrija učestvuje 11,3 odsto i najperspektivnija je grana.
“Bez obzira na poteškoće sa kojima se susreće cijelo okruženje, uspjeli smo zabilježiti rast izvoza od 10 odsto u odnosu na 2013. godinu. Takođe, u prva dva mjeseca ove godine bilježimo rast izvoza i nadam se da ćemo to nastaviti i do kraja godine”, rekao je Ećo.
On je istakao da je drvna industrija okrenuta izvozu i da domaći proizvodi imaju šansu kada je riječ o izvoznom tržištu, ali ono što na neki način zabrinjava je nemaran odnos BiH, jer u proteklim godinama drvoprerađivači nisu imali nikakvu pomoć za razliku od proizvođača u okruženju koji od država dobiju milione i normalno je da njihovi proizvodi na inostranom tržištu budu konkurentniji.
Ećo je naveo da se proizvođači treba da okrenu kvalitetu svojih proizvoda, dizajnu i inovativnosti da bi nastupili na nova tržišta, a važan je i kontinuirani proizvodni proces jer kupci očekuju u kontinuitetu isporuku proizvoda.
Prema njegovim riječima, jedan od problema je nekvalitetno snabdijevanje sirovinom zbog neriješenih odnosa šumarstava i proizvođača finalnog drveta.
“Očekujemo od nove vlasti da drvnu industriju stavi u svoje prioritete i mislim da je ovo grana gdje sa malo ulaganja možete doći do novih zapošljavanja”, istakao je Ećo.
Predstavnik Centra za specijalističke edukacije u industriji namještaja “Format” Narcisa Bašić-Gaković istakla je da se oni više od dvije godine bave stručnim osposobljavanjem deficitarnih kadrova u industriji namještaja.
Ona je naglasila da su stručne obuke nastale kao posljedica potreba na tržištu rada, te su razvili planove i programe obuke za deficitarne kadrove kao što su programeri, operateri, lakireri, tapetari i stolari, a imaju i kurseve softverskih vještina koje proizvođačima omogućavaju da budu konkurentniji na tržištu rada.
Predstavnik Agencije “Zeda” iz Zenice, koja ima laboratoriju za ispitivanje namještaja i mehaničke osobine namještaja, Senad Pašalić istakao je da su domaći proizvodi izuzetno kvalitetni i cijenjeni na inostranom tržištu, ali da su problem zahtjevi za ispitivanje kvaliteta tih proizvoda, zbog čega su oni i formirali laboratoriju kako bi domaći proizvođači te usluge dobili brže i jeftinije.
Današnji seminar o temi “Povećanje konkurentnosti drvne industrije za izvoz” organizovala je Spoljnotrgovinska komora BiH u okviru sajma “Interio” i “Eksterio” koji se u Centru Skenderija održava od 18. do 23. marta. Srna