ATINA, Grčka je oštro kritikovala pritisak iz EU povodom najave usvajanja takozvanog zakona o humanitarnoj krizi, kojim bi najsiromašnija domaćinstva dobila besplatnu električnu energiju i markice za hranu.
Agencija AFP navodi da sve ukazuje na to da Atina reaguje na poruku predstavnika Evropske komisije zaduženog za nadzor Grčke, Deklana Kostela, koji je izjavio da Grčka ne treba da provede proces glasanja o ovom spornom zakonu.
“Snažno tražimo od Grčke da za odgovarajuću politiku prvo izvrši konsultacije, uključujući usklađivanje sa naporima za sprovođenje reformi. Ima nekoliko pitanja o kojima treba razgovarati i potrebno je usvojiti dosljedan i sveobuhvatan paket”, istakao je Kostelo.
On je dodao da, ukoliko bi taj proces bio jednostrano i parcijalno nastavljen, to ne bi bilo u skladu sa preuzetim obavezama, uključujući komunike evrogrupe objavljen 20. februara.
Kostelo je, takođe, ukazao na zakon koji bi omogućio isplate zaostalih poreza u ratama, a koji sutra treba da bude predstavljen u grčkom parlamentu.
Grčka je u februaru dobila produženje od četiri mjeseca za svoj paket finansijske pomoći, ali još nije primila posljednju tranšu jer Brisel insistira na tome da Atina mora da usvoji novi paket reformskih mjera.
Izvor iz grčke Vlade oštro je reagovao na kritike protiv zakona o humanitarnoj krizi, pitajući se “ukoliko Evropa u 2015. godini smatra da je borba protiv humanitarne krize jednostrana odluka, šta onda ostaje od evropskih vrijednosti”.
Prema riječima izvora, ovo pitanje ukazuje na to da “tehnički timovi nisu u stanju da garantuju sprovođenje dogovora od 20. februara”.
Zakon o humanitarnoj krizi je prvi koji će biti iznijet pred grčki parlament od dolaska na vlast premijera Aleksisa Ciprasa.