BANJALUKA, Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić izjavio je danas tokom posjete Italiji da Republika Srpska predstavlja stabilan prostor za ulaganja, da ima veoma stabilne institucije i zakonski okvir koji je stimulativan za inostrane i domaće ulagače.
“Mislim da je to naša velika prednost, a da bi ona bila poznata moramo ići do ljudi i mjesta gdje možemo okupiti veći krug zainteresovanih preduzetnika i investitora da kod njih razvijemo interes da dođu u Republiku Srpsku”, rekao je Đokić nakon sastanka sa rukovodstvom udruženja Konfindustrija iz italijanske pokrajine Friuli – Venecija Đulija u sjedištu ovog udruženja u opštini Ronči dei Legionari.
Đokić je naglasio da je cilj njegove posjete promocija svega onoga što danas radi Republika Srpska i Vlada Srpske na privlačenju investicija, ističući da je to dio strategije ulaganja u Republiku Srpsku.
On je rekao da je u posjeti pokrajini Friuli – Venecija Đulija sa kojom Republika Srpska od 2011. godine ima potpisan poseban sporazum o saradnji u više oblasti, naglasivši da je jedna od njih i privredna saradnja.
Ministar Đokić istakao je da je Italija do sada bila zapažen investitor u Republici Srpskoj, ali da ta saradnja može biti znatno bolja.
“Zato sam danas ovdje da predstavim sve ono što su nove mogućnosti koje pruža Republika Srpska stranim investitorima”, naglasio je Đokić.
On je naveo da je to, prije svega, veoma povoljna zakonska regulativa koja otvara nove mogućnosti za investiranje.
“To su veoma niske ili još niže poreske stope nego što su bile ranijih godina, razni drugi vidovi podsticaja koje smo pripremili i koji već u praktičnom smislu mogu da koriste svi investitori u Republiku Srpsku”, rekao je Đokić.
On je istakao da Republika Srpska ima više dobrih mogućnosti, navodeći sektor drvoprerađivačke industrije, oblast agrarne privrede, proizvodnju hrane, a posebno razvoj prehrambeno-prerađivačke industrije.
“Mislim da su to dvije grane na koje na poseban način možemo računati u narednom periodu. Tu je, naravno, i sektor energetike, gdje Republika Srpska i Italija imaju već potpisan međudržavni sporazum koji je razvio određene mogućnosti i koji treba unapređivati”, ističe Đokić.
Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske naglasio je da je Srpska pouzdan partner.
“Mi možemo da pregovaramo o svim važnim pitanjima, da preuzmemo obaveze i da ih izvršimo, a to je za svaki posao najvažnija stvar”, kaže Đokić.
Zamjenik predsjednika Konfindustrije regije Friuli – Venecija Đulija Dijego Bravar rekao je da će danas biti analizirani svi benefiti Republike Srpske.
“Vidjećemo nakon toga koji su naši investitori i iz kojeg sektora zainteresovani za te benefite”, dodao je Bravar.
On je rekao da je Italija oduvijek imala pozitivan odnos prema BiH, s obzirom da su i ranije razvijane regionalne saradnje i da su geografski veoma blizu.
Bravar je pojasnio da je Konfindustrija udruženje u kome radi 20.000 zaposlenih i koje promoviše različite sektore, od metalsko–mehaničkog pa sve do sektora koji se bavi obradom prehrambene industrije.
“Osim toga, biomedicinski, hemijski sektor i svaki od tih sektora će naći vjerovatno neki svoj interes u ovim pogodnostima koje je ministar iznio”, rekao je Bravar.
On je istakao da italijanski investitori u drugim zemljama najviše ulažu u sektor koji se odnosi na brodogradnju i na “bio haj tek”, te da se oni trenutno najbolje plasiraju.
Bravar je rekao da se investira u različite sektore, te da se gleda da se podjednako stimuliše svaki od njih.
“Naravno ova posljednja dva sektora koja sam pomenuo su veoma značajna, jer objedinjuju i naučnoistraživački rad i saradnju univerziteta stvarajući tako savršen proizvod koji će se lakše prodavati. Smatramo da bi bilo najpovoljnije da takvu vrstu rada prenesemo i u vašu naciju. Naravno, u isto vrijeme, njegovaćemo i prehrambeni sektor u čijem ćemo okviru isto tako gledati da damo najviši industrijski izraz”, kaže Bravar. Srna