BANJALUKA, Brzo povećanje elektronske trgovine, ali i prodaje preko televizije, posljednjih godina pruža dobru osnovu za dalji razvoj poštanskih usluga u RS.
Tako raspoloživi podaci pokazuju da je u BiH samo u prošloj godini stiglo blizu 80.000 pošiljaka naručenih internetom, a činjenica je da tako naručenu robu neko mora dostaviti do krajnjeg kupca.
S tim u vezi, iz “Pošta Srpske”, koje su u prošloj godini ostvarile dobre poslovne rezultate, ističu da su spremni za povećanje obima tog posla, čime bi svakako uspjeli poboljšati do sada postignute rezultate.
Naime, raspoloživi podaci pokazuju da su “Pošte Srpske” u prošloj godini ostvarile dobit od 68.974 KM, čime su prvi put izašle iz minusa od 1997. godine, od kada posluju kao samostalno preduzeće. U JP “Pošte Srpske” kazali su da, s obzirom na to da svojom poštanskom mrežom pokrivaju cijelu teritoriju RS, svoju šansu vide i u sve masovnijem korištenju e-trgovine.
“Naše poštonoše i raspoloživa transportna sredstva prisutna su u najudaljenijim mjestima RS, i samim tim spremni smo na povećanje obima ovog posla. Svoju šansu u povećanju e-trgovine vidimo, takođe, i u smislu izvoza proizvoda iz RS u inostranstvo”, rekli su u “Poštama Srpske”. Oni su dodali da sve veći broj njihovih korisnika nastoji da putem interneta prodaje određenu robu na stranim tržištima, pri čemu većina njih bira poštu kao najbolju opciju za izvoz proizvoda. Kako su naveli, stalnim praćenjem i analiziranjem ustanovljeno je povećanje obima posla kada je riječ o e-trgovini, a poboljšanje ovog posla je moguće jedino uz pojednostavljenje carinskih procedura kada se radi o pošiljkama iz inostranstva.
“Nažalost, nedavne odluke carinskih organa su primaocima otežale uvoz pošiljaka, a samim tim mogu ubuduće negativno uticati i na obim pošiljaka iz e-trgovine. ‘Pošte Srpske’ i pored toga nastoje da stalnim poboljšanjima u svom poslovanju doprinesu povećanju broja pošiljaka iz e-trgovine”, naglasili su iz ovog preduzeća. Ističu da su “Pošte Srpske” olakšale izvoz poštanskih pošiljaka na način da su određene kategorije pošiljaka oslobođene plaćanja usluge “podnošenja na carinski pregled”.
Ratko Kovačević, portparol Uprave za indirektno oporezivanje BiH, rekao je da je u toku prošle godine u BiH stiglo 93.535 pošiljaka, od kojih se oko 85 odsto odnosi na pošiljke koje su naručene internetom (79.500 pošiljaka). Ostatak pošiljaka, kako je rekao, odnosi se na pošiljke koje su bh. građani dobijali putem pošte od drugih fizičkih lica iz inostranstva.
Prema njegovim riječima, pregled pošiljaka koje se naručuju putem interneta, a u BiH stižu putem pošte vrši se na tri carinska referata koja se nalaze u poštama Banjaluka, Sarajevo i Mostar.
Kovačević je podsjetio da se prilikom obračuna uvoznih dažbina na utvrđenu carinsku vrijednost plaća carina 10 odsto. Potom, kaže, cjelokupni iznos predstavlja osnovicu za obračun PDV-a od 17 odsto.
Slična su razmišljanja i u Srbiji, pa je tako na konferenciji “Globalni investicioni trendovi i tržište poštanskih usluga”, koja je održana u Beogradu, istaknuto da povećanje elektronske trgovine pruža dobru osnovu za dalji razvoj poštanskih usluga.
Sigurnost
“Pošte Srpske” uvele su mjere maksimalne zaštite za svoje korisnike kako bi im omogućili sigurnu kupovinu putem interneta. Iz “Pošta Srpske” najavili su da će korisnici sada biti u mogućnosti da svoju pošiljku pregledaju u pošti prije preuzimanja i plaćanja, a po odobrenju prodavca.
“Tako je kupac zaštićen od prevare, jer u slučaju da sadržaj ne odgovara naručenom, pošiljka se vraća prodavcu”, navodi se u saopštenju. Nezvisne novine