BANJALUKA, Vlada Republike Srpske utvrdila je Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama zakona o fiskalnim kasama po hitnom postupku, a razlozi za njegovo donošenje sadržani su u potrebi jačanja kontrole u oblasti prometa i usluga putem fiskalnog sistema.
Ovim zakonom uvode se oslobađanje od obaveze registrovanja prometa putem fiskalnih sistema samostalnim preduzetnicima koji obavljaju usluge taksi prevoza kao mali preduzetnici, poljoprivrednim gazdinstvima upisanim u Registar poljoprivrednih gazdinstava, te poljoprivrednim gazdinstvima koja poljoprivrednu djelatnost obavljaju kao mali preduzetnici.
Na ovaj način njihov pravni položaj izjednačava se sa pravnim položajem malih preduzetnika koji obavljaju zanatske usluge i oslobođeni su obaveze registrovanja prometa putem fiskalnih kasa.
Vlada je utvrdila Nacrt zakona o izmjeni i dopunama Zakona o doprinosima kojim je predviđeno smanjenje ukupne stope doprinosa za 1,4 odsto, saopšteno je iz Biroa Vlade Republike Srpske za odnose s javnošću.
Na ovaj način, zbog smanjenja zbirne stope doprinosa realnom sektoru, prema procjenama ostaje 53,3 miliona. To se može iskoristiti za nove investicije koje bi posljedično dovele do rasta zaposlenosti, odnosno smanjenja nezaposlenosti u Republici Srpskoj, što predstavlja jedan od osnovnih ciljeva ekonomske i fiskalne politike Srpske.
Ovim zakonom umanjuje se osnovica doprinosa za nosioce nekomercijalnih poljoprivrednih gazdinstava sa dosadašnjih 30 odsto od prosječne bruto plate u Republici Srpskoj na 20 odsto.
Ovakvo opredjeljenje predlagača proizlazi iz istovremeno urađenih analiza opravdanosti urađenih od nadležnog ministarstva, te zahtjeva nosioca poljoprivrednih nekomercijalnih gazdinstava, te je zbog smanjenja administrativnog opterećenja za ove kategorije uplatilaca doprinosa uvedena obaveza podnošenja godišnje prijave doprinosa, umjesto dosadašnje mjesečne.
Razlozi za donošenje ovog zakona sadržani su u potrebi smanjenja poreskog opterećenja za uplatioce doprinosa čiji je cilj postizanje planiranog privrednog rasta, povećanje zaposlenosti i ekonomskog razvoja Republike.
Vlada Republike Srpske utvrdila je Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti.
Osnovni razlozi za njegovo donošenje su rezultati praćenja i primjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti, uz uvažavanje inicijativa za uvođenje mreže zdravstvenih ustanova, novih zdravstvenih ustanova, te dodatnog finansiranja domova zdravlja od strane lokalne samouprave.
Na osnovu dosadašnje primjene zakona ukazala se potreba da se preciznije uredi primarna zdravstvena zaštita, da se omogući obavljanje zdravstvene djelatnosti i drugim pravnim licima uz ispunjenje propisanih uslova, kao i da se prihvate inicijative stručnih institucija, zdravstvenih ustanova, sindikalnih organizacija, pravnih lica i pojedinaca za izmjenama ovog zakona.
Istovremeno, razlog za donošenje ovog zakona jeste usklađivanje ovog zakona sa drugim zakonima, prvenstveno sa zakonom koji uređuje inspekcije, a izvršeno je i poboljšanje teksta Zakona kroz određene izmjene u članovima Zakona.
Vlada Republike Srpske utvrdila je Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o jedinstvenom registru finansijskih izvještaja Republike Srpske.
Ovim zakonom brisana je obaveza pravnih lica i preduzetnika u pogledu podnošenja polugodišnjih finansijskih izvještaja Agenciji za posredničke, informatičke i finansijske usluge.
Pored navedenog, Agencija je obavezna da za potrebe Ministarstva finansija, republičkih organa uprave i jedinica lokalne samouprave obezbijedi i kreira zbirne i pojedinačne analize i izvještaje o imovinskom, prinosnom i finansijskom položaju pravnih lica i preduzetnika.
Agencija je obavezna da javnosti na svojoj zvaničnoj internet stranici učini dostupnim godišnje finansijske izvještaje, sa njihovim prevodom na engleski jezik.
Razlozi za donošenje ovog zakona sadržani su u potrebi njegovog usklađivanja sa novim Zakonom o računovodstvu i reviziji Republike Srpske.
Utvrđen je i Nacrt zakona o izmjenama Zakona o porezu na dohodak kojim je predloženo rasterećenje privrednih subjekata, u konkretnom slučaju osnivača i vlasnika udjela u privrednim društvima tako što se oslobađa prihod od dividende i udjela u dobiti od oporezivanja porezom na dohodak.
Ovakvo opredjeljenje proizlazi i iz činjenice da se na ovaj način izjednačavaju svi poreski obveznici u BiH i sprečava evidentna poreska konkurencija u okviru BiH.
Vlada Republike Srpske utvrdila je Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o investicionim fondovima kojim se kao novina uvode podvrste investicionih fondova /akcijski fond, obveznički fond, fond novčanog tržišta i mješoviti fond/.
Oni se razvrstavaju na osnovu pretežnog ulaganja fonda, što podrazumijeva da je najmanje 70 odsto sredstava fonda uloženo u određenu vrstu imovine.
Razlozi za donošenje ovog zakona sadržani su u potrebi otklanjanja uočenih nedostataka u poslovanju investicionih fondova, kao i potrebi transformacije zatvorenih investicionih fondova koji posluju na tržištu Republike Srpske. Srna