– Sve nepokretnosti u RS biće isto oporezovane sa 0,25%
– Cilj povećanje prihoda za sedam miliona KM
– Skraćuju se rokovi plaćanja
– Ukidaju se olakšice za deficitarne djelatnosti, a uvode za neprodate zgrade
BANJALUKA, Vlada Republike Srpske predložiće Narodnoj skupštini novi Zakon o porezu na nepokretnosti kojim se opštinama i gradovima oduzima pravo da samostalno određuju visinu poreza. Nacrtom Zakona o porezu na nepokretnosti, koji je u posjedu portala CAPITAL.ba, skraćuju se rokovi plaćanja i utvrđuje jedinstvena poreska stopa poreza na nepokretnosti za sve opštine i gradove od 0,25 odsto.
Ova izmjena bi, prema procjeni Ministarstva finansija, trebala povećati prihode za sedam miliona KM, pod pretpostavkom da stepen naplate ostane kao u 2014. godini.
Jedinstvena stopa od 0,25 odsto je znatno viša od dosadašnjeg donjeg limita od 0,05 odsto kojeg su usvojile većina opština kako bi manje opteretile građane i privrednike.
Maksimalna stopa poreza za koji su se mogle odlučiti lokalne zajednice bila je 0,50 odsto procjenjene vrijednosti nekretnine. Ovim Vlada izjednačava stopu porez na nekretnine u razvijenim urbanim lokalnim sredinama poput Banjaluke i nekretnina u izrazito nerazvijenim opštinama poput Berkovića, Rudog ili Kupresa.
Rokovi kraći tri mjeseca
Ostaje zakonsko rješenje da se porez može platiti u dva dijela. Rok za prvi dio je ostao isti, 30. juni, ali je drugi znatno skraćen. Umjesto do 31. decembra, drugi dio poreza mora biti najkasnije plaćen do 30. septembra.
Olakšice građevinskim firmama
Nacrtom zakona ukida se član koji je omogućavao da se poreza na nepokretnosti mogu osloboditi deficitarne proizvodno-zanatske djelatnosti.
No, vlast je prihvatila drugi dio zahtjeva poslovne zajednice, te za građevinske objekte u kojima se neposredno obavlja proizvodna djelatnost smanjila poresku stopu na jedinstvenih 0,20 odsto.
Drugo, utvrđen je povoljniji tretman nepokretnosti koje su namjenjene za dalju prodaju, odnosno nepokretnosti koje se u poslovnim knjigama vode kao zalihe, u ograničenom periodu.
„Nepokretnosti koje se vode u poslovnim knjigama kao gotov proizvod isključivo namijenjen daljoj prodaji, nije predmet oporezivanja u godini u kojoj je upotrebna dozvola izdata i u godini koja slijedi toj godini“, navodi se u članu 6. Nacrta zakona.
Ovo je značajan ustupak velikim građevinskim firmama koje imaju brojne, neprodate stanove i poslovne prostore.
Novi način određivanja osnovice
Promjenjen je način utvrđivanja tržišne vrijednosti nekretnina, kao poreske osnovice poreza. Sada će skupštine opštine i gradova biti obavezne da najkasnije do 10. januara tekuće godine dostave Poreskoj upravi odluku o visini vrijednosti nepokretnosti po zonama na svojoj teritoriji. Ukoliko to ne učine, obračun poreza će se vršiti primjenom poslednje dostavljene odluke. Prvu odluku moraju donijeti do 31. marta 2016. godine. Lokalne zajednice koje to ne urade, Poreska uprava neće izdavati poreski račun za nepokretnosti koje se nalaze na teritoriji te opštine, odnosno grada.
7 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Narode ako prihvatimoi I ovaj harac onda Katastrofa!
Ovo je kraj, nema dalje… Pa sta ste mi dali stoko jedna bezrepa, pa da imate pravo da trazite od sirotinje i porez na ono sto su nam generacije ostavile, sticali godinama teskog rada ili zaduzivali se kod banaka da bi imali samo krov nad glavom?!?!?! Drage bih volje ovo podrzao da ste mi bilo sta dali, ovako, zao mi je sto zivim u ovoj vukoj****
Pa valjda je suština ovog poreza da se nekome bogatijem, ko ima mnoštvo nekretnina u vlasništvu uzme par hiljada a onome ko ima jednu nekretninu od nula do 100KM, zavisno od stepena odbitka. Da se mene pita ja bih stavio najmanje 1% i u republički budžet direktno. Ljudi protestvuju i buniće se s vezom i bezveze na sve i svašta.
Ima li u ovoj zemlji jos “pismenih” ljudi?!? Koji kriticki nastupaju ali koji to rade u skladu sa definisanim okvirom? Naime, porez na nepokretnosti je izvorni lokalni prihod i to sto se sad radi je protivno Evropskoj povelji o lokalnoj samoupravi. Medjutim, kad se “politike” donose samo iz Ministarstva finansija…nije za ocekivati da ce rjesenja biti drugacija. No ajde da vidimo sta ce reci nacelnici/gradonacelnici…
Suludo je da stopa bude ista na ekstra lokacijama I drugim mnogo manje vrjednosti!Ova glupa vlast je da nema dalje!
Smisljaju kako napuniti budzet a ne proizvesti nistanovo NEGO OTETI OD NARODA
Кад су у Србији увели одређивање вриједности некретнине по зонама што ће сада бити случај у РС,порез је повећан за око 66%.Видјећете како ће одједном порасти процијењена вриједност некретнина у свим општинама па и оним неразвијеним ако су у првој или другој зони.Шта рећи,похлепа је оно што највише мрзим код људи.