ZAGREB, U Hrvatskoj je u januaru stopa inflacije iznosila minus 0,9 odsto na godišnjem nivou, što nije zabilježeno u posljednjih 15 godina, a tome je najviše doprinio pad cijena goriva, odjeće i obuće, kao i prehrambenih proizvoda.
Hrvatski Državni zavod za statistiku (DZS) objavio je da su u januaru cijene robe i usluga za ličnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u odnosu na decembar 2013. pale 0,5 odsto, a u odnosu na januar prošle godine 0,9 odsto, prenio je portal Seebiz.
Potrošačke cijene bilježe pad drugi mjesec zaredom, a godišnja stopa pada od 0,9 odsto najviša je od 2000. godine, otkad DZS prati rezultate indeksa potrošačkih cijena, navode analitičari Rajfajzen banke Austria (RBA) u osvrtu na izvještaj DZS-a.
To je ujedno i veći pad cijena od očekivanog, budući da su analitičari u anketi Hine prosječno procjenjivali da će cijene u januaru pasti 0,4 odsto na godišnjem nivou.
Pad cijena u januaru, kako se navodi, predstavlja nastavak deflacije iz 2014. kada su potrošačke cijene pale 0,2 odsto u odnosu na 2013, pa će se 2014. godina pamtiti kao prva deflacijska godina u istoriji zemlje.
Prema mišljenju makroekonomista, na pad cijena uticala je slaba domaća tražnja, ali još i više pad cijena nafte i prehrambenih sirovina na svjetskom tržištu.
Tako su u januaru, na godišnjem nivou, najviše pale cijene prevoza (8,4 odsto), pri čemu su cijene goriva potonule 14,3 odsto. Cijene odjeće i obuće bile su niže 2,8 odsto, dok su 0,7 odsto pale cijene hrane i bezalkoholnih pića, koje u strukturi potrošačke korpe imaju najveći udio od gotovo 30 odsto.
S druge strane, najviše su na godišnjem nivou, 3,1 odsto, porasle cijene rekreacije i kulture, a s rastom od 3,0 odsto slijede cijene alkoholnih pića i duvana.
U nastavku godine deflatorna kretanja i dalje će podržavati slaba lična potrošnja, ali i deflatorni pritisci iz zemalja u okruženju.
S druge strane, deflatorne pritiske na godišnjem nivou mogla bi ublažavati srazmjerno niska baza iz 2014, zaključuju analitičari RBA. Tanjug