BIJELJINA, Proizvodnja duvana u Semberiji ove godine biće povećana sa 240 na oko 400 tona osušenog duvana čiji je otkup planiran, najavio je danas direktor preduzeća “Duvan” u Bijeljini Svetozar Mihajlović.
Prema njegovim riječima, otkupljeni duvan trebalo bi da bude plasiran uglavnom u Fabriku duvana Banjaluka, a manje količine planirane su za Fabriku duvana u Sarajevu i već tradicionalan izvoz u Grčku.
Mihajlović je na sastanku sa proizvođačima duvana u regiji rekao da je planirana proizvodnja duvana na 260 hektara sa 60 kooperanata i vlastita proizvodnja na 30 hektara.
Cijena koju duvanari dobijaju od ugovorene proizvodnje je sa republičkom i lokalnom premijom četiri KM po kilogramu, što je po ocjeni proizvođača i prerađivača duvana nedovoljno, jer se na crnom tržištu postižu cijene oko 10 KM za kilogram duvana.
“Nažalost, apsurd je da se proizvodnja duvana održala zahvaljujući crnom tržištu, jer duvanari imaju negativnu kalkulaciju u odnosu na okruženje i nisu stumulisani za ovu izuzetno tešku proizvodnju koja angažuje puno radne snage i zahtijeva velika ulaganja, a efekti premija i podsticaja su simbolični”, istakao je Mihajlović.
On kaže da bi se povećanjem proizvodnje duvana u Republici Srpskoj značajno riješilo i pitanje sela, jer bi se uposlila radna snaga koja je u ovoj poljoprivrednoj proizvodnji ogromna.
Mihajlović navodi da je kod proizvodnje pšenice potrebno angažovanje jednog radnika po hektaru, dok je kod duvana to 66 radnika po hektaru.
“Tako bi Republika Srpska kroz veće podsticaje proizvođačima duvana indirektno rješavala i problem zapošljavanja radne snage na selu, korist bi imali prerađivači, fabrike duvana imale bi domaću sirovinu, a republički budžet bi se punio kroz poreze”, pojašnjava Mihajlović.
Kao najbolji primjer za podsticaj duvanarima u regionu, Mihajlović navodi Makedoniju, gdje je gotovo ugašena proizvodnja pala do 4.000 tona godišnje, sve do uvođenja stimulansa da jedna cigareta iz svake kutije ide u podsticaje, čime je riješen problem i već naredne godine podignuta proizvodnja duvana na 28.000 tona.
Prema njegovim riječima, to znači da svaka kutija na makedonskom tržištu ima 19 cigareta, bez obzira gdje je proizvedena, a jedna cigareta je namjenski izdvojena za podsticaje proizvođačima duvana.
“Taj podsticaj ne tereti agrarne fondove, proizvođače pšenice, stoke i mlijeka, nego praktično pušači plaćaju premije proizvođačima duvana”, zaključio je Mihajlović. Srna