BANJALUKA, Ministar nauke i tehnologije Republike Srpske Jasmin Komić rekao je da je dostignut strateški cilj o povećanju ukupnih ulaganja za istraživanje i razvoj na minimalno 0,5 odsto BDP-a do 2016. godine.
Komić je istakao da je od ključnog značaja kontinuirano povećavanje obima ulaganja u istraživanje i razvoj i u javnom i u privatnom sektoru, da bi se do 2020. godine dostigla takozvana “čarobna” granica od jedan odsto BDP-a.
Predstavljajući u parlamentu Srpske Informaciju o realizaciji u prošloj godini Strategije naučnog i tehnološkog razvoja Republike Srpske za period od 2012. do 2016. godine, resorni ministar je rekao da je Strategija uspješno realizovana, iako su na to u znatnoj mjeri uticale posljedice razornih poplava.
“U okviru strateškog cilja – Jačanje društvene svijesti o značaju i ulozi nauke i tehnologije, organizovan je niz naučnih skupova, konferencija i okruglih stolova čiji su zaključci značajni za donošenje važnih odluka u raznim oblastima”, naveo je Komić.
On je dodao da je Ministarstvo nastavilo sa aktivnostima koje se odnose na jačanje svijesti o značaju nauke i tehnologije za društveni razvoj kroz javne manifestacije, kao što su Festival nauke, Noć istraživača, kao i kroz štampane medije.
“U okviru strateškog cilja – Razvoj povoljnog okruženja za istraživanje i razvoj, realizacijom austrijskog kredita nabavljena je savremena naučno-istraživačka oprema za dva javna univerziteta, što je značajno unaprijedilo uslove za istraživanje u Republici Srpskoj”, konstatovao je Komić.
On je naglasio da je poboljšan i sistem ocjenjivanja naučno-istraživačkog rada kroz donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o naučno-istraživačkoj djelatnosti i tehnološkom razvoju, a čime je stvoren administrativno-pravni okvir za izbore u naučna zvanja u skladu sa međunarodno priznatim standardima, jer je, osim važećih kriterijuma, uveden i kriterijum naučne kompetentnosti kandidata.
Komić je zaključio da je, kao jedan od najvažnijih, strateški cilj – Razvoj ljudskih resursa podržan kroz nastavak sufinansiranja studijskih boravaka i usavršavanja domaćih istraživača u inostranstvu, izlaganja radova na međunarodnim skupovima, te jačanja naučno-istraživačke saradnje i povećanja mobilnosti nastavnog osoblja, studenata i istraživača.
On je podsjetio da su u 2013. godini bruto domaći izdaci za istraživanje i razvoj iznosili 49.035.000 KM, odnosno 0,56 odsto BDP-a, od čega si izdaci u poslovnom sektoru 0,49 odsto BDP-a, i u državnom, neprofitnom i sektoru visokog obrazovanja 0,07 odsto BDP-a.
“Budžetska izdvajanja za istraživanje i razvoj u 2013. godini iznosila su 4.023.990 KM ili 0,046 odsto BDP-a”, rekao je Komić. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ministre ,lijepo Vas vidjeti u elektromobilu ,izumu nase Vlade .