BANJALUKA, Povećanje obima i produktivnosti poljoprivredne proizvodnje, te obezbjeđenje stabilnosti dohotka poljoprivrednih proizvođača – strateški su ciljevi koji će doprinijeti realizaciji vizije razvoja u oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja do 2020.godine, rekao je pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Boris Pašalić.
“Ovi ciljevi predstavljaju i jačanje konkurentnosti sektora poljoprivrede kroz povećanje nivoa investicija, povećanje stepena tržišnosti i finalizacije poljoprivredne proizvodnje”, rekao je Pašalić u Narodnoj skupštini Republike Srpske, obrazlažući Nacrt strateškog plana razvoja poljoprivrede i ruralnih područja Republike Srpske od 2015. do 2020. godine.
Pašalić je naveo da su strateški ciljevi i održivo upravljanje prirodnim resursima, ublažavanje posljedica klimatskih promjena, uravnotežen integralni ruralni razvoj, kao i sistemska podrška razvoju sektora poljoprivrede ruralnih područja.
Pašalić je istakao da će politike podrške za realizaciju strateških ciljeva biti suštinski reformisane i orijentisane na tri glavne sfere uticaja: politiku podrške poljoprivrednoj proizvodnji, podrške restrukturisanju poljoprivrede i politiku ruralnog razvoja.
On je rekao da su glavni elementi reforme, odnosno instrumenti za realizaciju ciljeva, reforma dosadašnje politike podsticaja i uvođenje direktnih plaćanja u biljnoj proizvodnji po jedinici površine, a u stočarskoj proizvodnji po uslovnom grlu, dok će rezultat biti povećanje stepena obradivosti poljoprivrednog zemljišta.
“Neophodno je podržati veću slobodu proizvođača u vezi sa izborom poljoprivredne proizvodnje podstičući male proizvođače da budu veći, a veće proizvođače da budu još veći, te zadržavanje podsticaja po proizvodu samo za strateške proizvode – pšenicu i mlijeko”, istakao je Pašalić.
On je rekao da su elementi reforme povećanje produktivnosti poljoprivredne proizvodnje kroz intenzivniji transfer informacija i znanja i unapređenje tehničko-tehnološkog nivoa i poslovnih rezultata poljoprivrednih proizvođača, sagregacija dohotka poljoprivrednih proizvođača kroz unapređenje poljoprivrednog osiguranja, finansiranje javnog skladištenja i subvencionisanje interventnog otkupa.
Pašalić je rekao da su elementi reforme i jačanje konkurentnosti sektora poljoprivrede kroz povećanje nivoa investicija u stočarstvu, ribarstvu, biljnoj proizvodnji, nabavci poljoprivredne mehnizacije, navodnjavanju i odvodnjavanju, podrška uvođenju kvaliteta i podizanja svijesti o bezbjednosti poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda.
On je dodao da su elementi reforme podrška povezivanju poljoprivrednih proizvođača u udruženja zadruge i klastere, podrška investicijama u male kapacitete na samim gazdinstvima, unapređenje plodnosti i kvaliteta i obradivosti poljoprivrednog zemljišta, te podrška razvoju ruralnih područja. Srna