ISTOČNO SARAJEVO, Preduzeće “Energoinvest – Elektroenergetska oprema” /EeOp/ Istočno Sarajevo planira da u naredne tri godine uvede novu generaciju visokonaponskih prekidača od 110 do 550 kilovolti.
“u planu je potpuno zanavljanje nove generacija mjernih visokonaponskih transformatora od 110 do 550 kilovolti, u `sf6` izolaciji i uljnoj izolaciji”, najavljuje generalni direktor ove firme Vladimir Šebankov.
U intervjuu Srni on napominje da prekidače od 550 kilovolti nije proizvodila čak ni bivša Energoinvestova “Rasklopna oprema”, kada je to bio elektroenergetski gigant u bivšoj Jugoslaviji, da bi sada “EeOp” uspio da razvije dokumentaciju i napravi prototipe.
Trenutno smo, ističe Šebankov, u fazi obezbjeđivanja sredstava za ispitivanje i atestiranje proizvoda u stranoj laboratoriji, a najvjerovatnije će to biti “Čezi” u Italiji.
“Da bismo atestirali 110 kilovoltni visokonaponski prekidač potrebno je obezbijediti 240.000 evra, za 220 kilovoltni prekidač treba platiti 300.000 evra, a za 550 kilovoltni prekidač neophodno je izdvojiti čak 500.000 evra, ukoliko želimo izaći na domaće i strano tržiše, što je strateški cilj”, naglašava Šebankov.
Kompletiranjem ovog razvojnog programa, “EeOp” će se ponovo “izravnati” sa najvećim svjetskim proizvođačima elektroenergetske opreme kao što su “ABB”, “Alsto” ili “Simens”.
Šebankov pojašnjava da srednjoročni razvojni program nove firme podrazumijeva i razvoj metalom oklopljenih postrojenja od 110 do 420 kilovolti, što je “vrh elektroenergetske tehnologije”.
Za 550 kilovoltni visokonaponski prekidač u “sf6” izolaciji, koji su prošle godine izložili na Međunarodnom sajmu tehnike u Beogradu, “EeOp” je dobio veliku nagradu Sajma “Korak u budućnost”.
“EeOp” nema ništa sa dijelom radnika bivšeg RAOP-a, koji protestuju tražeći svoja prava i zaostale naknade iz ranijeg perioda, ali razumije njihov položaj.
Šebankov navodi da je odnos vlasnika firmi, radnika i države danas specifičan i da zahtijeva mnogo strpljenja, znanja i iskustva, ali i novca.
“Imamo trenutno četiri ugovora o isporuci elektroenergetske opreme ukupne vrijednosti od oko 1,8 miliona KM.
Dobit je neznatna, jer nam je stalo da pokrenemo i stabilizujemo proizvodni proces, pri čemu smo, na samom startu, imali veliki broj poteškoća, koje putem timskog rada nastojimo da prevladavamo iz dana u dan”, navodi Šebankov.
On ukazuje da su uspjeli da zaposle određen broj mladih i školovanih ljudi, pri čemu veliku pažnju poklanjaju saradnji sa Elektrotehničkim i Mašinskim fakultetom Univerziteta u Istočnom Sarajevu.
Veoma su zadovoljni i zahvaljuju se na podršci koju su dobili od Vlade Republike Srpske, resornog ministarstva, kao i lokalne zajednice – opštine Istočno Novo Sarajevo.
Šebankov upozorava na problem stručnog kadra i poručuje variocima, majstorima za obradu metala, rukovaocima viljuškara, radnicima na specijalnom poslovima motanja kablova i sličnim profilima da se jave u “EeOp” radi razgovora o mogućem radnom angažovanju.
On pozdravlja odluku nadležnih institucija u BiH da sa 15 odsto preferencijalno zaštite domaće proizvođače, među kojima je i “EeOp”, kao proizvođač skupe elektroenergetske opreme visokog tehničko-tehnološkog kvaliteta.
Šebankov mnogo očekuje od poslovne saradnje sa “Elektroprenosom BiH”, “Elektroprivredom Republike Srpske”, “Elektrovojvodinom” i “Elektroprivredom Srbije”, kao i od partnerskog odnosa i zajedničkog komplementarnog nastupa na tržištu sa “Elektroprivredom u Federaciji BiH.
“EeOp” zapošljava osamdesetak radnika, a plan je da u ovoj godini bude primljeno još 40. Planirano povećanje obima proizvodnje i novi poslovni ugovori otvoriće vrata za novo zapošljavanje mladog i stručnog kadra.
Sud u Istočnom Sarajevu donio je 17. aprila prošle godine rješenje o registraciji novog privrednog subjekta na imovini “Rasklopne opreme” Istočno Sarajevo, čime je zvanično počeo sa radom novi privredni subjekat “Energoinvest – Elektroenergetska oprema” Istočno Sarajevo.
Ovaj privredni subjekat formiran je na imovini koju je u postupku licitacije kupilo privredno društvo “Elektroinženjering” Banjaluka. Srna