BANJALUKA, Predrag Gluhaković, ministar trgovine i turizma RS, kaže da, iako ne mogu uticati na prodavce da snize cijene osnovnih životnih namirnica zbog sniženja cijene nafte, ipak će pojačati kontrole u smislu da se utvrdi da li prodavci dogovaraju cijene između sebe i tako drže monopol.
“Preventivno ćemo prekontrolisati koliko u proizvodnji mesa, mlijeka, brašna učestvuje transport, odnosno cijena goriva”, istakao je Gluhaković, dodajući da više niko neće imati mogućnosti da svako poskupljenje goriva koristi za dizanje cijena.
On je naveo da će Ministarstvo pomoći i resor turizma zbog velike štete nastale poplavama i da je već raspisan konkurs za dodjelu sredstava.
Trenutno je aktuelno značajno sniženje cijene goriva, međutim ostale cijene se nisu snižavale.
GLUHAKOVIĆ: Ministarstvo trgovine i turizma kontinuirano prati kretanja cijena, posebno osnovnih životnih namirnica kod nas i u okruženju. Kod nas je na snazi slobodno formiranje cijena i usluga prema uslovima na tržištu, osim za proizvode i usluge za koje je posebnim propisom utvrđen drugačiji način formiranja cijena. To se odnosi na mjere neposredne kontrole cijena i one se propisuju ako i pored preduzetih mjera ekonomske politike nastupe veći poremećaji na tržištu, na primjer, radi sprečavanja monopolskog formiranja cijena.
Šta se podrazumijeva pod značajnim poremećajem na tržištu?
GLUHAKOVIĆ: Značajni poremećaji na tržištu su elementarne nepogode, nestašica dobara neophodnih za potrebe privrede i snabdijevanja stanovništva, neočekivani rast cijena proizvoda, monopolsko formiranje cijena, zloupotreba dominantnog položaja i vanredne okolnosti prema procjeni Vlade.
Šta ste konkretno preduzeli kako biste pomogli u vezi sa cijenom goriva?
GLUHAKOVIĆ: Mi smo nedavno imali sastanak s Republičkim inspektoratom, s kojim smo dogovorili da se pojačaju kontrole prodavaca nafte i naftnih derivata, jer je vidljivo da cijene na pumpama nisu baš iste. Takođe ćemo kroz te kontrole nastojati da vidimo problematiku kontrole cijena, da vidimo ko je nadležan i može da oglašava da li će, na primjer, danas doći do povećanja ili sniženja cijene goriva.
Poznata je stvar da se prodavci nafte, kao i mlinari i pekari i drugi proizvođači u RS, dogovaraju o cijenama po kojima će prodavati svoje proizvode i tako drže monopol bez obzira na ostale cijene energenata i repromaterijala.
GLUHAKOVIĆ: Krećemo i u kontrolu pekara, mlinara, mljekara i drugih proizvođača da vidimo koliko transport, odnosno cijena goriva utiče na cijenu njihovog finalnog proizvoda. U kaznenim odredbama važećeg zakona kod nas propisano je da će biti kažnjeno novčanom kaznom od 10.000 KM do 15.000 KM za prekršaj pravno lice ako preduzme neku od radnji koja predstavlja djelo nelojalne konkurencije. Inspekcija je nadležna za kontrolu ove pojave i mi smo i u tom segmentu zatražili od njih da pojačaju kontrole, posebno da se vidi da li se po regijama prodavci dogovaraju u vezi sa cijenama.
Cijena goriva je na nivou od prije 15 godina, a prevoznici se teško odlučuju da snize cijene svojih usluga. Da li se može na to uticati?
GLUHAKOVIĆ: Oblast regulisanja cijena prevoza je u nadležnosti opština. Na osnovu Zakona o nafti donesen je Pravilnik o sadržaju i načinu dostave podataka o uvozu i prometu nafte i derivata nafte koji se odnose na količinu, porijeklo, cijenu i kvalitet koji omogućava, između ostalog, da Ministarstvo blagovremeno raspolaže podacima o kretanju cijena nafte i derivata nafte i da uz eventualnu pojavu uslova, za koje je predviđeno uvođenje mjera neposredne kontrole, reaguje i propiše uvođenje istih. Kako formiranje cijena nafte i derivata nafte nije određeno posebnim propisom, prodavci nafte i naftnih derivate imaju pravo na slobodno formiranje cijena.
Znamo koliko je bila loša prošla godina kada je u pitanju poljoprivreda. Da li treba da očekujemo poskupljenje brašna i hljeba?
GLUHAKOVIĆ: Predstavnici Robnih rezervi RS su nedavno imali sastanak sa predstavnicima mlinara u RS i dobili od njih obećanje da neće doći do poskupljenja, jer oni i ne zavise od naše pšenice, već najviše uvoze iz Mađarske. Robne rezerve ne učestvuju na bilo koji način u formiranju cijena brašna, te stoga nisu u mogućnosti da učestvuju u korekciji istih. Robne rezerve raspolažu određenom količinom brašna i pšenice i iste se mogu staviti na raspolaganje u slučaju vanredne potrebe.
Da li će Ministarstvo na bilo koji način pomoći resoru turizma zbog značajne štete koju su pretrpjeli zbog poplava?
GLUHAKOVIĆ: Imajući u vidu ogromnu materijalnu štetu koju su uzrokovale poplave u maju i avgustu prošle godine, svjesni smo činjenice da će period sanacije potrajati i da su potrebna znatna ulaganja kako bi nastala šteta u potpunosti bila sanirana. Prema našim podacima koji su nam dostavljeni zaključno sa septembrom prošle godine iz 11 opština u RS, procijenjena šteta na turističkoj infrastrukturi iznosi oko 5,1 milion KM. Ministarstvo je raspisalo konkurs za finansiranje programa u oblasti turizma u 2014. godine, kojim je predviđeno, između ostalog, i finansiranje projekata sanacije štete subjekata uzrokovane poplavama. Nezavisne novine