KIJEV, Ukoliko ne dobije veliki kredit EU i Zapada, kao hitnu pomoć, Ukrajina će bankrotirati, a šanse da opstane kao država su manje od “pola-pola” – smatraju politički analitičari.
Dug Ukrajine, prema navodima premijera Jacenjuka, već je dostigao 73 milijarde dolara. Ipak, on se nada da će u toku ove godine dugovi Kijeva biti otplaćeni.
Za tako nešto potrebna je velika podrška međunarodnih prijatelja, navode analitičari, ali nije jasno na koji novac Kijev računa, ako se zna da je i EU u ekonomskoj krizi i da nema rješenja ni za ogromni grčki dug.
Ni stanje u Italiji, Španiji i još nekim zemaljama EU nije sjajno, podsjećaju ekonomski eksperti.
Ukrajina u sadašnjoj situaciji ne bi trebalo da računa na pomoć MMF-a ili država Zapada – smatra ukrajinski političar Aleksandar Golub.
Jedan od najvažnijih razloga, navodi on, jeste – korupcija. Tokom posljednjih godinu dana, Ukrajina je dobila ogromne sume, koje su “zaobišle” ekonomiju i otišle u sasvim druge svrhe.
Drugi problem su investitori – zemlja u kojoj bjesni građanski rat gubi bilo kakvu privlačnost za investicije, jer nema smisla ulagati novac u takvu državu.
Kijev se može nadati, eventualno, da će EU i SAD nastaviti da izdvajaju sredstava u ime obezbjeđivanja Evrope od imaginarne ruske agresije, ali u takve priče najveći broj evropskih zemalja ne vjeruje.
Kako bi bilo ko u EU objasnio izdvajanje većih sredstava za Ukrajinu u situaciji kada bi svoj dio tražile i Grčka, Rumunija, Mađarska…
Sve te zemlje imaju određene štete i potraživanja na ime dugovanja ili zbog propalih projekata poput Južnog toka.
Kako bi uopšte bilo moguće izdvojiti novac za Ukrajinu, a ne za države koje su članice EU?
Ako dodatni finansijski resursi ne budu dostavljeni Ukrajini, nju očekuje najtužniji scenario – šanse Kijeva da obnovi državu su pola-pola, smatraju eksperti.
U slučaju da se proces reformi uspori i da borba protiv korupcije bude slaba kao do sada, Ukrajina neće moći da izbjegne bankrot.