FRANKFURT, Deflatorni strahovi u evrozoni su preuveličani i iskorišćeni kao izgovor za pokretanje novih kontroverznih mjera, izjavio je juče bivši glavni ekonomista Evropske centralne banke (ECB), Jirgen Štark, za njemački poslovni dnevnik “Handelsblat”.
“Evropska centralna banka želi da smanji troškove refinansiranja individualnih zemalja. To je dosta drugačije od tradicionalne monetarne politike”, rekao je Štark u intervjuu njemačkom dnevniku.
Procjene su da će ECB na današnjem zasijedanju pokrenuti dugo osporavani program kvantitativnog labavljenja, pošto je inflacija u evrozoni u decembru zašla u negativnu zonu, prvi put u posljednjih pet godina.
Program kvantitativnog labavljenja, odnosno otkupa državnih obveznica, izaziva velike kontroverze u Evropi, a kritičari ga doživljavaju kao dozvolu za štampanje novca s ciljem da se vlade država izvuku iz dugova. To je, kako ocjenjuju kritičari, eksplicitno zabranjeno prema sopstvenim statutima ECB-a, i takođe umanjuje pritisak na vlade u sprovođenju vitalnih, ali nepopularnih ekonomskih reformi.
Pristalice kvantitativnog labavljenja, međutim, tvrde da bez dodatnog monetarnog labavljenja evrozona može “skliznuti” u kontinuirani pad cijena, sa kojom se Japan bori već godinama.
Iz ECB su najavili da će svoj bilans stanja povećati za oko 1.000 milijardi evra radi povećanja likvidnosti u privredi evrozoni i kako bi pogurali inflaciju.
Štark, međutim, tvrdi da dodatno labavljenje monetarnih uslova neće imati nikakav efekat po realnu ekonomiju, niti će pogurati inflaciju. Tanjug