BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je danas da se praktično počelo sa aktivnostima koje su pretpostavka za realizaciju ciljeva predviđenih dokumentima kao što je Ekonomska politika.
“Napravili smo akcione planove za provođenje ovako važnog dokumenta kao što je Ekonomska politika. U tom cilju već smo formirali jedan tim Vlade za implementaciju Ekonomske politike na čijem čelu se nalazi predsjednik Vlade, ali i ministri čija će ministarstva nositi dio posla u cjelokupnom ovom reformskom procesu”, kaže Cvijanovićeva.
Ona je za Radio-televiziju Republike Srpske rekla da će za čitav niz predviđenih aktivnosti ključna biti naredna dva do tri mjeseca, kada će najveći dio ovih reformi biti upućen u parlamentarnu proceduru, ili definisan da bi mogle kasnije biti upućene u parlament.
Cvijanovićeva je ocijenila da Ekonomska politika, kojom su predviđeni plan i program rada Vlade, predstavlja ambiciozan dokument prepun mjera koje treba realizovati u raznim oblastima za koje je ocijenjeno da treba intervenisati u narednom periodu.
Slijede odluke Vlade u cilju provođenja ovih dokumenata, kaže Cvijanovićeva, o formiranju radnih tijela Vlade – odbora za reformu javnog sektora i odbora za reformu privrednog sistema, na čijem će čelu biti potpredsjednici Vlade, a u njihovom sastavu ministri koji su resorno vezani za pojedine oblasti na koje će se ove mjere odnositi.
“Podrazumijeva se i uključenost socijalnih partnera u rad ovih tijela. To su predstavnici sindikata, ali i poslovne zajednice, jer imamo zajednički interes i dobru volju da krenemo u realizaciju svih ovih projekata”, rekla je Cvijanovićeva.
Plan Vlade Srpske, ističe premijer, jeste da se što prije u Narodnoj skupštini Republike Srpske nađe veći dio ovih akata koje će trebati donositi kada su u pitanju novi zakoni ili mijenjati postojeće.
“Donijećemo čitav niz strategija, sektorskih politika i određenih akcionih planova, ali i podzakonskih akata koje će biti neophodno definisati, promijeniti, utvrditi ili donijeti neke nove kako bi mogli sve to da stavimo `u pogon`”, rekla je Cvijanovićeva.
Ciljevi Vlade Srpske su prilično ambiciozni, kaže Cvijanovićeva, navodeći da su to povećanje zapošljavanja, likvidnost privrede, uvođenje apsolutnog reda i discipline, pojačane odgovornosti u trošenju javnih sredstava, upravljanja javnim resursima i javnim subjektima, te uspostavljanje efikasne administracije, uprave ili efikasnog javnog sektora u najširem smislu riječi.
“Cijenim da je stvar za koju će nam trebati najduže vremena oblast školstva i zato je naša najmera da ove godine stvorimo sve pretpostavke i da uđemo u kreiranje jednog obrazovnog sistema ili samog procesa koji će moći da da veće garancije djeci, studentima – osobama koje završe srednju školu i fakultet da će imati izvjesnu budućnost i da će naći zaposlenje”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je najavila da će Vlada u prvih stotinu dana rada svakako početi da se bavi pitanjem raspodjele direktorskih funkcija.
“To je važno pitanje. Uvijek za provođenje vladinih politika morate da imate na raspolaganju ljude koji su dio tog velikog tima. To, naravno, podrazumijeva i direktore na različitim pozicijama koji čine zajedno jedan koncentrisan ili zajednički napor da dođete do onog što su zacrtani ciljevi Vlade”, rekla je Cvijanovićeva.
Premijer Srpske ističe da to nije pitanje kojim će se Vlada baviti ove sedmice, naredne sedmice ili naredne dvije-tri sedmice, zato što se sada prioritetno “uhvatila u koštac” sa nekim drugim stvarima – prvenstveno da se definišu mjere koje proističu iz Ekonomske politike, a potom da se vrlo pedantno analizira sama organizacija republičke i lokalne uprave.
Kada je riječ o republičkoj upravi, kaže Cvijanovićeva, prevashodno treba vidjeti koji je to broj agencija, uprava, upravnih organizacija koji je potreban društvu i republičkom sistemu, šta od toga treba da bude ukinuto, šta treba da bude spojeno sa nekim drugim agencijama, šta integrisano u neka ministarstva ili resore.
“To je sada prioritetni zadatak kojim se bavimo. Uz to je, naravno, i analiza broja zaposlenih. To je takođe vrlo pedantno s obzirom na to da smo donijeli odluku i javnost je upoznata s tim da je naše opredjeljenje da prilikom odlaska određenih radnika u penziju njih ne nadomještamo novim radnicima, osim u vrlo izuzetnim slučajevima kad će posao stati ako ne zaposlite nekog novog radnika”, pojasnila je premijer Srpske.
Prema njenim riječima, suština je da se u okviru unutrašnjih resursa i već raspoložive administrativne strukture nađu ljudi koji će obavljati te poslove preraspoređivanjem, recimo na novu dužnost, ali da nikako ne bude novog zapošljavanja.
Ona je dodala da se Vlada ovim pitanjima sada bavi, jer su to pretpostavke da bi se moglo izaći sa određenim konkretnim rješenjem.
“Ako govorimo o reformi javne uprave, administracije, republičkih službi i organa, onda ne možete da pristupite tom poslu ako ne znate zaista čime rapolažete. Naravno da znamo, ali smo htjeli da izanaliziramo stvari, da vidimo šta od toga mora da postoji, šta od toga može da poprimi neki drugi format ili formu”, rekla je Cvijanovićeva. Srna