BEOGRAD, Poljoprivredna korporacija Beograd (PKB) objavila je juče javni poziv za dostavljanje ponuda za izbor privatizacinog savjetnika.
Pravo učešća imaju sva domaća pravna i fizička lica, a rok za podnošenje ponuda je sedam dana.
Savjetnik je u obavezi da sačini privatizacionu dokumentaciju, izradi program za prodaju imovine i dostavi prijedlog kriterijuma za učestvovanje u javnom prikupljanju ponuda sa javnim nadmetanjem, uslove prodaje, kao i obaveze kupaca. Takođe, treba da pripremi nacrt javnog poziva za prodaju.
Među uslovima je da privatizacioni savjetnik ima ostvaren prihod od najmanje 500 miliona dinara u svakoj od posljednje tri godine, kao i da u roku od šest mjeseci od dana objavljivanja javnog poziva nije imao blokadu tekućeg računa.
Od privatizacionog savjetnika za PKB traži se i to da je u posljednjih pet godina na teritoriji Srbije imao pet projekata iz oblasti procjene vrijednosti kapitala ili imovine i pružanja savjetodavnih usluga u procesu prodaje.
Uslov je i da je izmirio dospjele poreze, doprinose i druge javne dažbine u skladu sa propisima Republike Srbije ili strane države ako ima sjedište na njenoj teritoriji.
Predsjednik Skupštine grada Beograda Nikola Nikodijević izjavio je krajem prošle godina da su PKB-u potrebne ozbiljne investicije da bi postao firma koja sama sebe izdržava i učestvuje na tržištu, kao i da će onaj ko ga bude kupio morati da zadrži proizvodnju mlijeka na današnjem nivou i radnike.
“Nigde u svijetu lokalna samouprava se ne bavi poljoprivrednom proizvodnjom. PKB ima veliki potencijal, ali nije u tako sjajnom stanju kada govorim iz ugla da mi kao grad treba dalje da nastavimo da razvijamo tu firmu. PKB ima potencijal u zemljištu, znanju i ljudstvu ali potrebne su mu ozbiljne investicije da bi postao firma koja može sama sebe da izdržava i da učestvuje na tržištu”, rekao je Nikodijević.
On je dodao da je PKB je “razvaljen” prije 10-15 godina, i da je tamo ostala samo proizvodnja mlijeka i nešto proizvodnje hrane za životinje koje se gaje na farmama PKB-a.
Da bi PKB mogao da bude konkurentan na tržištu mora da ima preradu mlijeka, mesa i plasman, objasnio je Nikodijević i dodao da su za to potrebne ozbiljne investicije i tehnologija.
“Onaj ko bude uložio u to, imaće dogovor sa gradom, moraće da zadrži proizvodnju mlijeka, količine koje se danas proizvode, radnike i imaće zemljište koje nije građevinsko već isključivo poljoprivredno”, rekao je predsjednik skupštine grada. Nikodijević je objasnio da građevinsko zemljište nije predmet privatizacije i da ostaje gradu. Tanjug