SARAJEVO, Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH trebalo bi u četvrtak, 15. januara, da razmatra Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o platama i drugim naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama na nivou BiH u drugom čitanju.
Ovim zakonom, čiji je predlagač Savjet ministara BiH, provodi se odluka Ustavnog suda BiH i uvode naknade za ishranu tokom rada, prevoza sa posla i na posao, troškove smještaja i odvojenog života, u skladu sa odredbama Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH i pratećim podzakonskim aktima.
Prema zakonu, sudije i tužioci imaju pravo na neto naknadu za godišnji odmor u iznosu od 50 odsto od svoje osnovne mjesečne plate.
Komisija za finansije i budžet Predstavničkog doma je na sjednici 12. januara u drugoj komisijskoj fazi usvojila prijedlog ovog zakona sa amandmanima koji se odnose na jednak status zaposlenih u institucijama BiH kada je riječ o isplati regresa.
Komisija za spoljnu trgovinu i carine Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH odgodila je na sjednici 12. januara izjašnjavanje o Prijedlogu zakona o carinskoj politici u BiH, čiji je predlagač Savjet ministra BiH, jer nisu bili prisutni predstavnici predlagača, te je razmatranje ovog zakona na narednoj sjednici Predstavničkog doma neizvjesno.
Ukoliko Kolegijum Predstavničkog doma prihvati zahtjev Kluba SNSD-a, kao tačka dnevnog reda predstojeće sjednice Predstavničkog doma naći će se i razrješenje Šefika DŽaferovića dužnosti predsjedavajućeg Doma.
Predsjedavajući Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Staša Košarac izjavio je ranije da bi Džaferović trebalo da bude smijenjen zbog optužbi da je počinio krivično djelo prikrivanja ratnog zločina nad Srbima u proteklom ratu, ali i zbog zloupotrebe službenog položaja u izjavama u kojima je pokušao da negira 9. januar, Dan Republike Srpske.
Poslanici bi trebalo da razmatraju i Prijedlog rezolucije o Sutorini koju je podnio poslanik SDP-a Denis Bećirović, koji traži da Predstavnički dom ocijeni neprihvatljivim, neutemeljenim i štetnim Prijedlog ugovora o granici između BiH i Crne Gore koji je utvrdio Savjet ministara BiH početkom novembra 2014. godine, a prema kojem bi Sutorina trebalo, voljom organa BiH, trajno da ostane u sastavu Crne Gore.
Na predloženom dnevnom redu sjednice trebalo bi da se nađu i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o vazduhoplovstvu BiH, Prijedlog zakona o obligacionim odnosima u civilnom vazduhoplovstvu BiH, Prijedlog odluke o usvajanju Okvirne saobraćajne politike BiH za period od 2014. do 2020. godine, te Prijedlog zakona o carinskoj politici.
Kada je riječ o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o vazduhoplovstvu BiH, resorna komisija je zaključila da se Kolegijumu Predstavničkog doma uputi zahtjev da za 20 dana bude produžen rok za dostavljanje komisijskog izvještaja da bi se nadležnim institucijama omogućilo dodatno vrijeme da amandmanski djeluju na tekst ovog zakona.
Ustavno-pravna komisija Predstavničkog doma parlamenta BiH na sjednici 12. januara konstatovala je da Prijedlog zakona o obligacionim odnosima u civilnom vazduhoplovstvu BiH sadrži mnogo tehničkih, jezičkih i normativno- pravnih grešaka, zbog čega će zatražiti produženje roka za izjašnjavanje od 20 dana.
Komisija za saobraćaj i komunikacije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH odbila je na sjednici 12. januara Prijedlog odluke o usvajanju Okvirne saobraćajne politike BiH za period od 2014. do 2020. godine i taj dokument vratila Savjetu ministara BiH, kao njegovom predlagaču, sa zahtjevom da bude urađen novi prijedlog.
Komisija će zatražiti da ova tačka bude skinuta sa dnevnog reda predstojeće sjednice Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.
Sjednica Predstavničkog doma počinje u 10.00 časova, nakon što se Kolegijum doma na sjednici u 9.00 časova odredi o prijedlogu dnevnog reda. Srna