TOKIO, Na azijskim se berzama jutros trguje oprezno jer ulagače zabrinjava pad cijena nafte na najniže nivoe u gotovo šest godina, dok su tržištima podršku pružili bolji nego što se očekivalo ekonomski pokazatelji iz Kine.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu oko 1 odsto, dok su cijene akcija u Šangaju, Singapuru, Južnoj Koreji i Australiji pale između 0,1 i 0,3 odsto.
U Hong Kongu su porasle, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u plusu 0,1 odsto.
Azijske su berze pod pritiskom jučerašnjeg pada berzanskih indeksa na Wall Streetu, što je ponajviše posljedica pada cijena nafte na najniže nivoe od marta 2009. godine, nakon što je Goldman Sachs oštro smanjio procjene kretanja cijena u ovoj godini zbog slabosti potražnje.
Nakon jučerašnjeg pada za 5 odsto, jutros je cijena nafte na londonskom tržištu skliznula daljih 2 odsto, na 46,45 dolara po barelu, dok je na američkom tržištu pala na 45,20 dolara.
“Dosad je u fokusu ulagača bio samo negativni aspekt pada cijena nafte, no mogao bi prevladati pozitivni aspekt, ako podaci u srijedu pokažu da je u SAD-u porasla potrošnja domaćinstva”, kaže Junichi Ishikawa, analitičar u kompaniji IG Securities.
Objašnjava da bi pad cijena goriva mogao donijeti uštede domaćinstvima, koja bi taj novac mogla potrošiti na druge proizvode.
Najviše su jutros, u jednom trenutku čak 1,4 odsto, pale cijene akcija na Tokijskoj berzi, na kojoj se juče zbog praznika nije radilo.
“Pad Nikkei indeksa posljedica je nagomilanih negativnih vijesti tokom produženog vikenda. Čak je i izvještaj o zaposlenosti u SAD-u bio nepodsticajan, a ni poslovni izvještaji američkih kompanija nisu dobri”, kaže Takuya Takahashi, analitičar u kompaniji Daiwa Securities.
U decembru je u SAD-u broj zaposlenih porastao više nego što se očekivalo, no ulagače je zabrinuo neočekivani pad plata.
Ulagači su oprezni i zbog početka sezone objave poslovnih izvještaja američkih kompanija za četvrto lanjsko tromjesečje, a procjene su vrlo niske, posebno za energetski sektor.
Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da je dobit energetskih kompanija u posljednjem lanjskom kvartalu 21 odsto manja nego u istom periodu prethodne godine, nakon što je cijena nafte u posljednjih šest mjeseci pala više od 50 odsto.
Ni iz ostalih sektora ne očekuju se impresivni poslovni izvještaji, jer se usporava rast najvećih svjetskih ekonomija.
Zbog toga su u anketi Reutersa analitičari smanjili procjene poslovanja kompanija čije su akcije sadržane u S&P 500 indeksu. Sada prognoziraju da su u proteklom kvartalu ostvarile rast dobiti za 3,8 odsto na godišnjem nivou, dok su prije tri mjeseca očekivali rast zarada za 11 odsto.
Jedina pozitivna vijest stigla je jutros iz Kine. Tamošnji izvoz porastao je u decembru 9,7 odsto na godišnjem nivou, gotovo 3 postotna boda više nego što se očekivalo, dok je uvoz pao za samo 2,4 odsto, dok se očekivao pad od 7,4 odsto.
To je ponešto ublažilo strahovanja ulagača od preoštrog usporavanja rasta druge po veličini svjetske ekonomije.
A na valutnim se tržištima jutros bilježe znatne oscilacije kurseva.
Japanska valuta, koja se smatra sigurnijim utočištem za kapital u nesigurna vremena, prvo je ojačala, pa je kurs dolara skliznuo na 117,74 jena, najniži nivo u mjesec dana. No, kasnije je skočio na 118,80 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 118,15 jena.
Američka je valuta ojačala i prema evropskoj, pa je cijena evra skliznula s jučerašnjih 1,1855 na 1,1825 dolara. Hina