BIJELJINA, Ukupan prihod od parkiranja u Bijeljini u prošloj godini iznosio je oko 505.000 KM, što je za oko pet odsto više nego u 2013. godini, rekao je izvršni direktor Direkcije za razvoj grada Ljubinko Stevanović.
Najveći dio prihoda, oko 300.000 KM, ostvaren je sms porukama, a parking-kartama prihodovano je oko 160.000 KM. Doplatnim kartama prihodovano je oko 40.000 KM.
Od povlaštenih karata ostvareno je 23.800 KM, a riječ je o mjesečnim kartama po 10 KM za stanare u višespratnicama kod kojih se nalaze parking-prostori.
“Najveći dio rashoda, oko 212.000 KM, otišlo je za preduzeće `Patriot`, čiji radnici održavaju naplatu parkinga u gradu, za komunalnu taksu 87.000 KM, a oko 50.000 KM za održavanje softvera i doplatne karte”, kaže Stevanović.
Univerzalna mjesečna parking-karta u Bijeljini iznosi 60 KM.
Sat vremena parkiranja u prvoj ili crvenoj zoni plaća se jednu KM, a pola KM u drugoj ili plavoj zoni. U drugoj ili plavoj zoni cjelodnevno parkiranje košta dvije KM.
Prema Stevanovićevim riječima, cijena karata za parkiranje u ovoj godini neće biti mijenjana.
U Bijeljini postoji 850 parkinga u dvije zone, crvenoj i plavoj, te dva zatvorena parkirališta iza Robne kuće i iza starog nebodera. Dugoočekivana realizacija izgradnje parking-garaža i dalje je “na čekanju” – idejno rješenje postoji, ali za sada je sve na tome.
Stevanović kaže da će i ove godine biti nastojanja da ovo pitanje bude riješeno, i dodaje da je, osim na prostoru iza Robne kuće, planirana još jedna garaža, nakon izmještanja autobuske stanice, koja je sada u centru grada.
“Naplata parkinga po zonama uvedena je radi uspostavljanja komunalnog reda, jer su dosad svi koji dođu u grad parkirali u centru. Iako smo u neke ulice, na primjer u Ulicu žrtava fašističkih terora, uveli umjesto crvene plavu zonu, vozači i dalje parkiraju u najužem centru grada”, rekao je Stevanović i dodao da se besplatni parkinzi, udaljeni na oko 700-800 metara od centra, izbjegavaju i ostaju prazni. Srna