RIM, Oštar pad cijena nafte smanjio je podsticaje za proizvodnju biogoriva iz šećerne trske i palminog ulja, pritisnuvši cijene hrane u decembru, izvijestila je u četvrtak agencija Ujedinjenih naroda FAO, izdvojivši među razlozima pojeftinjenja još i obilnu ponudu, rekordne zalihe i jači dolar.
FAO-v indeks korpe osnovnih prehrambenih proizvoda iznosio je u decembru u prosjeku 188,6 bodova, što znači da su njihove cijene pale 1,7 odsto u odnosu na prethodni mjesec, pritisnute u prvom redu nižim cijenama šećera i palminog ulja.
Korpa obuhvata žitarice, meso, mlijeko i mliječne proizvode, šećer i biljna ulja. U cijeloj 2014. indeks je u prosjeku iznosio 202 boda, što znači da su cijene osnovnih prehrambenih proizvoda smanjene u odnosu na 2013., treću godinu zaredom, i to za 3,7 odsto, izvijestili su iz FAO-a.
Ukupne su cijene u 2014. ponovo smanjene uprkos rekordnoj vrijednosti indeksa koji mjeri cijene mesa, od 199 bodova, što znači da je meso poskupilo 8,1 odsto u odnosu na 2013.
Žitarice su pak u 2014. pojeftinile 12,5 odsto, pritisnute prognozama rekordne proizvodnje i obilnim zalihama.
Ukupno su indeksi četiri od ukupno pet kategorija osnovnih prehrambenih proizvoda u prošloj godini kliznuli na najniže nivoe u pet godina ili su blizu tih vrijednosti, primjećuju u agenciji.
U decembru su najviše pale cijene šećera, za 4,8 odsto u odnosu na prethodni mjesec, ponajviše zbog obilne ponude u Brazilu. Dodatni je razlog pad cijena nafte, koji smanjuje potražnju za proizvodnjom etanola iz šećerne trske.
Niže cijene nafte najavljuju i niže cijene ostale robe koja se može koristiti za proizvodnju biogoriva, što posebno vrijedi za šećer odnosno šećernu trsku, i palmino ulje, napominje viši ekonomista FAO-a Abolreza Abbassian.
“Ako stavimo na stranu obilnu ponudu, pad cijena nafte očigledno smanjuje podsticaj za proizvodnju etanola”, ističe on.
I cijene biljnih ulja smanjene su u decembru, za 2,4 odsto u odnosu na prethodni mjesec, uz pad odgovarajućeg indeksa na najniži nivo u pet godina, od 161 boda, upravo zbog prigušene potražnje za palminim uljem kao sirovinom za proizvodnju biodizela, napominju u FAO-u.
Sporiji kineski i ruski uvoz spustio je pak cijene mlijeka i mliječnih proizvoda za 2,3 odsto u decembru u odnosu na prethodni mjesec, zbog značajnog viška na međunarodnim tržištima. Najviše su pale cijene mlijeka u prahu, maslaca i sira.
Meso je takođe pojeftinilo u posljednjem prošlogodišnjem mjesecu, za 1,9 odsto u odnosu na novembar, budući da je jači dolar spustio cijene ovčetine i govedine iz Okeanije i svinjetine iz Evrope, prenose agencije.
Cijene žitarica blago su pak porasle u decembru, za 0,4 odsto u odnosu na novembar, poduprte nešto višim cijenama pšenice zbog bojazni da bi Rusija mogla ograničiti izvoz. Poskupljenje je ograničio jači dolar, navode u FAO-u.