BEOGRAD, Privatizacija banja u Srbiji je privremeno odložena, izjavio je ministar privrede Srbije Željko Sertić ne isključujući mogućnost da neke od njih ostanu u posjedu države.
Sertić je rekao da je privatizacija banja odložena jer dio njih u sporu države sa Republičkim fondom penzijskog i invalidskog osiguranja. Zato je, kaže, nedavno formirana Radna grupa sa zadatakom da te sporove sporazumno okonča, kaže Sertić.
„Radna grupa koja će se baviti statusom banja koje su ponuđene na prodaju, formirana je prije nepunih mjesec dana, pa kad sagledamo pravne odnose i rejšimo spor između države i PIO Fonda, nastavićemo privatizaciju”, naveo je Sertić.
Cilj je, ukazao je, da se postigne dogovor dvije strane.
„Besmisleno je da PIO fond tuži državu za nešto što smatra svojim vlasništvom, a pri tom gotovo polovinu svojih sredstava za isplatu penzija dobija iz budžeta Republike Srbije”, rekao je Sertić.
Ima, dodao je, banja koje bi mogle samostalno da funkcionišu, i da budu u vlasništvu ili države ili lokalne samouprave.
„U svakom slučaju, važno je da do kraja ove godine nemaju status društvenog vlasništva”, navodi on.
Prema njegovim riječima, u načelu je dogovoreno da Radna grupa sačini poseban program za privatizaciju banja, kako nam se ne bi dogodilo da većina banja ode u prodaju zajedno sa izvorima ljekovite vode.
Važno je, ističe, da se ne desi da od banja Srbija dobije samo sportsko rekreativne centre, već je cilj da razvija zdravstveni turizam koji je ekonomski mnogo bolji za državu.
„Vidjećemo kako možemo da pomognemo kao država, budući da u zdravstvenom turizmu imamo ozbiljne potencijale. Veliki broj naših banja već ima i lekare, medicinsko osoblje i fizioterapeute, a i ostale potrebne elemente. Zato bi iskustva zemalja sa kojima smo se poredili, trebalo da iskoristimo, a bilo bi dobro i da jedan deo banja u tom delu i zadržimo”, rekao je Sertić. Dnevnik