MOSKVA – Ruske zalihe zlata dostigle su novi maksimum od 188,8 milijardi dolara, a udio poluga u međunarodnim rezervama zemlje sada premašuje 30 odsto – prvi put u skoro četvrt vijeka, saopštila je Centralna banka Rusije.
Oni su dodali da je vijrednost monetarnog zlata u međunarodnim rezervama od početka avgusta porasla za više od devet milijardi dolara, ili 5,1 odsto.
Cijena zlata je porasla za 3,6 odsto u avgustu da bi završila mjesec na 2.513 dolara po unci, što znači da je značajan dio povećanja vrijednosti ruskih akcija bio posljedica povećanja cijene zlata.
Udio monetarnog zlata u međunarodnoj imovini Rusije najviši je od januara 2000. godine, kada je dostigao 31,2 odsto. Najviši nivo u modernoj istoriji zemlje zabilježen je u januaru 1993. godine, kada je iznosio 56,9 odsto.
Prema podacima Centralne banke, međunarodne rezerve zemlje su nastavile da rastu, dostižući vrijednost od 613,7 milijardi dolara 1. septembra, što je više od 11 milijardi dolara u odnosu na prethodni mjesec.
Međunarodne rezerve Rusije su zvanično definisane kao visokolikvidna strana aktiva koju drže Banka Rusije i Vlada zemlje, koja se sastoji od stranih valuta, specijalnih prava vučenja MMF-a i monetarnog zlata.
Skoro polovina ruskih međunarodnih rezervi je zamrznuta na Zapadu početkom 2022, u sklopu sankcija u vezi sa sukobom u Ukrajini. Banka Rusije nije objavila detaljan pregled zamrznute imovine.
Dio ruskih rezervi koji nije zamrznut sastoji se od zlata i deviza u zemlji, kao i rezervi u kineskim juanima.
Guverner Banke Rusije Elvira Nabiulina rekla je da finansijska stabilnost zemlje neće trpjeti ako Zapad zaplijeni njena zamrznuta sredstva.
„Banka već godinama diverzifikuje svoje devizne rezerve, a trenutno operacije obavlja korišćenjem rezervi koje nisu pogođene sankcijama“, kaže Nabiulina. RT Balkan
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ali nije pametno da ovo zlato čuvaju u Rusiji, ipak bi im ameri to bolje čuvali kao recimo švabama i mnogim drugim državama, oni to toliko dobro čuvaju da čak ne žele ni vlasnicima da vrate ili bolje reći nemaju šta da vrate 🙂