SARAJEVO – Ambasada Sjedinjenih Država u BiH apeluje na zvaničnike u Banjaluci da budu transparentni i pruže relevantne informacije o ugovoru sa kineskom kompanijom Elinc kako bi stanovnici Republike Srpske razumjeli kako se troši njihov poreski novac.
Vlada Republike Srpske je početkom juna s kineskom firmom Elinc potpisala ugovor za nabavku softvera za digitalnu zaštitu u svim institucijama, iako se radi o kompaniji koja je na listi američkih sankcija.
Iz Odjeljenja za odnose s javnošću Ambasade SAD-a u odgovoru Feni ističu da je Odjeljenje za kontrolu imovine stranaca (OFAC) Ministarstva finansija SAD identifikovalo China Electronics Corporation (CEC), matičnu kompaniju ELINC-a, zbog aktivnosti u sektoru odbrane i srodnih grana kineske privrede povezanih sa vojnim materijalima i opremom.
Ističu da postoje neodvojivi rizici po nacionalnu bezbjednost, suverenitet i operativnost koji proizlaze iz saradnje sa nepouzdanim dobavljačima, naročito onima koji posluju u zemljama bez adekvatnih zakonskih zaštita za kupce i potrošače.
– Nejasna priroda ovog ugovora, uključujući njegovo sklapanje van uobičajnih javnih nabavki, otvara ozbiljna pitanja o uslugama koje se pružaju, potencijalnim rizicima za stanovnike Republike Srpske, i razlogu zbog kojeg je Vlada RS odabrala kompaniju koja je poznata kao dio vojnog industrijskog kompleksa Narodne Republike Kine, umjesto onih sa boljom reputacijom.
Apelujemo na zvaničnike u Banjaluci da budu transparentni i pruže relevantne informacije o ovom ugovoru kako bi stanovnici Republike Srpske razumjeli kako se troši njihov poreski novac – rečeno je Feni iz Odjeljenja za odnose s javnošću Ambasade SAD-a.
Podsjećamo, CAPITAL je otkrio da je Vlada Republike Srpske potpisala tajni ugovor sa kompanijom ELINC iz Kine, koja je povezana sa vojnom industrijom, vrijedan čak 57 miliona maraka za nabavku softvera za digitalnu zaštitu u svim institucijama Srpske.
CAPITAL