BANJALUKA – Portal CAPITAL uputio je Upravnom odboru Agencije za informaciono-komunikacione tehnologije Republike Srpske žalbu zbog skrivanja 57 miliona maraka vrijednog ugovora za nabavku softvera od kineske kompanije “ELINC”.
Podsjećamo, nakon što je CAPITAL otkrio da je Agencija u tajnosti sklopila posao sa Kinezima, od iste smo tražili da objelodani detalje, odnosno kopiju ugovora, što su oni odbili pravdajući se da bi to izazvalo značajnu štetu po interese odbrane i sigurnosti.
Naveli su da projekat predstavlja nacionalni sistem zaštite sajber prostora, da je postupak isključen od primjene Zakona o javnim nabavkama, te da su utvrdili kako ne postoji opravdan javni interes za objavljivanje tražene informacije.
U žalbi koju smo u petak uputili Upravnom odboru Agencije naveli smo da poseban upravni postupak nije pravilno sproveden kao i da nisu utvrđene sve činjenice za donošenje odluke kojom se odbija pristup informacijama.
“Nije na prvostepenom organu da utvrđuje kako objavljivanje informacija nije u javnom interesu, već baš suprotno, da utvrđuje da li je u javnom interesu, čak i ako je prethodno utvrđen izuzetak. Prvostepeni javni organ mora tražiti razloge za objavljivanje javnih informacija prema zainteresovanoj javnosti, a ne razloge za netransparentnost i za skrivanje javnih informacija pod svojom kontrolom”, naveli smo u žalbi u čijem sastavljanju nam je pomogao Transparency International u BiH.
I žalbi smo naveli da prvostepeni organ ne može tvrditi da je „utvrđeno da u konkretnom slučaju ne postoji opravdani javni interes“, jer se javni interes ne mora dokazivati od strane podnosioca zahtjeva koji jeste zainteresovana javnost.
“Dok su informacije tražene, jasno je da postoji interes. Prvostepeni organ je ili morao obrazložiti zašto ne postoji javni interes, a ne tek tako paušalno navesti da ne postoji, ili obrazložiti da je odvagao interes i utvrđeni izuzetak, i obrazložiti na koji način je došao do zaključka, kakav god zaključak bio. Ispitivanje javnog interesa je dvostruki kontrolni mehanizam koji postoji upravo zato da javni organi ne bi, kao u ovom slučaju, samovoljno zaključivali šta je izuzetak od objavljivanja, a šta ne”, stoji u žalbi upućenoj agenciji.
Inače, Agencija je u rješenju kojim je odbila naš zahtjev navela da bi se moglo očekivati izazivanje značajne štete po interese odbrane i sigurnosti, ali ne navodi u čemu bi se ta šteta mogla ogledati.
Podsjećamo, uopšte nisu ni tražene informacije koje se eventualno tiču interesa odbrane i sigurnosti ili zaštite javne bezbjednosti.
Tražena je kopija ugovora, a ne informaciona ili tehnička rješenja niti informacije o opremi niti nešto slično.
“Ugovor je samo saglasna izjava volje učesnika pravnog posla, a budući da je Agencija kao javni organ nastupila ispred cjelokupne javnosti Republike Srpske, javnost ima pravo da zna o uslovima pod kojima je ugovor u njeno ime zaključen, a pogotovo imajući u vidu veliku vrijednost ovog ugovora”, navodi se u žalbi.
Podsjećamo, kako smo otkrili ugovor sa Kinezima je potpisan početkom juna ove godine, a nakon toga je na njega stavljena oznaka tajnosti, da bi se od javnosti sakrilo još jedno trošenje desetina miliona maraka na softver, kao i njegova namjena.
Planirano je da se ovaj softver implementira u sve institucije u Srpskoj na rok od deset godina, a ELINC je posao dobio na osnovu prethodnog dogovora iza zatvorenih vrata, bez tendera i obavještavanja građana iz čijih će se džepova sve to platiti.
Detalje iz ovog posla možete pročitati u tekstu “Srpska tajno sklopila ugovor od 57 miliona sa kineskom firmom povezanom sa vojnom industrijom”.
CAPITAL: D. T.