BANJALUKA – Oko 19.000 nastavnika i drugih radnika, zaposlenih u osnovnim i srednjim školama u Republici Srpskoj, ne može koristiti zdravstvenu zaštitu, jer im nisu uplaćeni doprinosi.
To nije jedina nevolja koja je snašla zaposlene u prosvjeti. Kasne im i naknade za prevoz, koje su do sada uvijek dobijali do 5. u mjesecu.
Istina, raspust je odavno počeo, ali isplate naknada imaju svoj poseban kalendar, tako da učitelji i profesori iščekuju da im bude nadoknađen novac koji su potrošili u junu, putujući na posao.
“Neki nastavnici i učitelji putuju i po više od 100 kilometara dnevno, jer recimo iz Banjaluke moraju stići na nastavu u Bronzani Majdan, Kozicu ili u Dubovik u opštini Krupa na Uni”, kaže predsjednik Sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS, Dragan Gnjatić.
On je potvrdio da u nekim slučajevima naknade za put iznose i do 300 KM mjesečno, što za prosvjetare nisu male pare.
“Prosvjetari putuju svojim automobilima i često potroše i više nego što iznose naknade, ali šta da se radi, na nastavu se mora stići”, kaže Gnjatić.
Prema riječima jedne nastavnice koja putuje, u novembru i decembru kreće na posao prije svanuća, a kad se vrati kući već pada mrak.
“Ustajem u pet, zimi po mraku krećem na posao, po mraku se vraćam. Nikad nisam svoje učenike ostavila na cjedilu, a sad moram da gatam kad ću dobiti novac koji sam odavno potrošila na gorivo”, kaže naša sagovornica.
Kako Srpskainfo nezvanično saznaje od izvora bliskih Ministarstvu finansija RS, prosvjetarima je poslat signal da će im naknade za prevoz biti isplaćene, nakon isplate penzija u Srpskoj, što znači da bi oni mogli doći na red tek oko 15. avgusta.
Dragan Gnjatić, međutim, kaže da nema takve informacije.
“Nemam za sada nikakve konkretne informacije o isplati naknada za prevoz”, kaže Gnjatić.
Mada je ovo kašnjenje za prosvjetare putnike stresno, jer su računali na taj novac, Gnjatić kaže da to nije preveliki problem, jer će naknade, makar i sa zakašnjenjem, biti isplaćene.
“Ono što me mnogo više brine, jeste činjenica da nisu uplaćeni doprinosi. To se nije desilo godinama, ustvari, ne pamtim takav slučaj”, kaže Gnjatić.
Dodaje da ga kolege neprestano zovu, što je razumljivo, jer nije nimalo jednostavno kada bolesno dijete ne mogu odvesti ljekaru, jer nije regulisano osiguranje.
“To, naprosto ne smije da se dešava. Već smo preduzeli određene korake, zvao sam neke ljude u Ministarstvu prosvjete, zvaću i ministarku lično, situacija sa doprinosima mora da se riješi koliko sutra”, navodi Dragan Gnjatić.
Prosvjetari nisu jedini koji su ovih dana ostali “kratkih rukava” kada su u pitanju isplate iz budžeta. Najduže čekaju nerazvijene i izrazito nerazvijene opštine.
“Za ovu godinu nerazvijenim opštinama nije isplaćena nijedna tranša, a tek nedavno je isplaćen posljednji novac za prošlu, 2023. godinu”, navodi izvor. Srpskainfo