SARAJEVO – Izmjene Izbornog zakona koje je nametnuo OHR, a kojim se pooštravaju kazne za one koji ne poštuju izborna pravila do sada nisu dale rezultat. Ovo je ocjena organizacije Transparency International u BiH. Samo za mjesec dana, ova organizacija podnijela je 50 prijava zbog nepravilnosti u predizbornom periodu, a svi nivoi vlasti u proteklih mjesec dana podijelili su preko 29 miliona KM stanovništvu podaci su TI.
“Po prijavama TI BiH strankama i kandidatima izrečeno je do sada 11 sankcija u iznosu od 43.000 KM, ali se one uglavnom odnose na preuranjenu kampanju”, saopšteno je iz ove organizacije.
Iz TI pojašnjavaju da je tempiranje i otvaranje javnih radova pred izbore i podjela jednokratnih novčanih pomoći građanima i dalje su dominantan oblik ponašanja javnih funkcionera u predizbornom periodu.
“To pokazuje i podatak TI BiH da su svi nivoi vlasti kroz jednokratne pomoći građanima u proteklih mjesec dana podijelili preko 29 miliona KM različitim kategorijama stanovništva . Sa druge strane TI BIH je objavio interaktivnu mapu gdje je locirao 350 primjera predizbornih radova koji su počeli ili završili u proteklih mjesec dana čija vrijednost iznosi 139 miliona KM”, navode iz TI.
Centralna izborna komisija (CIK) je do sada izrekla samo dvije sankcije za zloupotrebu javnih resursa, koje se odnose na nezakonito korišćenje sredstava komunikacije, dok po odredbi koja zabranjuje indirektnu kupovinu glasova kroz jednokratne novčane ili nenovčane pomoći građanima još niko nije sankcionisan, a iz ove organizacije kažu da je razlog što CIK te postupke smatra “redovnim subvencijama”.
TI je, između ostalog, zablježio dodjelu socijalne pomoći u Nevesinju i Istočnom Novom Sarajevu, besplatan izlet za penzionere koji je organizovala gradonačelnica Sarajeva, te podjelu besplatnih karata za prevoz kojeg je organizovao gradonačelnik Banjaluke.
“U slučajevima gdje su se stranke na društvenim mrežama promovisale preko infrastrukturnih projekata i socijalnih davanja, sankcije su izrečene protiv SDA, Naše stranke, SDP-a i SNSD-a ali samo za preuranjenu kampanju, dok je teško očekivati sa ovakvom praksom da će iko biti sankcionisan za zloupotrebu resursa. Još se čeka odluka po prijavi protiv načelnika Lukavca koji je pred ove izbore prvi put uveo jednokratnu pomoć boračkim kategorijama od 100 KM, a Ljubuški i Tomislavgrad uvode jednokratna davanja za učenike od po 200 KM”, navedeno je.
Nastavljena je i praksa funkcionerske kampanje, gdje kandidati koriste postojeće pozicije za ličnu promociju.
“Izdvajamo primjer koncerta organizovanog povodom dana opštine Čelinac na kojem su se okupljenim građanima obraćali kandidati SNSD-a za gradonačelnika Banjaluke i nosilac liste ove partije, a zbog izrečenih političkih poruka upućena je i prijava CIK-u”, saopštio je TI.
Na osnovu prijave TI BiH, CIK je izrekao sankciju protiv Ujedinjene Srpske jer je odbornica ove stranke organizovala akciju besplatnih pregleda uz isticanje logotipa političke partije. Dva slučaja prijavljena su Regulatornoj agenciji za komunikacije i Vijeću za štampu zbog objavljivanja predizbornih anketa koje ne sadrže relevantne podatke kao i pravljenja uličnih anketa od strane medija koje se predstavljaju kao reprezentativan stav birača o kandidatima, što je zakonom zabranjeno naveli su.
CAPITAL