-
-
Umjesto obećane izgradnje još dva vrtića do septembra Stanivuković se dosjetio da, pred izbore, za 16 hiljada KM mjesečno iznajmi privatni prostor u koji će smjestiti vrtić
-
Plate zaposlenih i troškovi održavanja vrtića nisu predviđeni ovogodišnjim budžetom Grada
-
BANJALUKA – Administracija gradonačelnika Draška Stanivukovića planira brzinski pred lokalne izbore da otvori dječji vrtić, tako što će zakupiti poslovni prostor za koji je Grad spremna da izdvoji maksimalno 195.226 KM godišnje, i pored činjenice da je Grad Banjaluka vlasnik brojih poslovnih prostora koji bi se mogli koristiti za tu namjenu.
Ukoliko se taj plan sprovede to bi bio prvi slučaj u Banjaluci, u kojoj su svi javni vrtići u gradskim objektima.
Naime, Grad Banjaluka je objavio javni poziv za dostavljanje ponuda za iznajmljivanje adekvatnog prostora od privatnika na period od 20 godina, što bi Grad koštalo 3,9 miliona KM.
U uslovima javnog poziva je navedeno da poslovni prostor treba biti opremljen u skladu sa namjenom – dječiji vrtić. Isto tako treba da posjeduje upotrebnu dozvolu, ili će je ponuđač obezbijedi do 01. oktobra.
„Poslovni prostor treba imati minimalnu površinu 400 metara kvadratnih, sa pripadajućim dječjim igralištem minimalne površine 250 kvadrata, i da uz poslovni prostor ide minimalno osam parking mjesta“, precizirano je u javnom pozivu uz napomenu da se poslovni prostor treba nalaziti u prvoj posebnoj, prvoj ili drugoj gradskoj zoni.
U svojoj ponudi zaniteresovani su dužni navesti iznos mjesečne zakupnine, ali precizirali su koliko su spremno maksimalno platiti.
Za prostor u kojem bi bio smješten vrtić pod uslovom da se nalazi u prvoj posebnoj zoni spremni su izdvojiti maksimalno 30 KM bez PDV-a po metru kvadratnom, za jedno parking mjesto u istoj zoni maksimalno 110 KM bez PDV -a, a za dječije igralište maksimalno 4,10 KM bez PDV-a po metru kvadratnom.
Ako se uzmu u obzir gore navedene cifre, tražene kvadrate te maksimalne cijene koje je Grad voljan da plati za zakup dolazi se do cifre od 13.905 KM bez PDV ili 16.268 sa pripadajućim porezima mjesečno ili 195.226 KM godišnje. Tu sumu je Grad Banjaluka spreman izdvojiti mjesečno/godišnje za zakup prostora ta otvaranje dječijeg vrtića, iako je sam Grad Banjaluka vlasnik brojih poslovnih prostora koji bi se eventualno mogli koristiti za tu namjenu. Procjena je da se u vlasnitvu Grada nalazi više od 280 poslovnih prostora.
Zainteresovani ponuđači mogu dostaviti svoje ponude do 31.jula.
Promjena politike
U prethodnih nekoliko godina zvanična politika aktuelne administracije je bila da se problem nedostatka mjesta u javnim vrtićima rješava tako što će se subvencionisati boravak mališana u privatnim vrtićima. To je u praksi značilo da je Grad u prethodnom periodu odustao od gradnje i otvaranja novih javnih vrtića. Stanivuković je objašnjavao da će se kroz subvencije vremenom „broj djece koji čekaju na mjesto u vrtiću svesti na nulu“ i da zato nije potrebno da se grade novi objekti.
Taj plan se u prethodnih nekoliko godina nije ostvario, a potrošeni su milioni maraka javnog novca. Liste čekanja u javnim vrtićima su manje više ostale iste kao i ranije, na njima se nalazi već godinama i dalje oko 2.000 imena, a isplatu subvencija su pratili razni problemi.
Same uplate su često kasnile po nekoliko mjeseci, a vlasnici privatnih predškolskih ustanova su u više navrata od uvođenja subvencija drastično povećavali cijene boravka mališana. To je izazvalo bijes roditelja, jer veliki broj nije u mogućnosti da plaća te iznose.
Sve to je očigledno dovelo do promjene u politici gradske administracije, jer je nedavno počela izgradnja javnog vrtića u naselju Borik koji bi trebao primiti 90 mališana, a Stanivuković je početkom ovog mjeseca najavio da „Grad planira do septembra završiti ukupno tri vrtića“, odnosno pred lokalne izbore početkom oktobra. Gore navedena najava povlači pitanje kako će taj plan biti realizovan u kratkom roku, a obzirom da se nigdje ne grade novi vrtići izuzev „Nataše“.
Iznajmljivanje privatnog prostora nudi bar djelimičan odgovor.
Prema raspoloživim informacijama na listi čekanja za mjesto u javnim vrtićima trenutno se nalazi 2.700 djece, a u javnim vrtićima ima svega 400 slobodnih mjesta.
Upućeni u ovu temu poručuju da gradska administracija pokušava na ovaj način da u što kraćem roku „stvori“ javni vrtić pred lokalne izbore.
„Nakon otvaranja, vrtić bi trebao biti predat na upravljanje Centru za predškolsko vaspitanje i obrazovanje, a za sada nisu obezbijeđeni radnici, uračunate njihove plate niti sredstva za rad tog vrtića. To bi trebalo uključiti kroz rebalans budžeta grada, a tog dokumenta nema ni na vidiku“, objašnjava izvor portala.
CAPITAL: V. POPOVIĆ
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Pljačka stoleća
Пракса овог типа лоповлука је одавно уходана и преписан СНСД модел који њихов војник Драшко прати а заузврат добија руковођење Градом. Узмимо за примјер, простор Енергомонта је Град рентао 10 година по 8000 КМ мјесечно…. простом рачуницом …потрошено је само за изнајмљивање више од милион КМ . За тај новац се могао изградити или адаптирати велелепан објекат. Тако и са овим вртићем, уградиће се нека ПДП или СНСД подобна персона … умјесто да се искористи неки од 300 објеката у власништву града па чак и да се направи нови објекат који ће бити трајно рјешење. Боље се уградити неко изградити је парола !
Dakle, Grad briše već projektovan vrtić iz regulacionog plana da bi iznajmljivao prostor. Iako postoji potreba za vrtićem u tom dijelu, za parcelu kod Merkatora je Grad procijenio da im je preskupo dati 5-6 miliona KM. Na njoj su predviđeni škola i vrtić.
Sada se daje 4 miliona za iznajmljivanje prostora za vrtić na 20 godina. Nominalno 4, vidjećemo u praksi koliko je efektivno.
Još jedan kiks mlade gradonačelničke ekipe.