MOSKVA – Sjedinjene Američke Sržave upozorile su austrijsku Raiffeisen banku da će im ograničiti pristup dolaru ako ne odustane od dogovora za koji tvrde da ima veze sa jednim od najmoćnijih ruskih oligarha, što bi mogla biti potencijalna smrtna presuda za najvećeg zapadnog zajmodavca u Rusiji.
Prema pisanju portala Euractiv, pozivajući se na izvora koji je vidio službenu korespodenciju, Raiffeisen Bank International je upozoren od strane američkog Ministarstva finansija u pisanoj formi da bi njihov pristup američkom finansijskom sistemu mogao biti ograničen zbog poslovanja u Rusiji.
Raiffeisen i Austrija su na prvoj liniji globalnog nastojanja Sjedinjenih Država da izoluju Rusiju pojačavanjem sankcija na bankarstvo i gušenjem pristupa zapadnoj robi više od dvije godine nakon izbijanja rata u Ukrajini.
Ova banka odlaže planove da napusti Rusiju, dok Austrija pojačava odbranu dugotrajnih veza sa Moskvom.
Reuters je razgovarao sa više od desetak ljudi, uključujući visoke zvaničnike uključene u diskusije sa Sjedinjenim Državama, Austrijom i evropskim regulatorima, kao i izvore sa direktnim saznanjima o strategiji banke u ovoj situaciji.
Intervjui pokazuju da banka ostaje pod trenutnim međunarodnim pritiskom da se povuče iz Rusije – uprkos okončanju dogovora o kupovini udjela u austrijskoj građevinskoj firmi Strabag, za koji je američko Ministarstvo finansija reklo u maju da pripada sankcionisanom ruskom biznismenu Olegu Deripaski.
Deripaska je za Reuters rekao da je američki odgovor na dogovor “besmislica”, a portparol biznismena je ponovio da “Deripaska trenutno nema nikakav interes u Strabag-u”.
Intervjui takođe pokazuju da Raiffeisen nije poslušao upozorenja evropskih regulatora prije više od godinu dana da igra visoko rizičnu igru sa Vašingtonom u vezi sa svojim poslovanjem u Rusiji.
Prijetnja Vašingtona da kazni Raiffeisen nije povučena i nastavlja se pomno praćenje banke, njenih odnosa sa Rusijom i svih potencijalnih kršenja sankcija, piše portal.
Portparol Raiffeisen-a je rekao da je prepsika sa američkim Ministarstvom finansija u vezi sa Rusijom “uglavnom prijateljska” i da banka kontinuirano smanjuje svoju izloženost u toj zemlji.
Američko Ministarstvo finansija je odbilo da komentariše ovu priču.
Vašington ima moć da kazni banke koje krše sankcije, ili da ih isključi iz dolara. Tako je, na primjer, francuska banka BNP Paribas kažnjena sa dvet milijardi dolara u 2014. godini zbog kršenja američkih sankcija na Sudan, Iran i Kubu.
“Raiffeisen i Austrija se igraju vatrom”, rekla je Nina Tomaselli, austrijska poslanica iz redova Zelenih, koji su dio vladajuće koalicije u zemlji. “Sviđalo se to nama ili ne, Amerika drži konce u rukama.”
Dok su mnoge zapadne vlade izbjegavale Rusiju, neki austrijski političari su bili nevoljni da prekinu veze sa zemljom koja je još uvek zahvalna što je dozvolila rehabilitaciju Austrije 1955. godine nakon Drugog svjetskog rata.
Zauzvrat, Austrija se obavezala da će ostati neutralna.
Austrija još uvek u velikoj mjeri zavisi od ruskog gasa, dok je Beč djelovao kao čvorište za novac iz Rusije i njenih bivših sovjetskih susjeda kroz finansijsku mrežu izgrađenu nakon pada komunizma.
Ali Raiffeisenovi evropski nadzornici žele hitnu akciju.
Zvaničnici ECB-a prisustvovali su sastanku nadzornog odbora banke u junu kako bi pozvali zajmodavca da brzo djeluje, i regulator je zatražio da banka u narednim nedjeljama izloži koje korake će preduzeti, rekao je jedan od ljudi upoznatih sa procesom.
Viši međunarodni regulator rekao je da je prekinuti dogovor sa Strabag-om pogoršao odnose sa nadzornicima banke u ECB-u i da oni vide Raiffeisen kao neiskren.
Regulatori su takođe zabrinuti da “liječe na slijepo”, znajući premalo o Raiffeisenovim operacijama u Rusiji, rekao je drugi izvor.
Raiffeisen je rekao da je banka smanjila obim kredita i plaćanja u Rusiji i preduzima korake da smanji depozite, kojih ima 14 milijardi evra (15 milijardi dolara) tamo.
ECB je odbila da komentariše ovu priču.
Sa prostranim industrijskim posjedom, više od 18 miliona klijenata od Beča do Moskve i 44.000 zaposlenih, Raiffeisen je finansijski stub za Austriju i veći dio istočne Evrope.
Rusija je postala još veći izvor prihoda za banku od početka rata u Ukrajini 2022. godine – čineći oko polovinu profita grupe u prva tri mjeseca ove godine – jer su naknade za plaćanja u inostranstvo skočile.
Američke vlasti su svjesne seizmičkih posledica koje bi takav potez imao na Raiffeisen, kao i potencijala da se prelije u širi finansijski sistem, i postupaju pažljivo.
Američki regulator za sankcije, Kancelarija za kontrolu strane imovine (OFAC), otvorio je istragu o Raiffeisenovim aktivnostima u Rusiji početkom 2023. godine.
Jedan od izvora rekao je da su regulatori ispitali potencijalno rasparčavanje banke, ali u razgovorima sa Raiffeisen-om, banka je bila nevoljna da pripremi plan za kontrolisano zatvaranje u vanrednoj situaciji – i dobila je podršku austrijskih zvaničnika koji su se plašili da bi takva diskusija mogla izazvati paniku ako bi procurila.
Razgovori su prekinuti u martu 2023. godine, kada su propale dvije američke banke i Credit Suisse, odvrativši pažnju regulatora, rekao je izvor.
Raiffeisen je rekao da je prekinuo dogovor sa Strabag-om kada uslovi regulative nisu ispunjeni, da nije bilo transfera novca i da ne smatra da je njegov pristup američkom finansijskom sistemu ugrožen.
Austrijski zvaničnici u raznim granama vlade privatno su savjetovali Raiffeisen protiv dogovora sa Strabag-om, ali banka je nastavila dalje, rekle su tri osobe upoznate sa situacijom.
Austrijska centralna banka, koja ima moć da zamrzne imovinu, rekla je da je na samim bankama da osiguraju da dogovori ne krše sankcije.
“Imamo mnogo zakonodavstva, ali sprovođenje je izuzetno slabo. Ako zemlje imaju ekonomski interes, to često prevagne”, rekla je Sofija Veld, evropska poslanica koja je pomogla da se donesu pravila o sankcijama.
Sigurno je da je Rusija jasno stavila do znanja da želi da zapadne banke poput Raiffeisen-a ostanu, što bi moglo otežati dobijanje dozvole za izlazak – i povlačenje novca.
Italijanska banka UniCredit, takođe prisutna u Rusiji, iako u manjem obimu od Raiffeisen-a, pravno je osporila ECB zbog pritiska centralne banke da napusti Rusiju.
Raiffeisen ima oko pet milijardi evra kapitala zarobljenog u Rusiji, prema jednom od izvora, a dogovor sa Strabag-om je bio osmišljen da oslobodi 1,5 milijardi dolara od tog iznosa.
Banka je više puta rekla da namjerava da napusti Rusiju, ali ne može reći kada bi to moglo da se desi.
“Umjesto da se povuče iz Rusije, Raiffeisen je proveo više od dve godine tražeći rupe i praznine da izvuče svoj novac”, rekla je austrijska poslanica Tomaselli. Euractiv