BANJALUKA – Izmjenama i dopunama Zakona o Investiciono-razvojnoj banci (IRB) Republike Srpske, kojim se predviđa uvođenje platnog prometa i prijem depozita, ne narušava se sistem poslovanja ove banke te nema rizika za korisnike, rekao je v. d. direktora Dražen Vrhovac i pojasnio da će sada postojati i mogućnost otvaranja računa što su do sada radile samo komercijalne banke.
Govoreći o procesu usklađivanja, Vrhovac je rekao da je to dugotrajan proces i da će se ispuniti svi uslovi da bi IRB mogao poslovati na ovakav način, navodeći da to podrazumijeva i poštovanje pravila OFAK-a, odnosno američke Kancelarije za kontrolu imovine stranaca.
„Apsolutno se IRB ne izlaže riziku. IRB kada ispuni sve uslove i dobije potrebne licence i dozvole za obavljanje platnog prometa, neće moći otvarati račune pravnim ni fizičkim licima koja se nalaze na OFAK listi“, ukazao je Vrhovac.
Kaže da će IRB biti potpisnik svih pravila OFAK-a, ali i drugih međunarodnih ugovora i principa po kojima funkcionišu sve banke, istakavši da se na ovaj način jača pozicija IRB-a jer će sada klijentima pružati više usluga.
Ukazuje da se upravo o tome i jasno govori u Zakonu o IRB-u, u kojem je propisano da će banka za obavljanje ovih poslova uspostaviti pouzdan i djelotvoran sistem, sa odgovarajućim upravljačkim i kontrolnim mehanizmima, te da će uspostaviti posebni organizacioni dio za obavljanje ovih poslova.
„Opozicija često izvrće pojmove i dezavuiše javnost. IRB će poštovati sva pravila koja definiše Centralna banka i nadležne agencije“, istakao je Vrhovac.
Takođe, Zakonom je definisano da sredstva nastala u vezi sa obavljanjem navedenih poslova ne mogu koristiti za finansiranje djelatnosti fondova kojima upravlja IRB.
S tim u vezi, nema opasnosti ni za korisnike kredita IRB-a, pojašnjava Vrhovac, te naglašava da povećanje interesovanja za podsticajne kreditne aranžmane govori o povjerenju fizičkih i pravnih lica.
„Rast odobrenih stambenih kredita je 100 odsto u odnosu na godinu ranije. Nominalno, već krajem maja ispunili smo plan za ovu godinu. To se nikada do sada nije desilo“, pojasnio je Vrhovac. Srna
7 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ispunili plan! To je za udarničku značku!
Planska ekonomija je bila u SSSR i u SFRJ. I danas u IRB.
I u Kini je planska ekonomija, Huawei je državna firma, od pet najvećih banaka na svijetu su tri ili četiri Kineske državne… Nemaju privatnici čarobni štapić, a kod nas se vidi da i privatnici znaju itekako razvaliti firme tako da… Šta si htio reći?
Zna li ovaj naš bivši poštar i kafandžija Prijedorski sada direktor IRB Drazen Vrhovac uopšte sta priča. On sa bankarstvom i ofakom ima veze ko baba sa vožnjom aviona. Diplomu ni sam ne zna gdje kupio.
Ništa. Samo sam htio da vidim kako ćeš reagovati. Kina je formalno komunistička država, ali joj privreda odavno funkcioniše prema zapadnim tržišnim zakonima, što će i kod nas biti jednog lijepog dana. U vezi razvaljivanja firmi, to je zato što nemamo pravnu državu. I to ćemo imati jednog dana, a možda i kasnije.
sto danas nema nigdje u Banjaluci u nijednoj banki eura?
sto mi raifeizen banka banja luka odbija western union da podignem transakciu?
u postama po centru nema nikake kesevine nego ljude usmjerivaju na glavnu postu
pa hocul ja eure na ulici kupovat ko u ratu sta se desava il da u dzepu donosim devize isto ko u ratu?????
jesul te banke platezne ili sta
Huavei i Drazena Vrhovca u istu recenicu moze staviti samo sendvicarska crvena botina!
Kada konačno propadnu da li će otpisati i stambene kredite, uredno plasirane preko komercijalnih banaka, ili samo “pozajmice” odobrene zarad izvlačenja para iz državne kase?