DOBOJ – Građanska inicijativa “Uzurpatori našeg parkinga” Centra za projektni aktivizam traži od gradske administracije Doboja da vrati zemljište oko zgrada izgrađenih prije 2000. godine, a koje je, kako tvrde, nezakonito upisala u svoje vlasništvo i na njemu izgradila niz parkinga.
Radi se o najmanje 50 zgrada kojima je uzurpiran parking stanara i koji gradska uprava godinama uredno naplaćuje.
Kako kažu, ovo je zemljište bilo namijenjeno za redovnu upotrebu zgrada za kolektivno stanovanje, ali je nezakonito upisano vlasništvo Grada nakon kojeg je počela naplata parkiranja.
Predsjednik Centra za humanu politiku Momir Dejanović kaže da je nakon privatizacije stanova i zgrada, zemljište sa zgradama trebalo biti upisano kao svojina etažnih vlasnika i da su to pravo etažni vlasnici imali od 2003. godine, ali ga nisu ostvarili zbog neinformisanosti i birokratskih opstrukcija.
Kažu da Republička uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove RS u ovom gradu ignoriše zakonske propise i ne postupa po zahtjevima za utvrđivanje i upis prava na zemljištu pod zgradom i za redovnu upotrebu zgrade, a u šta su uključena i parking mjesta.
Danas, kaže on, na ovim parcelama se naplaćuje parking, ali se i grade nove zgrade.
Grad prisvojio zemljište koje pripada zgradama
“Poseban problem predstavlja pretvaranje zemljišta za redovnu upotrebu zgrada u građevinsko i gradnja novih zgrada na njemu. U Doboju je to učinjeno na desetak lokacija, a prije nekoliko godina grad je polovinu parking mjesta koja pripadaju stambenim zgradama pretvorio u javni parking koji naplaćuje. Privatizovane stambene zgrade i zemljište koje pripada zgradama u katastru su još upisani kao posjed grada Doboja. Slična situacija je u drugim gradovima u BiH“, objašnjava Dejanović.
Prije 1991. godine zgrade i zemljište bili su upisani kao posjed SIZ stanovanja i drugih investitora, a nakon što je ukinut SIZ stanovanja zgrade i zemljište su upisani kao posjed grada. Osim privatizovanih zgrada i zemljišta pod zgradama, objašnjava Dejanović, postoji i zemljište za redovnu upotrebu zgrada koje su kao takvo prilikom gradnje pribavili i uredili investitori, a koje bi trebalo biti vlasništvo zgrada i njenih etažnih vlasnika.
Kaže da je ova inicijativa pomogla zainteresovanim etažnim vlasnicima da pored Republičkom upravom za geodetske i imovinsko-pravne poslove RS pokrenu postupak za uspostavljanje pravnog jedinstva zemljišta i zgrada, čime bi se privatizovane stambene zgrade, zemljište pod zgradama i zemljište koje služi za redovnu upotrebu upisali kao vlasništvo etažnih vlasnika.
Kolektivna tužba
Prvi zahtjevi za uspostavljanje pravnog jedinstva zemljišta i zgrada podneseni su još prošle godine, a od tada idu svakog mjeseca. Međutim, samo je manji broj podnosilaca zahtjeva pozvan na usmenu raspravu, a zakonski rokovi za rješavanje ovih zahtjeva, već su istekli.
“Kao udruženje podnijeli smo kolektivnu tužbu zbog povrede prava na nediskriminaciju i imovinu preko 6.000 etažnih vlasnika iz Doboja. Sud nije prihvatio naš prijedlog da se odredi mjera obezbjeđenja kojom bi se gradu do donošenja presude zabranilo raspolaganje sa zemljištem koje pripada stambenim zgradama. Do sada su podneseni zahtjevi za trećinu privatizovanih stambenih zgrada u Doboju, ali se naši zahtjevi opstruišu, umjesto da se riješe u zakonskom roku od dva mjeseca“, kaže Dejanović.
Objašnjava da su prije četiri mjeseca podnijeli i prijavu republičkoj upravnoj inspekciji zbog nerješavanja zahtjeva etažnih vlasnika u zakonskom roku, ali da još nisu dobili odgovor.
“Podnijeli smo i krivičnu prijavu protiv odgovornih za uzurpaciju zemljišta koje pripada privatizovanim stambenim zgradama i diskriminaciju etažnih vlasnika prilikom ostvarivanja njihovog zakonskog prava na vlasništvo na zgradama i zemljištu koje pripada zgradama. Pokrenuti su upravni i sudski postupci, koji se zbog opstrukcije nalaze još uvijek u ranoj fazi. Etažni vlasnici uz našu podršku koristiće sva raspoloživa sredstva do ostvarenja svog prava na vlasništvo na zgradama i zemljištu koje pripada zgradama“, kaže on te dodaje da su dobre rezultate već postigli u Banjaluci, Trebinju i Mostaru.
Inače, udruženje zastupa više etažnih vlasnika zgrada u Doboju, koji su predali RUGIP-u zahtjeve za utvrđivanje i upis prava na zemljištu pod zgradom i za redovnu upotrebu zgrade. Od njih traže da se njihovi zahtjevi hitno riješe i da zemljište za redovnu upotrebu zgrada uključuje i parking mjesta.
O ovom problemu koji muči Dobojlije pokušali smo u više navraa pitati gradonačelnika Borisa Jerinića, koji nam se nije javio na pozive, niti odgovorio na poruku.
U RUGIP-u kažu da Centar za projektni aktivizam nije podnosio zahtjeve za rješavanje spornih imovinsko-pravnih odnosa na zemljištu koje služi kao parking površina uz zgrade.
“Podnosioci zahtjeva u predmetnim postupcima bile su zajednice etažnih vlasnika ili vlasnici stanova pojedinačno. Republička uprava za geodetske i imovinsko pravne poslove Područna jedinica Doboj postupila je po svim zahtjevima za rješavanje spornih imovinsko-pravnih odnosa na zemljištu koje služi kao parking površina uz zgrade, održane su i usmene rasprave, a u pojedinim predmetima su donesene i odluke kojima je pravosnažno okončan navedeni postupak“, kažu u RUGIP-u, ali nisu objasnili u čiju korist su te odluke bile.
Takođe, u određenim predmetima je, kažu, u toku postupak po žalbi na odluke prvostepenog organa, a dio predmetnih postupaka je i prekinut radi rješavanja prethodnog pitanja od strane nadležnog organa.
CAPITAL: Andrijana Pisarević