BANJALUKA – Vlada Federacije najavila je reformu opterećenja rada u periodu 2025-2027. godina, a planirano je iznalaženje novih prijedloga, saopšteno je povodom usvajanja Smjernica ekonomske i fiskalne politike Federacije BiH za period od 2025. do 2027. godine.
U osnovnim prioritetima je naznačeno da će se, u svrhu zaštite radnih mjesta, potencirati reforma opterećenja rada kroz izmjene pravnog okvira poreza na dohodak i obaveznih doprinosa, a u idućem periodu planirano je iznalaženje novih prijedloga o ovom pitanju koje će uzeti u obzir preliminarne analize uticaja tih propisa na zaposlene, poslodavce i budžete u FBiH.
Smjernicama je navedeno da će se, kad su u pitanju mjere koja će uticati na poboljšanje poslovnog okruženja koja će posljedično imati povećanje produktivnosti poslovnih subjekata, u narednom periodu nastaviti iznalaženje rješenja unapređenja rada i digitalizacije Poreske uprave s naglaskom na potrebu sprovođenja mjera administrativnog unapređenja pružanja javnih usluga kroz fluidan protok informacija kroz IT sistem i sve oblike razmjene informacija i tehnološki naprednijim procesom fiskalizacije.
Navedeno je i da će fiskalna politika prihodovne strane biti usmjerena na jačanje fiskalne stabilnosti i odgovornosti i da će se u narednom periodu nastaviti sa aktivnostima unapređenja koordinacije i odgovornosti između svih nivoa vlasti, kao i uspostave što kvalitetnijeg sistema izvještavanja.
Poreske politike u srednjoročnom periodu bi trebale promovisati i održiv i inkluzivan rast na nivou FBiH i u svim kantonima i jedinicama lokalne uprave s fokusom na zaštitu radnih mjesta, povećanje produktivnosti poslovnih subjekata i smanjenje ili ukidanje troškova, naknada i taksi koje opterećuju privrednu aktivnosti, navedeno je.
Fiskalna reforma, koja uključuje neto minimalnu platu od 1.000 KM uz smanjenje opterećenja poslodavaca bilo je ključno obećanje nove Vlade FBiH koja je imenovana prije više od godinu dana. Njeno provođenje bilo je najavljeno početkom 2024.godine, ali je obećanje iznevjereno. Indikator.ba