BANJALUKA – Banke u Srpskoj počele su krajem prošlog mjeseca da gase račune pravnim i fizičkim licima koja se nalaze na crnoj listi Sjedinjenih Američkih Država, a osnov za to našle su u Zakonu o bankama RS, u dijelu koji se odnosi na čuvanje reputacije.
Zbog američkih sankcija u Srpskoj su prethodnih dana ugašeni računi nekoliko preduzeća, uglavnom u vlasništvu porodice Dodik, kao i računi najviših funkcionera RS.
Osim pitanja kako će biti riješen problem u kojem se našlo kompletno rukovodstvo RS, pitanje koje se postavljalo proteklih dana je i po kom osnovu banke jednostrano mogu da gase račune ljudima. Većina izjava u javnosti bila je da banke ne mogu jednostrano ugasiti račune, da to moraju uraditi u dogovoru sa klijentom i dobiti njegovu saglasnost ili se mogu suočiti sa potencijalnim tužbama.
Međutim, banke su ipak pronašle način i zakonski osnov da jednostrano raskinu ugovor, te ugase račune i licima koja nisu dala svoju saglasnost.
Kako saznaje portal CAPITAL, banke su se prilikom gašenja računa pozvale na svoja interna pravila, ali i na Zakon o bankama RS, u dijelu koji se odnosi na reputacioni rizik.
Naime, u članu 90. Zakona o banka pobrojani su rizici u poslovanju banke, a kao jedan od rizika navodi se i reputacioni rizik.
Gubitak povjerenja
U tom članu se navodi da se upravljanje rizicima obavezno uspostavlja na način da obuhvati sve rizike kojima je banka izložena ili bi mogla biti izložena u svom poslovanju, a posebno kreditni, tržišni, operativni, rizik likvidnosti, rizik koncentracije, kamatni rizik u bankarskoj knjizi, rizik zemlje, rizik usklađenosti poslovanja, strateški rizik, reputacioni rizik, rizik namirenja i drugi rizici kojima je banka izložena.
„Reputacioni rizik je rizik mogućnosti nastanka negativnih efekata na finansijski rezultat ili kapital banke usljed gubitka povjerenja u integritet banke do kojeg dolazi zbog nepovoljnog javnog mišljenja o poslovnim praksama banke ili aktivnostima članova organa banke, bez obzira da li postoji ili ne postoji osnov za takvo javno mišljenje“, navodi se u zakonu.
Takođe, neke banke i u svojim Opštim uslovima poslovanja imaju i odredbe prema kojima jednostrano mogu raskinuti ugovor ukoliko su prepoznale značajan reputacioni rizik u vezi sa klijentom i njegovim povezanim licima, kao i u slučaju kada se klijenti nalaze na međunarodnim sankcijskim, listama Američke kancelarije za kontrolu inostranih sredstava (OFAC), Ujedinjenih nacija (UN), Evropske unije (EU) i drugim listama.
Pojedine banke u svojim opštim uslovima su navele da na osnovu ocjene nadležnih službi i odluka njihovih organa imaju diskreciono pravo da prekinu postojeći poslovni odnos bez saglasnosti korisnika.
Podsjećamo, banke su nakon najave predstavnika SAD-a da će i same doći na crnu listu ako budu sarađivale sa sankcionisanim licima počele da gase račune fizičkim i pravnim licima u BiH.
Na crnoj listi SAD-a nalazi se kompletan vrh RS na čelu sa predsjednikom Miloradom Dodikom.
CAPITAL: Marina Ljubojević
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
sta kazu kaznene odredbe zakona, sta su kazne ako banka ne postuje clan 90?
sta kaze zakon, sta su kazne za nepostovanje clana 90?
Banke naravno ovakvim stavom izlaze izvan okvira Zakona i u slučaju nezakonitog jednostranog gašenja računa korisniku, sebe izlažu riziku tužbe, čime takođe krše odredbe u čl. 90, odnosno zaboravljaju činjenicu da im reputaciju određuju korisnici, a ne uprava banke. Dodatno, diskreciono pravo banke da ugasi račun je obična laž i stvarno su prevršili svaku mjeru izmišljajući kojekakve nebuloze. Pravo imanja računa je pravo dano Zakonom, a procedura otvaranja i zatvaranje računa je korisnika je propisana pravilnikom i tu je sve jasno..banka ne može sama određivati ništa što je suprotno Zakonom i drugim propisima bez obzira na grupna ili interna pravila