BANJALUKA – Kompanija “Mtel” ostvarila je u prošloj godini rekordnu dobit od 332,4 miliona maraka, što je rast od 250,12 miliona ili 304 odsto nego 2022. godine.
EBITDA kompanije je uvećana za 292,7 miliona konvertibilnih maraka u odnosu na isti period prošle godine.
Iz kompanije je saopšteno da je strateškim odlukama menadžmenta postavljen novi pravac u poslovanju koji je za rezultat imao impresivne rezultate u svim segmentima.
“Odlukama o prodaji antenskih stubova i novim akvizicijama ostvareni su ciljevi osnaživanja tržišne pozicije kompanije, povećanja profitabilnosti i finansijske konsolidacije”, navode iz “Mtel-a”.
Dobit bi za 2023. godinu, ne računajući vanredni prihod postignut prodajom antenskih stubova, iznosila 93,41 milion konvertibilnih maraka, što je za oko 13,5 odsto više u odnosu na prethodnu godinu, što je, po njihovoj ocjeni, dovoljan finansijski pokazatelj stabilnog rasta kompanije.
Ukupni prihodi kompanije za 2023. godinu iznose 760,9 miliona konvertibilnih maraka i uvećani su za 294,4 miliona konvertibilnih maraka, što je povećanje od 63,11 odsto u odnosu na ukupne prihode ostvarene u prethodnoj godini.
Ukupni troškovi uvećani za oko 16,73 miliona KM, odnosno oko 4,47 odsto u odnosu na prethodnu godinu, što je uzimajući u obzir stopu inflacije neznatno povećanje.
“Menadžment kompanije je strateškim odlukama, i pored turbulentnih i zahtjevnih ekonomskih i geopolitičkih okolnosti, doprinio maksimalnom rastu i razvoju kompanije, liderskoj poziciji među telekom operaterima u BiH kako u tržišnom tako i u društveno odgovornom poslovanju”, navodi se u saopštenju.
CAPITAL: D.T.
14 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Изгледа да су антенски стубови у билансима били амортизовани или су их слабо вредновали у књигама јер добит од њихове продаје је 274 милиона КМ.
Зарада по акцији је невјероватних 0,676 КМ по акцији. Ако се буду држали дивидендне политике онда би дивиденда требала бити најмање 0,338 КМ по акцији (50% од добити). На просјечну цијену од јуче 1,28 КМ, принос од дивиденд би требао бити феноменалних 26,40%.
Дефинитивно ће цијена акција у наредном периоду још расти. Ово је зицер. Како су само испали глупи ови акционари што су продали акције у претходном периоду. Продавали су акције као да је у питању фирма која ће у стечај, а не фирма која има профит преко 90 милиона из редовног пословања. Какви аматери.
Ja sam možda za takve pametnice kao što si ti amater u mnogo čemu, ali meni prodaja antenskih stubova da bi se isti iznajmljivali ZVUČI UMOBOLNO?!
Vezana vest: https://nova.rs/vesti/biznis/telekom-srbija-preko-noci-drasticno-podigao-cenu-usluga-korisnici-besni-jer-im-niko-nije-rekao-da-su-mogli-da-se-zale/
Ako proglase dividendu od 30 pfeninga cijena ide preko 2km.
TLKM je napravio pravi rolerkoster. Nakon 20 godina isplaćivanja pune dobiti, odjednom su prekinuli, pa već godinu dana nisu isplatili ni fening. To je sasvim očekivano (ili planirano) unijelo neizvjesnost kod investitora. U periodu od 26.08.2023 do 27.02.2024 cijena se kretala u rasponu 1.14-1.24 KM. Protrgovano je 2,6 mil akcija po prosječnoj 1,186 KM po akciji.
A onda su u par dana prvo donijeli dividendnu politiku, a zatim objavili rekordnu dobit u 2023.
Treba imati u vidu da je očekivana dividenda za 2023 od 0,338 KM po akciji izuzetak, a ne nešto što će se redovno dešavati. Ako pretpostavimo da će se redovna dobit TLKM zadržati na cca 90 mil KM (uz povećani trošak za zakup prodatih antenskih stubova), onda će isplaćena dobit u narednim godinama biti u rasponu 0,09-0,10 KM po akciji. A to na cijenu od 1,45 KM i nije spektakularno. (DivY oko 6,5%). Na cijenu od 1,20 KM, prinos bi iznosio oko 8%.
@Deki
Pa kupuj, šta čekaš? Ima u prodaji više od 50.000 akcija do 1,47 KM
Nisam ekonomista ali bi postavio neko logično pitanje !!!
Ako je na rast zarde uticala prodaja stubova a dobra cijena jedne akcije je 1,47 KM kako će rast dividende biti sljedeće godine siguran kad Mtel nema više stubova sve ih je prodao tako da nema ni rasta zarade a time ni dodatnih dividendi za akcionare osim onoga što Mtel zaradi iz osnovnog biznisa .
Možda ipak konstatacija a volio bih nekog od
edukovanih u materiji da da svoje mišljenje na moje zapažanje !!!
Hteo bih dodati ipak ovaj put pitanje a zašto su uopšte prodali stubove kad su ih mogli rentirati baš isto kao i ti što su ih kupili ?
Neće ih sad ti što su ih kupili ložiti. ako su drveni ili od njih praviti mostove ako su željezni ?
Mnogo mi nelogičnoa transakcija !!!
Reklo bi se da je menadžment Mtel-a oštetio akcionare na duži period ili ih ostavio na cijedilu !!!
Po meni mudro bi bilo da sad Mtel rentira stubove što bi uvećalo profit za ukupno 50 mil.KM ali x 5 godi. je već isti rast dakle sve ostalo vrijeme akcionari gube zaradu narednih 100 god .
Gubitak je vjerojarno na svakih 5 god. identičan sadašnjo zaradi pa sad gledano akcionari treba da budu ljuti kao risovi jer gubitak je ogroman !!!
@ dragi
Dobro pitanje. Rasta dividende TLKM narednih godina neće biti, upravo suprotno. Prodaja stubova je donijela kratkoročnu dobit, ali će zakup tih istih stubova donijeti dugoročni trošak. Još nemamo info koliko će godišnje koštati zakup prodatih stubova, ali sigurno neće biti manje od 5 mil KM godišnje. Očekivana dividenda narednih godina vjerovatno neće biti veća od 0,10 KM po akciji (za 50% ostvarene neto dobiti), a to na sadašnju cijenu od 1,42 KM iznosi 7%.
Kratkoročno, cijena do 1,50 je dobra zbog očekivane visoke dividende. Ali je za očekivati da će nakon presjeka cijena pasti za iznos dividende, čime će biti “poništen” sav dobitak. A onda ostaje čekanje narednih dividendi.
Obzirom da TLKM nema nekog prostora za rast i da je njihov maksimum cca 100 mil KM profita, cijena od 1,50 KM uopšte nije povoljna. Ako imamo u vidu da je u posljednih 10 godina cijena TLKM bila max 1,70 KM pri isplati pune dividende, onda je cijena od 1,50 KM za polovinu dividende veoma visoka, pogotovo zato što zadržani ostatak dobiti ne doprinosi u odgovarajućoj mjeri perfomansama preduzeća.
Sva pažnja je usmjerena na dobit i dividendu a niko ne komentariše sta je Republika Srpska kao zajednica dobila sa prodajom tornjeva englezima. Odavno mtel nije vlasnioštvo RS ali smo to doživljavali kao nacionalnog operatora jer nas se nude “mrski bh telekom i eronet”, a mi nismo izdajnici (bar do sada). Englezi su kupili sve tornjeve, znači njima pripadaju baze na kojima su tornjevi, oni kontrolišu svaki kutak RS jer je mtel pokrio sve, u svakom naselju postoji od sad engleski toranj koji nas gleda odozgo, kao veliki brat, svaku informaciju koje je u eteru, eve što ide kroz mtel i privatno i poslovno, državne tajne, biznis, sve imaju ispred sebe bajni englezi. Oni kao vlasnici tornjeva kontrolišu kakvi uređaji se gore montiraju i kakva im je namjena. Više nam neće biti opasnost hemijski tragovi već to englezi sa udaljenosti mogu da nas pršću kao komarce. Još i ne znamo šta sve može vještačka inteligencija koja će nam biti iznad glava u svakom trenutku. Svijet se prepao kinestih telefona i 5g mreža a naš ponos i nacionalni operater je dao englezima sve informacije koje imamo i o svemu šta se dešava. Informacija je najveći kapital a mi smo je dali za DŽABA. Sad nam može svako jutro kraljica majka Kamila poželjeti dobro jutro. Ako nam je kamila majka šta smo mi?
Političari govore o nekim izdajnicima, o suverenitetu i nacionalnom ponosu!? A gdje smo sad sa ovom prodajom. Predsjednik imenuje Komisiju HV i oni treba da štite interes RS, kontrolišu ulagače i daju saglasnost. Berza je privatizovana. Engleska riječ berza se prevodi kao malverzacija, mahinacija, ne postoji primjereniji prevod što u stvari i pokazuje se da i jeste. Berzom upravljaju ljudi koji imaju povlaštene informacije a jadni ulagači se nadaju sreći da njihove akcije neće pasti. Pa jesmo li mi takvi idioti da vjerujemo da smo imali sreće na berzi i da zarađujemo a da ništa ne radimo. A sve to kontroliše država i državni ljudi. Ovaj poslovni događaj potvrđuje da smo nestali i da više nikad nećemo postojati. Sad će ulagači u tornjeve povećati cijenu korištenja etera i vratiti uloženo a mtel će povećati cijene jer im je poskupila mrežarina pa bi mogli opet da isplaćuju dividendu sitnim malim interesdžijama koji će se hvaliti kako su zaradili na mtelu. Gospođa Trivan će javno reći da je napravila savršen potez i povuće se dok se ne shvati sva pogubnost ovog poslovnog poteza. Povuće se u Mračaj odakle su Trivani (selo kod B.Grahova gdje sunce ne izlazi i zato se zove Mračaj) ali će je i tamo naći kad shvate da je to kardinalna greška uprave. Njeni prijatelji englezi će je naći u Mračaju jer i tamo ima signal mtela.
Nema nam budućnosti a umrijeti ne možemo prije vremena. Bar ćemo naučiti engleski i biti napokon dio kraljevstva, ovaj put engleskog, ako smo a jesmo do sada prokockali sva kraljevstva. Pitanje je šta će biti sa engleskim kraljevstvom kad mi postanemo kraljevski ljudi? To je rizik engleza. Pričaće ko preživi.
Nalupeta se ti.
U Republici Srpskoj je odavno na sceni rasprodaja svega što se može prodati. Pod plaštom razvoja i zaštite nacionalnih interesa (kojih?) se prelijeva ogroman novac iz državnih u privatne ruke, domaće ili strane.
U tom kontekstu su i rudnici litijuma i antenski stubovi i koncesije za hidroelektrane itd
Pomenuta engleska firma je kupila antenske stubove u polovini Evrope, uključujući i Srbiju i BiH. Tačno je da će na te stubove moći da montiraju šta god žele. Možemo samo da nagađamo da li je to AI ili neka druga tehnologija za nadzor, ali je sigurno da neće biti u interesu građana. Niti su Englezi kupili stubove da bi akcionari TLKM postali bogati, a Trivan šefu pokazala kako je sposobna. Mnogo veća priča stoji iza tih stubova.
A Republika Srpska, kao i cijela regija, bila je i ostala poligon za prepucavanje velikih sila i njihovih interesa…
Ako će iznajmljivanje stubova biti pet miliona godišnje onda je to ispravna normalna prodaja. S druge strane kupac stubova će iste iznajmljivati i drugima tako da će mu se isplatiti kupovina.
Mtel bi u trenutnoj situaciji trebao postupiti kako je najbolje i za MTel i za sve akcionare. Mtel bi trebao da podjeli dividendu u akcijama. Naprimjer na svake dvije akcije da još jednu. Objavi dividendu tako da svaki akcionar koji ima pet akcija dobije još tri akcije kao dividendu u akcijama. Tako bi MTelu ostalo keš a i dovoljno za sve rezerve. Pored dividende u akcijama MTel bi nastavio isplaćivati dividendu u kešu od redovnog poslovanja. Takođe MTel bi mogao izmiriti obaveze za koje plaća kamatu tako da smanje rashod po osnovu kamata gde bi se mogao smanjiti rashod po osnovu kamata za preko dvadeset milona KM.