MOSKVA – Četrnaest tankera koji nose 10 miliona barela ruske sirove nafte Sokol već sedmicama stoji uz obalu Južne Koreje. Nafta koju nose nije prodana, zbog američkih sankcija i problema s plaćanjam, javlja Reuters.
Količine, koje iznose 1,3 milina tona, predstavljaju više od mjesec dana proizvodnje nalazišta Sahalin-1, kojim je upravljao konzorcij predvođen američkim divom Exxon Mobil, a koji je napustio Rusiju nakon invazije na Ukrajinu.
Američki predsjednik Biden privremeno zaustavlja nove projekte izvoza plina, klimatski aktivisti pozdravili odluku
Sahalin-1 bio je jedan od prvih poslova sklopljenih u Rusiji nakon raspada Sovjetskog Saveza. Kada se Exxon Mobil povukao iz Ohotskog mora, proizvodnja je pala gotovo na nulu i još se nije u potpunosti oporavila.
Najveći problem u izvozu ruske nafte u posljednje dvije godine
Problemi s prodajom nafte vrste Sokol jedan su od najvećih izazova koje su Moskvi donijele zapadne sankcije. Radi se o najozbiljnijem poremećaju izvoza ruske nafte u posljednje dvije godine.
Reuters podsjeća da su i prošle godine SAD sankcionirale nekoliko kompanija i brodova, zbog sudjelovanja u transportu nafte Sokol. A sada je još ovih 14 brodova zadržano u južnokorejskoj luci Yosu.
U tim tankerima sada je količina nafte koja predstavlja 45 dana proizvodnje nalazišta Sahalin-1. U prosjeku se tamo proizvodi 220 hiljada barela dnevno.
Isporuke ruske nafte namijenjene rafineriji Indian Oil Corp (IOC) također kasne zbog problema s plaćanjem. Najveća indijska rafinerija tako je prisiljena koristiti svoje rezerve i kupovati više nafte na Bliskom istoku.
No, neimenovani izvori navode i da IOC ne očekuje isporuku nafte Sokol u skorije vrijeme. Problem nastaje pri dogovaranju valute koja će se koristiti za plaćanje. IOC je također jedina rafinerija u državnom vlasništvu koja ima godišnji ugovor o kupnji raznih vrsta ruske nafte, uključujući naftu Sokol od ruskog Rosnefta. Forbes BIH