-
Cijena goriva sa 166.000 KM „dotjerana“ na manje od 74 KM
-
Nabavka poništena zbog neprirodno niske ponude
BANJALUKA – Gradonačelnik Banjaluke poništio je javni poziv za nabavku goriva vrijedan 166.000 maraka nakon obračuna “Hifa petrol-a” i “Super petrol-a” koji su na e-aukciji za dva sata i 14 minuta cijenu obarali čak 608 puta, saznaje portal CAPITAL.
Nabavka goriva je tako nadmetanjem dva ponuđača sa 166.000 KM “dotjerana” ispod 74 marke, nakon čega je ugovorni organ procijenio da se radi o neprirodno niskoj cijeni goriva, pa je poništio javni poziv.
Obavještenje o nabavci je objavljeno na portalu javnih nabavki 18. oktobra 2023. godine, a kriterijum za izbor najpovoljnijeg ponuđača bila je najniža cijena na e-aukciji.
Komisija je 9. novembra 2023. godine otvorila dvije pristigle ponude.
Prva je došla od “Hifa petrol-a” i iznosila je 180.273 KM sa PDV-om, dok je druga bila “Super petrol-ova” na iznos od 189.917 KM sa PDV-om.
E-aukcija je zakazana za 22. novembar 2023. godine, od 14:00 do 14:30 časova, a okončana je u 16:14 časova.
Nakon 608 novih unosa cijene, poredak je na kraju bio takav da je “pobjednik” bio “Hifa petrol” koji je nudio 73,84 KM bez PDV-a, dok je “Super petrol” nudio 227,92 KM bez PDV-a.
Grad je zatražio od oba ponuđača da se izjasne o razlozima neprirodno niske cijene, ali se oni u odluci o poništavanju javne nabavke na navode.
Po zakonu, ali „neprirodno“
Urednik portala PratimoTendere.ba iz Udruženja ”Centar za razvoj medija i analize” Slobodan Golubović kaže da nema ništa nezakonito u odluci ugovornog organa.
“Odluka je zakonita, ali i logična sa aspekta prakse jer je nemoguće da neko za 73,84 KM isporuči gorivo koje je procijenjeno na 160.000 KM. Ponuđač očigledno nije uspio adekvatno obrazložiti neprirodno nisku cijenu i ugovorni organ je bio prinuđen da poništi postupak nabavke. Pretpostavljam da je ovdje razlog obaranja cijene na e-aukciji to što niko od ponuđača nije htio odustati, a razlozi mogu biti brojni“, kaže Golubović za portal CAPITAL.
Dodaje da koji god da je razlog za ovakvu upornost ovo otkriva manjkavosti e-aukcije i neophodnost njenog unapređenja.
“Ne vidim da je moguće obrazložiti ovako neprirodno nisku cijenu, tako da ugovorni organ u ovom slučaju nije mogao ni ponuditi potpisivanje ugovora“, kaže Golubović.
U Transparency International BiH kažu da nezakonitosti nema, ali da je na ovoj e-aukciji obesmišljena javna nabavka.
Jasno je da niko neće moći da isporuči gorivo po toj cijeni, pa se postavlja pitanje da li su htjeli jedni druge onemogućiti ili po svaku cijenu dobiti posao.
Damjan Ožegović iz TI BiH kaže da nije propisano koji je najniži iznos na aukciji ili do koje mjere se cijena može obarati.
Aukcije traju od 10 do 30 minuta, a svaki ponuđač unosi svoje ponude i ako se nakon dvije minute nakon posljednje ne unese niža, aukcija se završava. Dešava se, međutim, i da se nadmetanje produži do apsurda.
“Ovo se često dešava i višemilionske javne nabavke su padale zbog neprirodno niskih cijena i banalizovanja nabavke. Ovdje je bitno koji je interes ponuđača, da li da jedan drugom onemoguće da dobiju posao ili da ga upravo oni dobiju po svaku cijenu, zbog nekih budućih ugovora“, kaže Ožegović.
CAPITAL: A. Pisarević