BANJALUKA – Okružni privredni sud u Banjaluci odbio je zahtjev banjalučke „Čistoće“ da preduzeću „DEPOT“ zabrani gradnju sanitarne kasete na regionalnoj deponiji u Ramićima, saznaje portal CAPITAL.
„Čistoća“ je u avgustu ove godine tražila da se na zemljištu na kojem je deponija, a na kojem je ona upisana kao vlasnik zabrani gradnja, jer se po njihovoj tužbi vodi postupak za predaju u posjed.
Zahtjev su pravdali činjenicom da je „Depot“ raspisao tender za izgradnju nove kasete i proširenje deponije, bez njihove saglasnosti.
„DEPOT“ se na drugoj strani pravdao da mora nastaviti pružati uslugu od posebnog javnog interesa i da bi zabranom gradnje veoma brzo došlo do obustave odlaganja komunalnog otpada iz nekoliko lokalnih zajednica, a sa čime bi se povrijedio javni i opšti interes.
Sud u svojoj odluci podsjeća da se prema Zakonu o parničnom postupku mjera obezbjeđenja može odrediti ako postoji opasnost da bi bez njenog donošenja predlagač ostao bez svog potraživanja.
To po ocjeni sudije Danijele Sarčević, ovdje nije slučaj.
„O prijedlogu predlagača za donošenje privremene mjere obezbjeđenja, sud nije posebno odlučivao, zato što nisu bili ispunjeni uslovi iz zakona, odnosno jer predlagač nije učinio vjerovatnim da je mjera osnovana i hitna, te da bi se drugačijim postupanjem izgubila njena svrha“, stoji u rješenju protiv kojeg je dozvoljena žalba Višem privrednom sudu.
Sud „Čistoći“ ne spori pravo vlasništva, ali i dodaje da je Zakonom o stvarnim pravima predviđeno da se pravo svojine može ograničiti u javnom interesu, a naročito radi zaštite zdravlja ljudi, što je ovdje slučaj.
„Upravljanje otpadom predstavlja djelatnost od opšteg interesa i podrazumijeva sprovođenje propisanih mjera za postupanje sa otpadom u okviru sakupljanja, transporta, skladištenja, tretmana i odlaganja otpada, uključujući i nadzor nad tim aktivnostima i brigu o postrojenjima za upravljanje otpadom, sa ciljem izbjegavanja ugrožavanja životne sredine i zdravlja ljudi“, piše u rješenju suda.
U ovom dokumentu se navodi da se iz izvedenih dokaza vidi da je deponiju neophodno proširiti zbog čega ne stoji tvrdnja „Čistoće“ da će njihovo pravo na bilo koji način biti povrijeđeno.
„Proširenje deponije je primarna obaveza, imajući u vidu kontinuirano stvaranje otpada u Gradu Banjaluci, kao i ostalim opštinama, čiji se otpad skladišti na regionalnoj deponiji i činjenica, koja ima primat u odnosu na pitanje i vršenje prava vlasništva na ovim nekretninama, jer se radi o djelatnosti od opšteg interesa“, zaključak je suda.
To što je sud dozvolio DEPOT-u da proširuje deponiju, ne znači da će se njihov plan skoro realizovati.
Naime, nakon nekoliko mjeseci vođenja postupka, oboren je tender vrijedan dva miliona maraka.
Srušila ga je Niskogradnja“ iz Laktaša u vlasništvu Ljubomira Ćubića čime se ionako složena situacija vezana za odlaganje otpada na ovoj lokaciji dodatno komplikuje.
Naime, kapaciteti deponije su skoro popunjeni. Grad Banjaluka kao najveći akcionar je u septembru dao garanciju za kreditno zaduženje, a novac je trebao biti iskorišten upravo za njeno proširenje.
CAPITAL: D. Tovilović