BERLIN – Njemačka vlada je potvrdila da će zakonski oboriti cijenu struje industriji u naredne dvije godine.
“Saglasni smo da snižavanje treba da traje još tri godine, pod uslovom da od 2026. do 2028. budžet to može da finansira” saopštila je vlada.
Kancelar Olaf Šolc je sa ministrima privrede i finansija, Robertom Habeok i Kristijanom Lindnerom dogovorio petogodišnje rasterećenje preduzeća, posebno velikih sa energetski intenzivnom proizvodnjom, navodi se u saopštenju.
Kancelar je naveo da će podrška samo dogodine vrijediti do 12 milijardi evra.
Konkretno, plan predviđa obaranje poreza na industrijsku struju na propisani evropski minimum, sa dva na 0,5 odsto.
Od toga posebno treba da profitira oko 350 velikih domaćih koncerna koji ozbiljno trpe zbog komparativno skupe struje u Njemačkoj.
Prijedlog rasterećenja industrije smanjivanjem troškova za struju mjesecima je predmet žestoke javne rasprave.
Pojedine branše, poput hemijske industrije, proizvodnje aluminijumske ili građevinskog materijala, troše ogromnu količinu struje.
Prema podacima Međunarodne agencije za energiju IEA, industrijski sektor u Njemačkoj za megavat sat struje sada plaća skoro tri puta više nego slična preduzeća u SAD ili Kanadi.
U Evropskoj uniji, cijena struje u Njemačkoj je negde oko prosjeka, jeftinija nego u Danskoj i Italiji, ali znatno skuplja nego u Francuskoj.
Jedan od uzroka dispariteta je i doskorašnje snažna zavisnost Njemačke od ruskog gasa, kog od ljeta 2022. nema. Cijenu struje pumpaju i porezi, naprimjer na emisiju CO2, i druge takse.
Stoga je Habek još u maju predložio da Njemačka subvencijama do 2030. vještački potisne cijenu industrijske struje, uz procjenu da će do tada razviti dovoljno obnovljih izvora za tržišno pojeftinjenje.