BANJALUKA – Banjalučka gradska Skupština planira smanjiti prag za kvorum na 11 odbornika koji moraju biti prisutni u sali da bi se održavalo zasjedanje lokalnog parlamenta.
Prema trenutno važećem Poslovniku o radu Skupštine grada Banjaluka za održavanje sjednice potrebno je da u sali prisustvuje minimum 16 odbornika od ukupno 31.
Hroničan problem aktuelnog saziva Skupštine grada Banjaluka je upravo što ne mogu ispuniti taj uslov.
Naime, zbog neredovnog dolaska odbornika na zakazane sjednice, nijedna sjednica nije počela na vrijeme.
U najboljem slučajevima počinjale su sa zakašnjenjima od 30 minuta pa i do nekoliko sati.
Nije bila ni rijetkost da se sjednice prekinu zato što nadležni nisu mogli okupiti taj minimalni broj odbornika. Izgleda da vlast u Banjaluci nije našla drugi način da riješi ovaj problem već smanjenjem praga za kvorum.
Tako je na aktuelnom zasjedanju predložena izmjena ovog poslovnika uz koji je uložen i amandman gradonačelnika Draška Stanivukovića koji bi mogao da donese ovu izmjenu.
Stanivuković je predložio da se razmatranje akata na Skupštini grada može održavati nezavisno od broja odbornika.
Ovaj amandman je djelimično prihvatio Skupštinski Kolegijum uz preformulaciju.
Naime, prihvatili su da se pomjeri granica za kvorum za održavanje sjednice odnosno za razmatranje tačaka, na trećinu od ukupnog broja odbornika, tačnije 11.
Prema raspoloživim informacijama kada je u pitanju glasanje o tačkama koje su na dnevnom redu, tu će i dalje važiti ista mjerila.
Iako se o ovom pitanju tek trebaju izjasniti odbornici u toku današnjeg zasjednja velika je vjerojatnoća je da će on biti prihvaćen obzirom da u Kolegijumu kao i Skupštini grada Banjaluka, većinu čine SNSD i nijhovi koalicioni partneri.
CAPITAL: V. P.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Po mom mišljenju nepotrebno, mislim da je trebalo uvesti kaznu od 100KM ako se zakasni na početak ili sekunda ili više od pet minuta, naredni put 200, pa 300, pa 400 itd. iz ličnog džepa. Čak i ako je neko bolestan jer je ovo narodna funkcija.
To im nije nikakva kazna. Jedina kazna je oduzeti poslanički mandat, jer neće dopusiti da od “neko” (bar u svojim očima) postanu “niko”.
A što su onda birani za odbornike, ako nemaju namjeru da dolaze? Tim što ne dolaze treba oduzeti mandat!