KOTOR VAROŠ – Okružni sud u Banjaluci ukinuo je rješenje Osnovnog suda u Kotor Varošu i vratio na ponovni postupak predmet u kojem se trojica nezakonito otpuštenih vatrogasaca iz Kotor Varoša bore za povratak na posao i isplatu zaostalih plata i naknada u visini od preko 250.000 KM, saznaje CAPITAL.
Osnovni sud u Kotor Varošu na osnovu pravosnažne presude Vrhovnog suda RS krajem marta ove godine donio je rješenje o izvršenju kojim je Teritorijalno-vatrogasnoj spasilačkoj jedinici opštine Kotor Varoš i Vatrogasnom društvu Kotor Varoš naloženo da trojicu otpuštenih vatrogasaca Petka Božičkovića, Radojka Keverovića i Ljubu Popovića vrati na posao i isplati im zaostale plate.
Isti sud je u maju uvažio prigovor i obustavio izvršni postupak protiv opštine Kotor Varoš uz obrazloženje da opština nije bila stranka, ni učesnik u sporu.
Advokat opštine Kotor Varoš Vukan Šelver objasnio je tada za CAPITAL da se presuda Vrhovnog suda RS ne može izvršiti nad sredstvima opštine, zato što se opština ne navodi nigdje u presudi.
„Otpuštene vatrogasce na posao treba da vrati Vatrogasno društvo, a ne opština“, rekao je Šelver.
Sporazum o preuzimanju radnika
S druge strane, advokat otpuštenih vatrogasaca Petko Gojković objašnjava za naš portal da je 31. decembra 2019. godine između opštine i Vatrogasnog društva potpisan Sporazum o preuzimanju radnika i imovine Vatrogasnog društva, te da je time i obaveza prema otpuštenim vatrogascima sa Vatrogasnog društva prešla na opštinu.
„Osnovni sud u Kotor Varošu smatrao je drugačije, uvažio prigovor opštine i obustavio izvršni postupak. Međutim, prema pomenutom sporazumu na opštinu Kotor Varoš su pored svih prava i imovine prešle i sve obaveze, pa tako i obaveza da prema, u tom trenutku otpuštenim vatrogascima, uspostavi sva prava iz radnog odnosa kakva i prema svim ostalim radnicima koji su u trenutku zaključenja sporazuma bili u radnom odnosu. S obzirom da to nije učinjeno, jasno je da je prema njima počinjena diskriminacija“, objašnjava Gojković.
On ističe da je Okružni sud Banjaluka uvažio sve te navode i Osnovnom sudu u Kotor Varošu vratio predmet na ponovni postupak i odlučivanje.
„Okružni sud je precizno naveo da postoji pravosnažna presuda da je moj klijent nezakonito dobio otkaz, da je time u situaciji kao da mu radni odnos nikada nije ni prestajao i da spada u onu skupinu radnika koji su obuhvaćeni Sporazum o preuzimanju radnika i imovine od 31. decembra 2019. godine. Naloženo je prvostepenom sudu da u ponovnom postupku sve to uzme u obzir i nadamo se da će tako i postupiti“, kaže Gojković.
On na kraju ističe da će se ukupni iznos koji će opština Kotor Varoš morati da plati trojici otpuštenih vatrogasaca na ime zaostalih plata, naknada i troškova postupka popeti na više od 250.000 maraka.
Opština izbjegava obaveze
Podsjećamo, tadašnji starješina Vatrogasnog društva Kotor Varoš Nedeljko Sakan u julu 2017. godine dao je otkaze trojici pomenutih vatrogasaca, iako su oni u tom trenutku jedini imali stručni ispit i status profesionalnog vatrogasca.
Oni su u novembru te godine podnijeli tužbu protiv Vatrogasnog društva i Nedeljka Sakana u kojoj su između ostalog naveli da ih je Sakan otpustio iz osvete, zato što su se usprotivili njegovom načinu rada.
Vrhovni sud RS presudio je u njihovu korist i pravosnažno utvrdio da su nezakonito otpušteni. Ali time nije zadovoljena pravda, jer im se i dalje uskraćuje pravo na rad, a opština Kotor Varoš pokušava da izbjegne svoje obaveze pozivajući se na već spomenuti Sporazum o preuzimanju radnika i imovine.
Konkurs za vatrogasce
Posebno interesantno je da je nakon što je Okružni sud ukinuo rješenje Osnovnog suda i praktično otvorio put novoj presudi u korist otpuštenih vatrogasaca i na teret opštine, načelnik Kotor Varoša Zdenko Sakan raspisao konkurs za prijem dvojice vatrogasaca u Teritorijalno-vatrogasnu spasilačku jedinicu.
„Potrebni uslovi su srednja stručna sprema (vatrogasna, građevinska, metalska, bravarska i druge struke), tri godine radnog iskustva, položen ispit za gašenje požara, da je zdravstveno i psihofizički sposoban za vršenje poslova gašenja požara“, navodi se konkursu koji je juče objavljen u Službenom glasniku RS.
Taj sporazum zaključen je nekoliko mjeseci nakon što je Osnovni sud u Kotor Varošu donio prvu presudu protiv Vatrogasnog društva, a u korist otpuštenih vatrogasaca. Sporazum je pratila izmjena opštinskog Pravilnika o sistematizaciji radnih mjesta kojim je uvedena nova organizaciona jedinica opštine – Teritorijalno-vatrogasna spasilačka jedinica Kotor Varoš.
Time je praktično okončan rad Vatrogasnog društva u dotadašnjem pravnom statusu u kojem je kao i u većini drugih lokalnih zajednica funkcionisalo kao dobrovoljno vatrogasno društvo, odnosno kao udruženje građana koje je finansirano iz lokalnog budžeta, a poslove dotadašnjeg Vatrogasnog društva preuzela je Teritorijalno-vatrogasna spasilačka jedinica Kotor Varoš.
CAPITAL: D. Momić
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Političke osvete PDP-a i SDS-a guraju budžet opštine Kotor Varoš u dubiozu i novac građana umjesto na stipendije, pomoć borcima, poljoprivrednicima, penzionerima ide na sudske troškove. Priznajte grešku i ne idite dublje i dublje