DOBOJ – Preduzeće „Elektro – Doboj“ planira da za 9,4 miliona maraka kupi gradsko poljoprivredno zemljište na kojem će postavljati solarne panele, saznaje portal CAPITAL.
Plan uprave je da preko svog preduzeća „HE Paklenica i Cijevna 3“ uzme 63 hektara zemlje, preciznije 629.966 kvadrata i za svaki kvadrat plati 15 maraka.
Riječ je o parcelama koje se nalaze u privrednoj zoni Velika Bukovica.
Prijedlog je upućen na skupštinu akcionara „Elektro – Doboja“ koja će se održati kroz desetak dana, a koja treba da odobri ovu kupovinu.
Ukoliko odluka bude usvojena, ona će dalje biti proslijeđena skupštini Matičnog preduzeća na razmatranje i davanje saglasnosti.
Inače, uz prijedlog odluke o kopovini zemlje, akcionarima će biti dostavljena i studija ekonomske opravdanosti investicije u solarne fotonaponske elektrane koju je izradila firma „Netinvest“ iz Beograda.
Podsjećamo, „Elektro – Doboj“ je proljetos kupio 15.000 kvadrata u poljoprivrednoj zoni, u svrhu izgradnje trafostanica za njeno napajanje.
Nije poznato gdje je ovo zavisno preduzeće u sklopu „Elektroprivrede Republike Srpske“ pronašlo novac za ovu kupovinu.
Prema podacima iz privrednih registara oni su u prošloj godini imali prihode od 41,3 miliona maraka, ali im je dobit bila tek 67.532 KM.
Zanimljivo je da će se na istoj Skupštini akcionara razmatrati i odluka o ustupanju koncesionog ugovora za malu hidroelektranu „Cijevna 3“.
„Elektro – Doboj“ ovu koncesiju ima još od 2007. godine, ali objekat nije izgradio.
Firma „KPMG“ je procijenila da je vrijednost te koncesije 3,92 miliona maraka.
Projekat će najvjerovatnije otkupiti „Elektroprivreda Republike Srpske“, jer je to nedavno najavio njen direktor Luka Petrović.
CAPITAL: D. Tovilović
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Dividende opet nema.
Dobojska vlast je prešla igricu kada su u pitanju malverzacije vezane uz kupovine zemljišta, nekretnina, maštovitost kod izvlačenja para iz budžeta…
Potrebno je uspostaviti sistem nagrađivanja uprave da bi se isplaćivala dividenda. Trebalo bi da dioničari donesu odluku da uprava dobije 5% bonusa na isplaćenu dividendu na godišnjem nivou kao i dodatnih 5% ako se dividenda bude isplaćiva u konstantnom iznosu. Odnosno dobiju 5% na kraju pet godina. Tako da se uzme najmanji iznos dividende isplaćene u jednoj godini u pomenutom obračunskom periodu. takođe bi se maksimalni iznos dividende mogao isplaćivati u iznosu do 60% dobiti u tekućoj godini. Takođe bi trebalo odobriti dodatni bonus upravi od 5% koji bi ona podjelila zaposlenicima i to uz posebne uslove. Od koji bi jedan bio procentualno nepovećavanje obaveza u osnovu na kapital, kao i usvajanje svih standarda korporotivnog upravljanja. Uglavnom na petogodišnjem nivou uprava bi imala dodatni bonus od isplaćene dividende koja ne bi mogla biti veća od 60% dobiti u tom preiodu. Uprava bi slobodno rasoolagala bonusom raspodjeljući ga sebi i nagrqađujući sve ostale zaposlenike prema ličnim doprinosima u ostvarivanju pozitivnih rezultata. Tad bi se stekli povoljni uslovi da svi budu zainteresovani da se ostvare što bolji rezultati koristeći postojeće resurse. Republika Srpska bi isto super dobro prošla, naplaćujući porez na dividendu kao i sama bi dobila veći iznos dividende kao većinski vlasnik. Takođe bi uslijed povećanog obima posla i dosta boljeg poslovanja svake godine imala dosta veće prihode po svim obavezama emitenta. U ovakvoj situaciji svi bi dosta bolje prošli pošto bi se stvorili veoma dobri uslovi da su svi zainteresovani da preduzeće što bolje radi i ostvari što bolje rezultate. Svi zaposlenici bi imali veća primanja i sigurnije radno mjesto, uprava bi ekstra profitirala imajući fantastične bonuse, akcionarima bi bilo ogromno bolje kao i Republici Srpskoj po svim osnovama.
Dovoljno je reći da ELDO ima MCap 6,8 mil KM, gotovine 8,6 mil KM, a neraspoređene dobiti 106 mil KM! Imaju 14 mil KM EBITDA, ali beznačajnu neto dobit.
Nije teško uspostaviti sistem gdje bi svi stakeholderi bili zadovoljni, ali onda ne bi bilo propalih investicija, namještenih tendera, naduvanih faktura, stranaćkih zapošljavanja, itd. Kakav budžet, kakva dividenda, kakva Republika Srpska. Za to se zalaže samo deklarativno, dok se u praksi radi upravo suprotno od toga.
Šta bi falilo da većinski akcionar (Republika Srpska) odluči da neraspoređenu dobit isplati kao dividendu? Da u budžet “legne” 69 mil KM, PREF dobije 10,7 mil KM, Restitucija 5,3 mil KM itd. Zato što je ta dobit odavno “raspoređena”…
Ovako, svi impozantni pokazatelji ne vrijede ništa. Ako zadržana dobit ne dovodi do rasta buduće dobiti, koja će biti tržišno verifikovana rastom ciijene akcija, a u konačnici jednog dana i isplatom dividende, onda je takvo preduzeće potpuno neinteresantno za investiranje. Otuda i nelogičnost da je npr BVPS 42 puta veća od tržišne cijene ili da je EBITDA duplo veća od MCap, itd.