ŠIROKI BRIJEG – Kompanija Mepas iz Širokog Brijega predložila je da se na sljedećoj Glavnoj skupštini Koestlina donese odluka o istiskivanju manjinskih dioničara (takozvani squeeze out).
Osim manjinskih dioničara Mepas bi trebao otkupiti i dionice u vlasništvu kompanije.
Glavna skupština sazvana je za 13. oktobar ove godine na kojoj manjinski dioničari neće moći osporiti takvu odluku, no najveći među njima najavljuje da će osporiti vrijednost otpremnine, javlja Lider.
Mepas ima 89,16 odsto dioničkog udjela u bjelovarskom konditoru Koestlinu, dok manjinski dioničari imaju 4,34 odsto. Preostali udio od 6,5 odsto otpada na vlastite dionice Koestlina, a prema prijedlogu odluke o istiskivanju Mepas će otkupiti i te dionice (ukupno s dionicama manjinskih dioničara to je 10,84 odsto).
Kako piše u prijedlogu odluke glavnoj skupštini, za prenesene dionice Mepas će manjinskim dioničarima i Koestlinu isplatiti otpremninu u novcu u iznosu od 68,81 evra za jednu dionicu društva koja je u cijelosti otplaćena i na kojoj ne postoje upisani tereti.
Za dionice koje pak nisu u cijelosti otplaćene i/ili na kojima postoje tereti, otpremnina koja će se platiti manjinskim dioničarima biće umanjena za stvarni iznos tereta i/ili za iznos obveze otplate.
Inače, temeljni kapital kompanije Mepas iznosi 12,8 miliona evra, a na čelu su joj Krešimir Pajić (predsjednik) i Ivan Grbešić (član uprave).
Lanjski prihod joj je povećan na 22,5 miliona evra, dok je gubitak iznosio 773.300 evra.
Kompanija stara više od 100 godina
U fabrici Koestlin više od 100 godina proizvode se keksovi, čajna peciva, vafli, trajna slana peciva (štapići i perece) te ekstrudirani proizvodi tipa flips.
Proizvodnja se odvija na deset proizvodnih linija u pet proizvodnih procesa instaliranog kapaciteta 25.000 tona na godinu, ostvarivog radom u tri smjene.
Danas Koestlin zauzima prvo mjesto u izvozu keksa i srodnih proizvoda, vafla na području bivše Jugoslavije i ostalih zemalja, dok u Hrvatskoj zauzima prvo mjesto u prodaji keksa, a drugo u prodaji vafla.
Koestlin 60 odsto ukupne proizvodnje plasira na strana tržišta, osobito u Bosnu i Hercegovinu, Poljsku, Sloveniju, SAD, Švedsku, Slovačku, Češku, Rusiju, Srbiju, Hong Kong, Izrael, Jordan, Australiju, UAE, Austriju, Italiju i Crnu Goru.
Gigant iz Širokog Brijega
S druge strane, iz kompanije Mepas stoji moćna hercegovačka porodica Grbešić. Kompanija je poznata i po najvećem tržnom centru u Mostaru i cijeloj Hercegovini.
Oni su vlasnici nekih od najvećih hrvatskih kompanija, poput Brodomerkura, Kandita i Saponije.
Nedavno su nastavili svoj poslovni pohod u Hrvatskoj, preuzimanjem jednog od najpoznatijih hotela u Makarskoj – Hotela Park. Biznisinfo