BANJALUKA – Temelji zgrade koju Agencija za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA) gradi u Banjaluci od 2011. godine zarastaju u korov, dok se finansijska sredstva za njenu izgradnju višestruko povećavaju, a rokovi stalno produžavaju.
Savjet ministara BiH pripremio je nove izmjene Odluke o odobrenju „Projekta izgradnje objekta Agencije za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka i organizacione jedinice u Banjaluci sa parternim uređenjem lokacije“.
Nacrtom te odluke u čijem posjedu je CAPITAL rok za izgradnju zgrade koja je prema prvobitnom planu trebala da bude okončana 2014. godine ponovo se produžava i sada je rok za završetak radova 2026. godina.
Istom odlukom, povećavaju se i sredstva za izgradnju. Umjesto prvobitnih 16,3 miliona maraka za izgradnju zgrade na lokaciji u neposrednoj blizini kasarne Trapisti u Banjaluci novom odlukom koja treba da bude upućena pred Savjet ministara taj iznos se povećava na čak 39,3 miliona KM.
Podsjećamo, Savjet ministara je na 156. sjednici održanoj 28. jula 2011. godine donio Odluku o odobrenju „Projekta izgradnje objekta Agencije za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka i organizacione jedinice u Banjaluci sa parternim uređenjem lokacije“ koji će se uvrstiti u program višegodišnjih kapitalnih ulaganja za period 2011. – 2014. godine.
U skladu sa tom odlukom u 2011. godini predviđena je izrada glavnog izvođačkog projekta, 2012. pribavljanje odobrenja za građenje, a u 2013. i 2014. godini izgradnja objekta shodno urađenoj tehničkoj dokumentaciji i planiranoj dinamici.
„Imajući u vidu da je postupak rješavanja imovinsko-pravnih pitanja na dodijeljenoj lokaciji iz objektivnih razloga trajao značajno duže nego što je bilo predviđeno, nisu se u navedenom periodu mogli realizovati svi predviđeni koraci“, navodi se u obrazloženju nove odluke kojom se rok za izgradnju produžava na 2026. godinu.
Imajući sve to u vidu, kaže se dalje, IDDEEA je u prethodnom periodu riješila imovinsko-pravne odnose, urađen je glavni projekat objekta i revizija projekta, provedena neophodna zakonska proceduru i pribavljeno uvjerenje o građenju.
„U cilju preduzimanja daljnjih koraka na realizaciji ovog značajnog projekta za IDDEEA, potrebno je da se prolongira period za završetak izgradnje i utvrde novi iznosi predviđeni za taj period“, navodi se u odluci.
Pored produženja roka za izgradnju koji se posljednjom odlukom probija za čak 12 godina, jednako šokantno je i povećanje finansijskih sredstava sa 16,3 miliona na 39,3 miliona KM.
Pri tome su sredstva za priključke na infrastrukturnu mrežu sa 39.150 KM povećana na 123.773 KM, sredstva za tehnički prijem i pribavljanje upotrebne dozvole sa početnih 30.000 maraka povećana na čak 495.093 KM, dok je iznos za opremanje uredskim namještajem i IT opremom ostao isti – 4,3 miliona KM.
Podsjećamo, IDDEEA je početkom 2021. godine izabrala izvođača radova za prvu fazu gradnje. Ugovor vrijedan 1,53 miliona maraka bez PDV-a sklopljen je sa zvorničkom firmom „Enikon gradnja“ koja je zadužena da uradi pripremne, zemljane, armiranobetonske i hidroizolacione radove do nulte kote.
Prema onome što je snimio naš reporter, taj dio poslova je jedino što je do sada urađeno, a kako izgleda objekat IDDEEA koji je trebao da bude potpuno završen 2014. godine možete pogledati u nastavku.
CAPITAL. D. Momić
Ovaj tekst je izrađen uz podršku regionalnog projekta SMART Balkan – Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan kojeg implementira Centar za promociju civilnog društva (CPCD), Center for Research and Policy Making (CRPM) i Institute for Democracy and Mediation (IDM) a finansijski podržava Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške.
Tekst je isključiva odgovornost portala CAPITAL.ba i ne odražava nužno stavove Centra za promociju civilnog društva, Center for Research and Policy Making (CRPM), Institute for Democracy and Mediation i Ministarstva vanjskih poslova Kraljevine Norveške.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Dejan Ilić Tigar vlasnik Prointera i Enikon gradnje konobar iz Šabca ovaj posao je dobio od bivšeg direktora ideea Arifa Nanića. Realno vrijednost radova 500 hiljada, a razliku će dati doktorima u njemačkoj.