BANJALUKA – Pomoćnik ministra za elektroenergetiku RS Milan Baštinac rekao je danas za CAPITAL da će biti izrađena dodatna ekološka studija za hidroelektranu “Buk Bijela” koja će obraditi moguće efekte na zaštićeno područje Nacionalnog parka Durmitor u Crnoj Gori.
Baštinac je juče u Parizu predvodio delegaciju Vlade Srpske na sastanku sa direktorom UNESCO-a za Svjetsko nasljeđe Lazarom Assomo-om, a u vezi sa sporom koji je pred UNESCO-om oko potencijalnog narušavanja zaštićenog područja Durmitora pokrenula Crna Gora.
Po navodima iz Crne Gore, zaštićeno područje Durmitora bi se narušilo izgradnjom Hidroelektrane Buk Bijela u Foči, u Republici Srpskoj, odnosno BiH.
„U cilju rješavanja žalbe kod UNESCO-a na sastanku je dogovoreno da se pristupi izradi dodatne ekološke studije koja će obraditi moguće efekte na pod UNESCO-om zaštićeno područje Nacionalnog parka Durmitor u Crnoj Gori, kao i uticaj izgradnje elektrane na Dunavskog lososa“, rekao je Baštinac.
Dodao je i da će se komunikacija sa predstavnicima UNESCO-a ubuduće odvijati i preko ambasade BiH u Parizu, odnosno ambasadorke Bojane Kondić-Panić.
„Na sastanku je konstatovano da je dosadašnja pismena korespondencija, koja se odvijala preko Ministarstva civilnih poslova BiH bila spora, što je uzrokovalo sporu razmjenu informacija i percepciju nezainteresovanosti Republike Srpske da riješi ovaj problem“, rekao je Baštinac.
Govoreći o trenutnom statusu ovog projekta Baštinac je rekao da će do septembra će biti završeni pripremni radovi na lokaciji HE „Buk Bijela“.
„To znači izgradnju gradilišnog naselja za smještaj radnika, upravne zgrade preduzeća i svih pristupnih puteva do same lokacije izgradnje brane“, naglasio je Baštinac.
Ovu hidroelektranu, čija je vrijednost oko 250 miliona evra, zajedno grade Republika Srpska i Srbija, a osim pred UNESCO-om vodi se i spor pred Ustavnim sudom BiH.
CAPITAL: M. Lj.