BANJALUKA – Usluga beskontaktnog plaćanja putem Google Pay aplikacije konačno je dostupna i u Bosni i Hercegovini i to je jedna od značajnijih vijesti ove godine. Ovu uslugu korisnici u BiH čekaju već dugo, jer je Google Pay zvanično lansiran prije 12 godina.
Google Pay omogućava da se Mastercard platna kartica, koja se u digitalnom formatu nalazi učitana u mobilnom telefonu ili nekom drugom prenosivom uređaju, iskoristi kao sredstvo plaćanja pomoću NFC tehnologije.
Potrebno je samo prisloniti i platiti svojim uređajem u bilo kojoj trgovini koja podržava beskontaktno plaćanje. Dakle, mogućnosti plaćanja su istovjetne onim koje koristimo kada upotrebljavamo beskontaktnu Mastercard karticu svakodnevno na prodajnim mjestima, ali kako nije potrebno da korisnici traže platnu karticu, te je predaju trgovcu, ili pak ukucavaju PIN kod za odobravanje transakcije, iskustvo plaćanja mobilnim novčanikom, konkretno Google Pay aplikacijom je izuzetno praktično, brzo i sigurno, što ga čini besprijekornim načinom za obavljanje transakcija.
Mastercard kao vodeća tehnološka kompanija u globalnoj industriji plaćanja je zajedno sa kompanijom Google radila na lansiranju Google Pay usluge u BiH, time jačajući digitalno i bezgotovinsko plaćanje na tržištu, a ujedno nastojeći da se modernim korisnicima pruži najpraktičniji i najsigurniji beskontaktni način plaćanja koji odgovara njihovim potrebama u svakom trenutku. Važno je istaći da će lansiranje ovakvih inovativnih usluga dodatno podstaći i ubrzati usvajanje digitalnih plaćanja visoke sigurnosti na tržištu BiH koje je uveliko na putu digitalne transformacije.
Google Pay mobilna plaćanja su trenutno dostupna korisnicima Mastercard kartica dvije banke i to NLB Banka Sarajevo i NLB Banka Banja Luka.
Tokenizacija kao dodatni stepen sigurnosti
Osim što je praktično za korištenje, plaćanje putem Google Pay usluge sa povezanom Mastercard karticom donosi dodatni stepen bezbjednosti zahvaljujući tehnologiji tokenizacije kompanije Mastercard.
Naime, tokenizacija osigurava da se prilikom transakcije koristi zamjenski broj kartice ili token, tako da se pravi broj kartice ne dijeli sa trgovcem. Osim toga, iz ugla korisnika i trgovaca nema razlike u tome da li se kupovina obavlja fizičkom ili Mastercard karticom digitalizovanom u Google Pay servisu, jer su nivo sigurnosti transakcija i benefita koje one pružaju – identični.
Mobilna plaćanja su značajan trend u platnoj industriji širom svijeta, a posljednjih godina sve je veći broj servisa i rješenja za mobilna plaćanja koja se nude i građanima BiH. Ipak, Google Pay posebno ima na umu korisnike Android i Wear OS sistema, što znači da ima najširi doseg uzimajući u obzir veliki udio Android platforme na tržištu BiH. To znači da će veliki broj nas plaćati i brže i lakše – mobilnim telefonom ili pak tabletom, pametnim satom ili fitness narukvicom!
P. R.