BANJALUKA – Najveći lanci apoteka u Bosni i Hercegovini zaradili su prošle godine čak 24,5 miliona maraka, a prva među njima je svakako „Royal Medicalpharm“ Banjaluka u vlasništvu Strahinje Kujundžića sa dobiti od 5,7 miliona KM.
Kujundžićev profit lani višestruko veći
Konkretno, Apoteka „Royal Medicalpharm“ Banjaluka je lani prihodovala 6,1 milion maraka, dok im je zarada, kako je napomenuto iznosila 5,7 miliona KM čime su značajno popravili poslovni rezultat u odnosu na pretrpošlu godinu kada su zaradili svega 15.715 maraka.
Ova apoteka je, prema zvaničnim podacima, lani zapošljavala tri radnika.
Lanac „Moja apoteka“ koji je u vlasništvu Kujundžićeve firme „Royal Medicalpharm“ prošle godine je imao dobit od oko četiri miliona KM i prihode od 60,7 miliona maraka, a zapošljavali su 240 radnika.
Pretprošle godine je ova zdravstvena ustanova zaradila 5,7 miliona KM, dok su prihodovali 58,5 miliona maraka.
Internacionalna apoteka „Ibn Sina“ Tuzla ostvarila je prošle godine zaradu od 5,6 miliona maraka, dok su im prihodi iznosili 46,9 miliona KM, a zapošljavali su 218 radnika.
Ova ustanova je imala lani sličnu dobit kao i 2021. godine kada su takođe zaradili oko 5,6 miliona KM i prihodovali 43,6 miliona maraka.
Kujundžić u biznisu i sa nekretninama
Osim što mu odlično ide u trgovini lijekovima vlasnik lanca „Moja apoteka“ Strahinja Kujundžić je nedavno odlučio da se oproba i sa nekretninama.
Naime, on je zajedno sa zetom predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, Pavlom Ćorovićem osnovao preduzeće „Monteblock“ koje će se baviti gradnjom stambenih i nestambenih zgrada.
„Crvena apoteka“ obrnula 37,5 miliona KM
Pozamašnu dobit prošle godine je ostvarila i „Crvena apoteka“ iz Mrkonjić Grada u vlasništvu Tihomira Rožića, a zaradili su 2,7 miliona KM, dok su im prihodi iznosili 37,5 miliona maraka, a imali su 164 zaposlena.
„Crvena apoteka“ je lani pokvarila svoj poslovnih rezultat u odnosu na pretprošlu godinu kada su imali dobit 3,3 miliona maraka i prihode od 32,9 miliona KM.
Po dobiti iza „Crvene apoteke“ slijede apoteke „B Pharm“ iz Novog Grada u vlasništvu Dragana Pilipovića koje su prošle godine zaradile 1,9 miliona maraka i prihodovale 38,1 milion KM, a imali su 245 zaposlenih.
Ovaj lanac apoteka je popravio rezultat iz 2021. godine kada su imali dobit od 1,8 miliona KM dok im je prihod iznosio 36,3 miliona maraka.
I „Expera Pharmacy“ iz Bijeljine je ostvarila lani značajnu dobit i to u iznosu od 1,3 miliona maraka, dok su im prihodi iznosili 39,8 miliona KM.
Vlasnik ovog lanca je „Phoenix“ iz Bijeljine koji je prošle godine obrnuo čak 181,2 miliona maraka, te imao dobit od 828.214 KM, a zapošljavali su 150 radnika.
Sličnu dobit kao i „Expera Pharmacy“ imala je apoteka „Lindos“ iz Prijedora u vlasništvu Nenada Starčevića, a zaradili su oko 1,3 miliona KM i prihodovali 8,3 miliona maraka.
Prijedorska apoteka je pokvarila poslovni rezultat u odnosu na pretprošlu godinu kada su imali dobit od 1,6 miliona KM i prihode od 8,8 miliona maraka.
Apoteke „Pharmanova“ iz Prnjavora u vlasništvu Ljubomira Kitića zaradile su lani oko milion maraka dok im je prihod bio oko deset miliona KM.
Ova firma je prošle godine popravila rezultat u odnosu na 2021. godinu kada su zaradili 687.411 maraka, a prihodi su im iznosili 8,5 miliona KM.
Apoteka „Vivamedic“ iz Bijeljine je zaradila lani 649.980 KM, a prihodovali su 11,9 miliona maraka.
Interestantno je da je i ova apoteka povezana sa Strahinjom Kujundžićem, odnosno da je u vlasništvu lanca „Moja apoteka“.
Posljednje na listi velikih lanaca apoteka su apoteke „Sarajevo“ u državnom vlasništvu koje su imale dobit od 350.280 KM i prihode od čak 69,6 miliona maraka.
Ipak, apoteke „Sarajevo“ su popravile pretprošlogodišnji rezultat kada su zaradile 17.450 KM, a prihodovale 64,1 milion maraka.
CAPITAL: Bojana Ninković