BANJALUKA, MOSTAR – Čekati mjesecima na pregled, koji za pojedine pacijente život znače, postalo je više pravilo nego izuzetak u našoj državi, ali posebno u gradovima u kojem se nalaze najveće i najznačajnije zdravstvene ustanove kao centri regija. Provjerili smo kakvo je stanje u Mostaru kao medicinskom središtu Hercegovine te Banjaluci u Republici Srpskoj.
“Nakon što me moja doktorica neurolog uputila na magnetnu rezonancu glave zbog potrebnih pretraga, najprije sam istu mislio napraviti u SKB Mostar. Moram biti iskren i reći da nisam zvao za narudžbu SKB, već sam upitao jednu doktoricu koja radi u SKB Mostar koliko bi morao čekati kada bi se danas naručio. Njezin odgovor je bio: ‘Ma 100 godina’. Nakon toga sam jednostavno pozvao privatnu polikliniku u Mostaru i sve napravio za čas. Istina, nije niti malo jeftino, no u svakom slučaju iz moje perspektive je bilo bolje platiti nego čekati tih ‘100 godina'“ , za hercegovina.info svoje iskustvo podijelio je Luka Galić.
Iz mostarske bolnice i sami su krajem prošle godine potvrdili da se na neke pretrage čeka i do osam mjeseci.
“Najveća potražnja odnosi se na neuroradiološke MR pretrage te se takvi pacijenti trenutno naručuju u rasponu od mjesec do osam mjeseci, u zavisnosti od uputne dijagnoze i žurnosti obrade prema pravilima struke”, naveli su.
Slična priča je i u Banjaluci, a svoje negativno iskustvo podijelila je majka petero djece koja se sa opakom bolešću bori od 2020. godine.
„Događalo se da sam išla privatno dokotru i sve plaćala, jer nisam mogla čekati na termin u državnoj ustanovi“, kazala je M. Dešić, koja je naglasila da je čak i operaciju obavila u privatnoj klinici, a ne na UKC RS.
Objasnila je da je u julu 2020. godine biopsija pokazala da se sumnja na malignitet.
„Dakle, to nije bilo potvrđeno, postojala je sumnja, a ipak sam trebala čekati na termin. Ja sam se bojala čekati, tako da sam skupila novac i u privatnoj klinici obavila hirurški zahvat“, kazala je Dešić i dodala je da je od otkrića oboljenja do operacije prošlo mjesec dana i da je u tom periodu tumor narastao skoro pet milimetara.
Ističe da to najbolje pokazuje da onkološki pacijenti nemaju vremena za gubljenje. Kaže da u njenom slučaju problemi nisu nestali i danas se liječi, hoda od doktora do doktora, zakazuje preglede i čeka ih. Objašnjava da se 20.marta naručila za mamografiju i da je dobila termin tek za 12. septembar ove godine.
„Međutim, to mi u ovom trenutku nije toliko bitno, jer se sumnja na metastaze na kralježnici“, kazala je ona i dodala da treba uraditi magnetnu rezonancu, kako bi se moglo ustanoviti kakva je situacija.
I na ovu vrstu pregleda se, prema njenim riječima, dugo čeka. I to zna iz ličnog iskustva.
„Imala sam bolove na strani gdje je bila operacija pa su mi na onkologiji rekli da trebam uraditi magnetnu grudnog koša. U decembru prošle godine sam se naručila i dobila termin za 15. februar ove godine i ja sam taj termin čekala jer, nemam novaca da odem privatno“, rekla je ona i dodala da isti pregled mora ponoviti za pola godine i da je dobila termin 1. septembar.
Iako se radi o pacijentici s teškim oboljenjem, prepreka u liječenju nije nedostajalo i na drugim poljima.
„Početkom marta sam trebala ići na ultrazvuk dojke, zbog kontrole. U januaru sam se htjela naručiti za pregled i dobila termin 26. maj. Oni uopštr ne obraćaju pažnju na to što piše da određenog datuma morate na kontrolu. Medicinska sestra mi je tada rekla „idi privatno“. Ne pitaju imamo li novca“, kazala je ona i objasnila da je uz pomoć udruženja „Iskra“, uspjela taj „ultrazvuk odraditi mimo svega kako bi stigla na kontrolu 1. marta“.
„Kao onkološki pacijent nemam nikakvu prednost i iskreno, moje mišljenje je da je cjelokupni sistem katastrofa“, kazala je ona.
Iskustva onkoloških pacijenata i iz Mostara nisu ništa bolja.
“Nakon što sam konačno došla na red na radiologiji, rekli su mi da na pregled mogu doći tek za godinu dana. Kažem trebam ići na ultrazvuk dojki, a odgovarili su mi ‘što će vama ultrazvuk dojki’. Na to kažem da sam inače onkološki pacijent, a tadnica nastavlja ‘što vas boli, kakve tegobe imate’. U međuvremenu mi inženjer koji radi na magnetnoj rezonanci donosi nalaze da mi kaže da je magnetna rezonannca čista i govori da sam onkološki pacijent i gura moj nalaz pod nos. Ona i dalje insistira ‘što ja sad trebam, kojeg liječnika da joj dodijelim, vi možete tek za godinu dana dobiti termin za pregled dojki’. Tim nastupom, derati se i histerično razgovarati sa mnom, ja to ne dozvoljavam. Znači, onkološki pacijent treba čekati godinu na ultrazvuk dojki“, priča Tea Dedić koja je užasnuta tretmanom koji je dobila na RMC-u dr. Safet Mujić u Mostaru.
Problem dugih čekanja se posebno manifestuje i kod pacijenata koji nisu onkološki pacijenti jer razumljivo da su prioritet oni s težim oboljenjima, pa su tako pacijenti koji žele ili trebaju kontrolisati svoje zdravlje prinuđeni na odlazak u privatne poliklinike.
Načelnik klinike za radiologiju u SKB Mostar nedavno je za hercegovina.info pojasnio o problemima koji muče sve veći broj žena.
“Ultrazvučni pregledi dojki obavljaju se u ultrazvučnom radilištu Kliničkog odjela za kardiotorakalnu i dijagnostiku dojki Kliničkog zavoda za radiologiju SKB Mostar za pacijentice/pacijente koji imaju postavljenu sumnju na tumorsku tvorbu i to prethodnim ranijim pregledom specijaliste radiologa ili drugog ordinirajućeg specijaliste koji obavlja fizikalne i ultrazvučne preglede dojki (benignog i malignog karaktera), a koja zahtijeva daljnju radiološku obradu u tercijarnoj zdravstvenoj ustanovi”, ističe se u odgovoru.
Još jedan pregled koji koriste onkološki pacijenti je PET/CT
PET/CT je jedna od najefikasnijih neinvazivnih dijagnostičkih metoda i primjenjuje se u dijagnostici malignih oboljenja, procjeni širenja bolesti, planiranju radioterapije, procjeni učinka liječenja i u slučajevima kada treba utvrditi je li masa dobroćudna ili zloćudna.
PET/CT se također koristi za identificiranje epileptogenog fokusa, u neurološkim slučajevima poput Alzheimerove bolesti i za procjenu vijabilnosti srčanog mišića nakon srčanog udara.
Kada su u pitanju PET/CT pregledi Kekić kaže da pacijenti nemaju drugog izbora osim da čekaju.
„PET/CT pregled se ne može obaviti nigdje u Banjaluci izvan UKC RS i taj uređaj je nabavljen prije neke dvije godine, jer znam da su prije pacijenti išli raditi te preglede u Zagreb ili Split“, napomenula je Kekić.
Red za mamografiju „dug“ tri mjeseca
Da situacija nije nimalo bezazlena i da se čeka na preglede potvrđuju i informacije koje stižu iz zdravstvenih ustanova, a najznačajnija je svakako Univerzitetsko klinički centar RS.
Iz UKC RS su poručili da „rade 24 sata tokom cijele godine kako bi građanima pružili što bolju zdravstvenu zaštitu“.
„Hitna stanja pacijenta se zbrinjavaju odmah, a pacijenti koji su na listi čekanja se raspoređuju po stepenu hitnoće“, kazali su u UKC RS.
Ipak, službeni podaci ove ustanove pokazuju da se jako dugo čeka na pojedine preglede.
U Zavodu za kliničku radiologiju se najduže čeka mamografija gdje je lista čekanja oko tri mjeseca. Mamografija se kao pregled koristi u otkrivanju raka dojke.
U Zavodu za nuklearnu medicinu i bolest štitne žlijezde lista čekanja za PET/CT je tri mjeseca.
„Za PET/CT se čeka zbog velikog broja pacijenata, koji je značajno veći od mogućnosti snimanja, koje su limitirane dnevnim dozama radiofarmaka. U tijeku je instalacija novog PET/CT aparata, nakon kojeg će se udvostručiti mogućnost pregleda pacijenata i smanjiti lista čekanja“, kazali su u UKC RS.
Koliko taj pregled može koštati, ako netko želi da ga obavi van RS, o svom trošku najbolje pokazuje komercijalni cijenovnik UKC RS. Ovisno koja vrsta PET/CT pregleda se obavlja račun koji pacijenti mogu platiti može iznositi od 1.600 KM do 4.100 KM po pregledu.
Prema novim podacima Zavoda za zdravstveno osiguranje Hercegovačko-neretvanskok kantona onkološki pacijenti mogu čekati na magnetnu rezonancu do 30 dana, a neonkološki do 3 mjeseca. U Zavodu smatraju da su time riješili goruće pitanje, no građani ne razmišljaju kao oni.
“Zašto bi bilo prihvatljivo čekati tri mjeseca? Što se može dogoditi u tri mjeseca? To treba biti u roku 10 dana, jedino je to normalno. Prije se čekalo šest mjeseci na papiru, sad tri. Bolje išta nego išta, ali opet je to puno…”, kazao je jedan od anketiranih građana.
“Katastrofa. Oni su napravili gužvu s ovim … (ne mogu se svakako izražavati). Jedan nalaz vadiš 2-3 mjeseca, pa čovjek može umrijeti 5 puta. Što dobijem ja s tim kad zovnem preko telefona i kaže mi dođi za pola godine-godinu? Taj okvir od tri mjeseca čime se hvale je za nekog OK, ali opet kažem možeš umrijeti 5 puta dotad… Ne znam, nek nam je Bog na pomoći”, komentar je drugog sugrađana koji je vidno nezadovoljan listama čekanja.
Prema podacima koje je objavila udruga Futura, za razliku od hercegovačkih kantona gdje se na preglede magnetne rezonance čeka mjesecima ili godinama, neko kantoni poput Tuzlanskog nemaju uopšte liste čekanja, a čekanja kod drugih pregleda poput CT-a, papatesta ili mamografije riješili su tako što su sklopili ugovore s privatnim zdravstvenim ustanovama koje pokriva tamošnji ZZO.
U privatnim poliklinikama građani na bolničke usluge mogu računati znatno brže negoli je to slučaj u državnim bolnicama.
“Cilj nam je da se ne čeka na pružanje zdravstvenih usluga. U našoj ustanovi se svaka zdravstvena usluga pruža u roku od 48 sati, s ciljem da pacijent ne čega zdravstvenu uslugu koja mu je prijeko potrebna”, kazali su za hercegovina.info iz Poliklinike Vitalis te upitani zbog čega se u javnim zdravstvenim ustanovama čeka previše kazali da postoji više čimbenika kao što su deficitarne zdravstvene usluge (nedostatak određenog kadra i opreme), opterećenost sustava, veće potrebe populacije za dodatnim i novim dijagnostičkim i terapijskim procedurama.
Kantonalni Zavodi za zdravstveno osiguranje itekako mogu pomoći svojim građanima. Ukoliko to hoće.
“Jedini ZZO s kojim imamo načelo participacije jest Zavod zdravstvenog osiguranja Kantona Središnja Bosna gdje pacijenti uz uputnicu mogu snimiti magnetnu rezonancu u Poliklinici Vitalis uz participaciju pacijenta od 50 maraka”, ističu iz ove navedene poliklinike.
U Banjaluci onkološki pacijenti za prvi termin čekaju najduže sedam dana, a na kontrole mjesec dana.
Iako se za gore navedene preglede mora dugo čekati u UKC RS, s druge strane tvrde da se „za prvi pregled kod onkologa ne čeka duže od sedam dana, a da se na redovne kontrole kod onkologa čeka do mjesec dana“.
„U slučaju progresije bolesti ili novih promjena kod onkološkog pacijenta, pacijentu se pronalazi termin isti dan ili u roku od nekoliko dana. U slučaju da nema mjesta kod onkologa koji vodi pacijenta ponudi se druga mogućnost, odnosno drugi onkolog“, dodali su u UKC RS.
Naglasili su da su onkološki pacijenti obvezan vid zdravstvene zaštite i da ne podliježu plaćanju participacije. Oni koji nemaju zdravstveno osiguranje moraju plaćati po komercijalnom cijenovniku.
„Ako pacijent nije osiguran, a dolazi na hospitalizaciju, uplaćuje avans od 800 KM. Po završetku hospitalizacije vrši se obračun pruženih usluga i ako je veći pacijent doplaćuje, a u suprotnom mu se vraća razlika novca“, dodali su u UKC RS.
Naveli su da prvi pregled subspecijaliste košta 60 KM uz participaciju od 10 KM. Dodali su da pregled specijaliste košta 50 KM, plus participacija od devet KM. Hercegovinainfo