BANJALUKA – Uprava preduzeća „Depot“ koje upravlja regionalnom deponijom u Ramićima raskinula je ugovor sa banjalučkom „Čistoćom“ o odlaganju otpada, saznaje portal CAPITAL.
Razlog za raskid ugovora bio je dug „Čistoće“, a koji, kako su sabrali u „Depotu“ iznosi nešto preko pola miliona maraka.
Takođe kao jedan od razloga se navodi i to što „Čistoća“ nije dostavila bankarsku garanciju za plaćanje obaveza, kao i da fakture nije plaćala osam dana po njihovom dostavljanju, a što je bilo dogovoreno potpisanim ugovorom.
U „Čistoći“ ne spore da dug postoji, ali smatraju da on ne može i ne smije biti povod za jednostrani raskid ugovora.
Kažu da su dugovanja ranije bila i veća, ali da do danas to pitanje niko na ovaj način nije pokretao.
„Sve je urađeno mimo zakona i bez pismenog upozorenja. Prekršen je i Zakon o komunalnim djelatnostima jer je ovde riječ o uslugama od posebnog javnog interesa i one se ne mogu uskratiti stanovništvu bez obzira na dug“, navodi u izjavi za CAPITAL direktor preduzeća Aleksandar Bajić i dodaje da je dio duga već plaćen u posljednjih nekoliko dana.
On kaže da „Depot“ ne uzima u obzir činjenicu da grad Banjaluka duguje „Čistoći“ značajno više novca nego što „Čistoća“ duguje “Depotu”, a riječ je o istom poslu.
„Mi od grada ne možemo naplatiti uslugu kako bi novac mogli proslijediti „Depotu“. Pozivamo nadležne institucije da se uključe u rješavanje ovog problema i nešto preduzmu kako ne bi došlo do ekološke katastrofe“, poručio je on.
Inače, saznajemo u toku dana će se održati sastanak između dvije strane na kojem će biti i predstavnici grada Banjaluke, koja je suvlasnik u oba preduzeća.
Ako dogovora ne bude, „Čistoća“ će morati da smeće prikupljeno na ulicama Banjaluke vozi na neku drugu deponiju.
Loši poslovni odnosi između dva preduzeća traju već duže vrijeme, a kulminirali su prije nekoliko dana kada su kamioni „Čistoće“ zaustavljeni na kapiji regionalne deponije.
Uprava „Depota“ se branila činjenicom da im je inspekcija naložila da promjene način rada, koji je na kraju rezultirao gužvom i sporijim prijemom kamiona.
Inače, po važećim sudskim odlukama, zemljište na kojem je deponija pripada „Čistoći“, što je i osnov svih problema dvije strane.
Podsjećamo, Grad je po pitanju ovog problema u septembru prošle godine tražio mišljenje Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju.
Ministarstvo je u svom mišljenju navelo da jednostrani raskid ugovora nije rješenje niti opravdan postupak, savjetujući suprostavljene strane da sporove rješavaju sudskim putem ne ometajući jedna drugu u svojim poslovima.
Oni su tada naveli da smatraju kako „Čistoća“ treba da redovno plaća svoje obaveze i smanjuje dug kako bi „Depot“ mogao nesmetano poslovati, ali i da „Depot“ sa druge strane ne treba da spriječava odlaganje otpada.
„Ministarstvo je mišljenja da navedena pravna lica trebaju nastaviti nesmetano obavljati poslove koji su im povjereni, bez ucjena i jednostranih i ishitrenih odluka“, stoji u mišljenju ministarstva u koje je CAPITAL imao uvid.
CAPITAL: Dejan Tovilović
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Može li mi neko nacrtati kako to da Čistoća nema pare kad građani plaćaju direktno Čistoći, ne gradu?
Građani plaćaju direktno Čistoći samo odvoz “kućnog otpada”, a sve usluge “javne higijene” kao što su čišćenje i pranje ulica, trgova, parkova i svih ostalih javnih površina Čistoći plaća direktno Grad Banja Luka.
kakve veze ima sto grad nije platio Čistoći.Ako meni duguje neko jel to znači da ja mogu dugovati Čistoći