BIJELJINA – Okružni privredni sud u Bijeljini, nakon dvije godine je okončao stečaj u preduzeću “Slobomir”, pokojnog Slobodana Pavlovića, a u kojem su povjerioci ostali bez 24 miliona maraka.
Od prodate imovina preduzeća za namirenje je ostalo tek 177.670 maraka, od čega je najveći dio pripao preduzeću “Finalprom” iz Bijeljine koja je dobila 95.760 maraka i jedna je od rijetkih koja je u potpunosti namirila svoje potraživanje.
Svi povjerioci u opštem isplatnom redu dobili su preostalih 72.287,42 KM ili samo 1,03 odsto ukupnih potraživanja.
Inače, kada je imovina u pitanju, a koju pored nekretnina čine i udjeli u nekoliko povezanih Pavlovićevih preduzeća, ona je za 500.000 maraka prodata firmi “Respect plus” iz Banjaluke. Njena vrijednost je bila procijenjena na 9,7 miliona maraka.
Međutim, skoro sav taj novac je potrošen kako bi se platili troškovi stečajnog postupka koji su iznosili 436.935 KM.
Kompanija “Slobomir” osnovana je 1997. godine, a iz nje su proistekle broje druge firme biznismena stradalog u saobraćajnoj nesreći krajem 2021. godine.
Sve one su zapale u finansijske probleme i prije njegove smrti.
Ko je Slobodan Pavlović
Slobodan Pavlović je srpski biznismen koji je 1965. godine imigrirao u Sjedinjene Američke Države u kojima se obogatio trgujući nekretninama.
U Bijeljinu se vratio početkom devedesetih godina prošlog vijeka, a na rijeci Drini je napravio most koji je spojio Republiku Srpsku, odnosno BiH sa Srbijom. Iako je ovaj projekat predsatavljen kao akt dobročinstva, Pavlović je na naplati mostarine zaradio milione maraka.
U blizini mosta napravio je i grad „Slobomir“, čije je ime izvedenica njegov i imena njegove supruge Mire.
Zbog malverzacija sa kreditom od 750.000 evra, koji je preko njegove banke plasiran Miloradu Dodiku za kupovinu vile na Dedinju, uhapšen je 2016. godine od strane Tužilaštva BiH.
CAPITAL: D. Tovilović
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Zanimljivo bi bilo istražiti šta rade stečajni upravnici i napraviti analizu troškova stečajnih postupaka. U konkretnom slučaju imovina vrijedna 9,7 KM, proda se za 500.000 KM, taman da pokrije troškove stečaja. Iako Zakon o stečaju propisuje da je stečaj hitan postupak i da se treba okončati u roku od godinu dana, a u složenom slučaju u roku od dvije godine, praksa pokazuje da se to oduži i na više od dvije godine. Za to vrijeme stečajni upravnici angažuju svoje ljude i isplaćuju im plate, troše novac i dođe do toga da je stečajni postupak koštao više nego što su povjerioci dobili para. Uglavnom radnici ostanu kratklih rukava, ne uplate im se plate, porezi i doprinosi i kad trebaju u penziju nemaju povezan radni staž… ali ko još brine o sitnoj buraniji.
Za one koji nisu upućeni pokojni Pavlović je posle hajke BNa i SDSa koja je na kraju rezultirala njegovim hapšenjem, a od propasti Bobar banke kada je BN u snimcima konstatujući “propala je Bobar Banka, koja je sledeća” snimao Pavlovič Banku i uzrokovao veliku bojazan kod klijenata i povlačenje ogromne količine novca sa računa banke. Oni su napravili sve probleme, a pokojni Pavlović je i tad u Americi prodavao nekretnine a ovdje ulagao novac da bi sve te firme radile. Banka je izdržala 5 godina medijskog i političkog pritiska, a nažalost pokojni Pavlović nije. Dobro bi bilo provjeriti imovinske kartone direktora u njegovim firmama i na koji način su stekli imovinu. Kao i ovi povjerioci tipa Finalproma koji je saradnju sa Pavlovićem započeo u trulom Opelu a sad je veliki gazda i on tuži Pavloviča, a mnogi su kao on i obogatili se na pokojnikov račun a sada kao šakali razgrabiše imovinu. Pa ovih dana samo je jedna zgrada u Doboju koja je bila u vlasništvu Pavlovića prodana za 12 miliona maraka. Možete onda zamisliti razmjere ove igre.
Majstore, izgleda bi po tebi trebalo provjeriti sve, osim navoda da je Dodik od Pavlovića uzeo 1,5 miliona KM za vilu u Beogradu – “To je keš Slobodana Pavlovića koji je prenijet u Srbiju, a kasnije kada je to počelo da se ljulja, naknadno Pavlović banka je dala kredit Miloradu Dodiku njemu kao fizičkom licu koji je ovjerio pečatom Vlade Republike Srpske. Zloupotrijebio je Dodik i Vladu Republike Srpske i zato će odgovarati za zloupotrebu položaja, za pranje novca”, rekao je Duško Tomić, nekadašnji advokat Slobodana Pavlovića.”?! Da li je i za to odgovorna BN televizija?
BN televizija je mogla u momentu kada je optužnica po tom pitanju i ako je podignuta da izvještava o tome, ali u momentu kada je propala Bobar Banka da veže za nju i moguću propast Pavlović Banke i samim tim pokrene ogroman odliv depozita, izvinićeš to je smišljena medijska kampanja i zloupotreba medijskog prostora sa ciljem uništavanja još jedne banke. A u svemu je vidljiv i uticaj SDSa i Bosića koji su bili medijski najviše okrenuti črotiv Pavlović Banke, Pokojni Pavlović je na silu ihapšen iako on nije zloupotrebio ni pečat Vlade a nije bio ni direktor banke ni u kreditnom odboru pa da može da odobri kredit. Zašto je uhapšen, a i njegovo hapšenje je isto tako bilo udar na opstanak banke. Šta je on imao više materijalno prije nego što je počeo da investira u Republiku Srpsku, a mnogi su se obogatili radeći sa njim a sad pričaju i pišu protiv njega, nije to u redu a ni ljudski.
BN normalno. Ona ne kriva za sve što nije dobro u RS !
Mora da je BN televizija nekada prikazivala i kadrove na kojima se vidi Banka Srpske, odnosno Balkan Investment banka, obzirom da su i one propale (gle slučajnosti?!) u mandatu aktuelne vlasti?! Sram da ih bude! Trebalo je zakonom zabraniti da snimaju Robne rezerve, Farmaland, Birač, UNIS, Željeznice, UKC BL, Bolnicu Istočno Sarajevo, Bolnicu Doboj…i druga propala preduzeća i gubitaše koji su mogli biti oslonac privrednog rasta Republike Srpske da se nisu pojavljivali u njihovim informativnim emisijama! Prava je šteta što se baš ne “primaju” pozitivne vijesti koje o pomenutim subjektima možemo čuti gledajući “objektivne” RTRS i ATV, kad već objave BN televizije dovode do njihove propasti…