PROZOR – Zet Dragana Čovića, Mario Krezić suvlasnik je projekta male hidroelektrane Volujak u opštini Prozor/Rama, koji je pokušao rodbinskim vezama prodati Elektroprivredi HZ HB (u kojoj radi) za čak pet miliona maraka.
Žitelji Prozor-Rame godinama su se suprotstavljali tom projektu, ne znajući da je u vlasničkoj i osnivačkoj strukturi zet Dragana Čovića Mario, te njegov otac Pavo Krezić.
Bivši direktor Elektroprivrede Marinko Gilja navodno nije pristao kupiti projekat, te je i to bio razlog smjene koju je svojevoljno potpisao.
On o razlozima odlaska iz EP od prvog dana šuti, ali u arhivi Elektroprivrede, tvrdi naš izvor, postoje pisani dokazi o ovoj nezavršenoj kupoprodaji, a da je bila namjera ili nalog predsjednika HDZ BiH, ili u najmanjoj ruci ponuda kompanije MM Energi prema Elektroprivredi, govori činjenica da je Elektroprivreda tražila da vještaci odrede vrijednost projekta, kao i pravna mišljenja o kupovini.
Vještaci su, tvrdi izvor iz EP, dali mišljenje Elektroprivredi da bi vrijednost objekta, MHE sa svim popratnim dijelovima (stanje izgrađenosti) koštala 16 miliona maraka, dok je vrijednost samog projekta s popratnim dozvolama procijenjena na 3,7 miliona.
Budući da je od vještačenja prošlo dosta vremena, a kupoprodaja nije završena iz vještačkih krugova saznajemo da je izvjesno da će se ono ponavljati, što opet govori da je i dalje tendencija da se MHE Volujak proda Elektroprivredi HZ HB, o čemu je negativno mišljenje dalo i nekoliko advokata.
Suprug vidjelice i zet dragana Čovića
Dragan Čović je na mjesto v.d. direktora Elektroprivrede, a što smo i najavili, a potom i objavili postavio kuma svog zeta Dragu Bagu. Očekuje se da će upravo Bago dovršiti kupoprodaju za svoga kuma.
Inače, kompanija koja je vlasnik projekta male hidroelektrane u osnivačkoj strukturi ima Čovićevog ‘prijatelja’, zapravo zetovog oca – Pavu. I kad pomislite da je ova priča zapravo televisa presenta, dodatnu dimenziju zanimljivosti daje činjenica da je uz Krezića vlasnik MHE Volujak suprug međugorske vidjelice Mirjane Soldo, Marko Soldo, a da je u upravljačkoj strukturi kćerka im Veronika.
Osim Energija, kao investitor MHE Volujak pojavljuje se “M I P” iz Uskoplja vlasnika Ilije Šandre.
Iz Elektroprivrede HZ HB ne odgovaraju na upite jesu li razmatrali kupovinu Volujaka, je li suvlasnik Energija njihov zaposlenik, a Čovićev zet Krezić. U Prozor Rami nisu znali da iza ovog projekta stoji Čovićeva rodbina, a izvjesno je da bi otpor sada mogao biti i veći.
Opština Prozor-Rama (kao koncesor) je donijela odluku o dodjeli koncesije za korištenje vodotoka rijeke Volujak, putem samoinicijative ponude, za izgradnju MHE “VOLUJAK”, snage manje od 5 MW za proizvodnju električne energije, broj: 06-33-1527/07. od 10. jula 2007. godine, privrednom društvu “BOŠNJAK PROMET” Prozor-Rama, Jaklići 110, zastupanog po direktoru Šimunu (Ante) Bošnjak, kao koncesionaru, i sa istim zaključila ugovor o koncesiji, broj. 06-33-2522/07. od 18.septembra 2007. Opština Prozor-Rama (koncesor) dana 29. juna 2010. godine donosi odluku, broj: 01/1-33-2143/10. o jednostranom raskidu ugovora zbog neizvršenja ugovornih obveza.
Koncesor je zbog raskida ugovora tužio koncesionara, ali nakon par godina presuđeno je u korist Opštine, kažu iz Opštine.
Nova koncesija sadašnjem koncesionaru dodijeljena je putem provedenog javnog konkursa broj:01/1-33-1270/12 od 20. 04. 2012. za prikupljanje ponuda za dodjelu koncesije za izgradnju minihidroelektrane na vodotoku rijeke Volujak.
Koncesija je tada dodijeljena najpovoljnijem ponuđaču, kompaniji MM ENERGI Prozor – Rama.
Federalno Ministarstvo ekologije i turizma u martu ove godine dostavilo je jedinici lokalne samouprave studiju uticaja MHE Volujak na okolinu, koja je identična studiji koju su slali 2019. godine.
Već 2019. godine Opština Prozor-Rama se oglasila te iznijela primjedbe i sugestije naglašavajući potrebu da se studijom obuhvate i problematika postojećih ribljih vrsta i uopšteno postojeće flore i faune na lokalitetu na kojem je predviđena gradnja minihidroelektrane.
Takođe su ukazivali na potrebu definisanja zaštite arheoloških nalazišta koji se mogu pojaviti na navedenom lokalitetu.
Ukazuju i na potrebu da se u proces izdvanja ekološke dozvole uključe obe Elektroprivrede, budući da se voda iz vodotoka Volujak nakon kraćeg kretanja rijekom Ramom ulijeva u Jablaničko jezero.
Posebno su naglasili potrebu da se u svim budućim procesima vezanim za okolinu uključi lokalno stanovništvo iz svih naselja koja gravitiraju vodotoku rijeke Volujak i kanjonu Volujak.
To znači da Uzdoljane i Donjevaščane, nakon što su dobili prvu bitku za spas Volujaka, očekuje nova i još jedna bitka.
Naime, Mjesna zajednica Uzdol s podružnicama Donja Vast, Krančići, Ljubunci i Eko udruženja Volijak-Dobro Polje kroz upravni spor oborila je ekološku dozvolu za MHE Volujak. Pokrenuli su upravni spor kod županijskog suda u Sarajevu. Ovaj sud je donio Presudu broj: 090 U 034964 19U od 06. novembra 2020. godine kojom je uvažena Tužba Mjesne zajednice Uzdol i Eko udruženja Volijak-Dobro polje te se izdano rješenje poništava i predmet vraća tuženom Federalnom ministarstvu ekologije i turizma na ponovni postupak.
Zastupnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine usvojio je 23. juna 2020. godine Deklaraciju o zaštiti rijeka i izglasao zaključak o potpunoj zabrani gradnje malih hidroelektrana (MHE) na cjelokupnoj teritoriji FBiH. Tim se zaključkom Vladi Federacije BiH daje rok od tri mjeseca da provede analizu i predloži izmjene u zakonodavstvu koje bi omogućile provođenje te zabrane u praksi.
Netaknuti biser prirode Volujak teško je zamisliti iz kancelarijske fotelje. O kakvoj ljepoti se radi, prosudite iz videa koji se nalazi OVDJE. hercegovina.info